24rodopi.com/Общество

Между 7 и 10 процента спад във ваксинациите срещу опасни заболявания е имало по време на пандемията от Ковид-19. Към момента обаче тенденцията е към наваксване на обхвата на целевите групи до нива отпреди епидемията.

Това бе отчетено от Здравната инкпекция в Кърджали, където се проведе кампания във връзка с Европейската имунизационна седмица, която тази година премина под мотото  „Всяка доза има значение“.

На проявата присъстваха местни партньори в областта на общественото здраве -  общопрактикуващи лекари, представители на Български лекарски съюз и здравни медиатори. Основен акцент на кампанията бе необходимостта от повишаване на ваксинационният обхват, поради отчетения спад на имунизациите по време на Ковид пандемията.

Участниците в инициативата споделиха своя опит и проблеми свързани с провеждането на имунизациите. Общопрактикуващите лекари и здравните медиатори обмениха информация за решаване на казуси при издирване и обхващане на семейства, които са резервирани спрямо задължителните имунизации и имат нужда от повече информация или открито се противопоставят и отказват да ваксинират децата си.

Така например пълната имунизационна схема срещу полиомиелит в детска възраст осигурява имунитет през целия живот. В България ваксини срещу полиомиелит се прилагат през първата, втората и шестата година от живота на детето.  

Две дози ваксини срещу морбили пък осигуряват защита от заболяване и свързаните с него сериозни усложнения при почти 100% от ваксинираните през целия живот.

В България имунизация срещу хепатит Б се прилага на новородените още през първите 24 ч. от живота им. За изграждане на пожизнена защита е необходимо получаването на още 2 или 3 дози ваксина срещу хепатит Б през първата година от живота. 

Много деца са с нередовни имунизации за възрастта си, което ги оставя незащитени от ваксинопредотвратимите заболявания. Поставянето на пропуснати дози ваксини повишава имунната защита срещу тежки ваксинопредотвратими заболявания. Всяко дете заслужава възможност за здравословен живот и ваксинацията е една от основните стъпки за това.

Децата под 5-годишна възраст попадат в особено висок риск от развитие на усложнения или дори фатален край при заболявания, които могат да бъдат предотвратени с ваксини, бе отчетено по време на кампанията.

Ваксинирането не е само за деца. Реимунизациите и ваксината срещу човешки папиломни вируси продължават в юношеството и защитават децата и в бъдеще.

Имунитетът срещу дифтерия, тетанус и коклюш може да намалее и с течение на времето е  необходимо да се поставят и реимунизации по време на юношеството и отново в зряла възраст.

Юношеството е времето, в което се прилагат допълнителни дози ваксини за по-траен имунитет срещу болестите, които са опасни за всяка възраст, в това число морбили, коклюш, рубеола, тетанус, дифтерия и менингит. Жените трябва да са добре запознати с риска от заразяване с рубеола на плода по време на бременността  и преди да забременеят да са сигурни, че имат приложена ваксина срещу рубеола.

Ваксините предлагат защита за всички възрасти.

„Масовата имунизация изгражда колективен имунитет, който от своя страна предпазва хората, които не могат да бъдат ваксинирани поради отслабена или  увредена имунна система. Говорете за ваксините и кога ще ги приложите с Вашия лекар. Спазвайте графика за поставяне на ваксини и поставете всяка пропусната доза ваксина, ако има такава“, съветват от Здравната инспекция.

 

Share To:

24rodopiavtor

Post A Comment:

5 comments so far,Add yours

  1. Анонимен28/4/23 16:17

    Има много останали имунизации и трябва на будалите да се бият.Май войната ще приключва и ни подготвят с ковида.

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен28/4/23 16:44

    Тези клоуни какво работят, какво правят по зял ден ? Може би чики-рики по канцеларии и бюра ! В покрайнините на града, хитро.И заплати и почерпки добри!

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен28/4/23 20:12

    A stiga gluposti s tezi laje vaksini.suma hora izbihte .prochetete listovkata vsichko e laja.biyat vi tejki metali i vi i vi sakrashtavat jivota ot 100 na 60

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен29/4/23 07:40

    Много пари има в тия ваксини, ей!

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен30/4/23 00:13

    Дейба ковита дейба ,ще дигат пак храната сигарите нафтата тока водата още други неща какъв време живеем поней да омрем

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.