24rodopi.com/Темата+

10 000 домакинства ще могат да ползват енергия от слънцето чрез поставяне на фотоволтаици на еднофамилни сгради. Планът за възстановяване и устойчивост предвижда кандидатстване за грант до 15 000 лева за инсталации за производство на ток и за затопляне на вода. Процесът на кандидатстване предвижда предварително да бъде платена цялата стойност на инвестицията...

Как бе до момента?

Година чакане, куп разрешителни, дават се пари навсякъде, а накрая се поставя и електромер. Това е трудният път да поставиш в дома си соларни панели и да ползваш ток от слънцето, а дръзналите да го сторят са се хванали за главите.

„Една година чакам и ходя по мъките, докато направя тази система за електроенергия на къщата ми. Строителни разрешения от Общината, ходи се в Енергото, къде ли не  по разни институции. Навсякъде плащаш. Само изготвянето на проекта ми струваше 1000 лева. Накрая ми казват, че трябва да си поставя и електромер. Трябва да се плати акциз на митниците, да ми се отчита потреблението, което се заплаща по няколко лева на еди колко си киловати. Плаща се дори енергия от слънцето?!“, разказва пред екип на 24rodopi.com  жител на Кърджали, поставил няколко соларни панела на покрива на къщата си.

Без батерии обаче, като инвестицията му е за около 10 000 лева. Друг пък е закупил и тях, а проектът за къщата му е излязъл 25 000 лева. С батериите може да се ползва акумулираната енергия за далечен период от време. Докато с панела-единствено на момента. За поставянето на електромер пък на желаещите се посочва точно определена фирма, от която да се закупи.

„Толкова бумащина и разкарване по институции няма. Дори разрешително за строеж, сякаш нов етаж ще се вдига. За някои от разрешителните се чака по 6 месеца. И всичко това се заплаща“, разказва жител на Кърджали.

„Имам роднини в Белгия и там нещата са далеч по-прости, без спънки, всичко става лесно, процедурата е улеснена. Дори по новите наредби не се издава Акт 16 на строеж, ако няма соларни панели за ток“, споделя пред екипа ни родопчанин.

Фотоволтаиците излизат скъпа инвестиция, но пък свалят сметката за ток и тя се избива във времето, споделят експерти. Ситуацията с цената на електроенергията накара и различни бизнеси да се замислят върху подобна крачка.

„През миналия декември за 1300 киловатчаса платих 250 лева. Сега, последната ми сметка е за 1080 лева, за изразходени 800 киловатчаса. Към момента започнах да ползвам слънчева енергия за всички хладилници и потреблението ми е нула“, споделя собственик на магазин в Кърджали.

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.