24rodopi.com/Кърджали
Паметникът на толерантността в Кърджали, чийто макет бе показан на папа Франциск,
ще струва около 400 000 лева, без ДДС, стана ясно днес.
Община
Кърджали обяви обществена поръчка за инженеринг-проектиране, авторски надзор и
изпълнение на строително-монтажни работи на обект: „Обелиск на Толерантността“.
Обелискът, който ще бъде висок около 6 метра, се предвижда в парк "Арпезос Север", на пресечната точка на два пешеходни потока, където ще се забележи от всички посоки като акцент на пространството. Идеята на проекта, което е от 2017 година, е изграждане на монумент, който символизира трите световни религии - християнство, ислям и юдаизъм.
Нещо полезно не може ли да се направи с тези пари?
ОтговорИзтриванеПрестанете да харчите парите на кърджалийци за глупости. И без паметници християни и мюсюлмани, турци и българи се разбират чудесно в Кърджали. По добре направете с тези пари малък приют за бездомни кучета. Хората и особено децата и жените не могат да излизат от страх на улицата!
ОтговорИзтриванеабсолютна глупост,
ОтговорИзтриванеМисля, че религиите и фикс идеята за толерантност, твърде често ограничават хората да преодолеят пропастите, които създават между нас поради културни, расови и духовни различия. Вместо да гледаме къде си приличаме, твърде често се фокусираме върху това къде се различаваме. Би било добре да надрастнем религиозните концепции и да ги оставим на мира, като продължим в посока, която работи и утилизира общото благо на гражданите. Тогава ще имаме пространството и времето, за да се съсредоточи повече върху решения, които помагат на града и всички граждани, вместо да си губим времето в сравняване и толериране на религиозни писания, и подклаждаме нагласата за прахосване на пари за изграждане на повече религиозни паметници, още повече джамии и църкви.
ОтговорИзтриванеВие луди ли сте бе хора, ква толерантност, кви 5 лева? Тука не можем да се гледаме, а само се правим на луди и лицемерничим колко много се обичаме. И ще се хвърлят едни 400к за подобна простотия, вместо да се оправи някой тротоар, улица или детска площадка!?
ОтговорИзтриванеНе можем ли да прокопсаме без да паметизираме религиите?
ОтговорИзтриванеНачинът, по който имаме отношение към религиозните паметници, е свързан с това кои сме ние, и има много малко общо с паметник с измъчена умствена гимнастика, опитваща се да създаде смисъл там, където няма такъв. И вярата, и религиите (както трябва да бъдат) са лични, не е необходимо да бъдат индоктринирани в обществени паметници.
Защо ни е паметник на трите религии? Ако се фокусираме върху религиите, ще се съсредоточим върху нещо, което ни разделя. Докато ако се съсредоточим върху това от какво наистина има нужда Кърджали, ще се съсредоточим върху нещо, което ни обединява. Пари за облагородяване на пространства, ремонтиране на улици, тротоари, чистота и зеленина няма, но има за паметник? Имаме ли нужда от паметник на религиозно плацебо, само защото изглежда, че ще има някакъв ефект?
ОтговорИзтриванеОбикновено омразата между хората идва от политическите партии и от религиите.
ОтговорИзтриванеТе проповядват нещата в полза на своите скрити мотиви. Не е трудно да се разбере,
че имаме нужда не от обелиск или място за религиозно поклонение и партийни изяви,
а по скоро от артефакт за социален хуманизъм, взаимосвързаност, справедливост и равенството за всички граждани.
Вместо да се дават толкова много пари за глупости, дайте ги на нуждаещи се хора, има деца за които се събират пари за лечение за какво ми е този паметник.Простотия.
ОтговорИзтриванеискаме асфалт, чак след това монумент. Не знам какъв ще е този "паметник" на толерантността, да не би да имаме идея да я губим и той да ни напомня за нея. Понятие - Паметникът е обикновено триизмерен обект, чиято цел е чрез художествено-историческо, политическо, техническо или архитектурно значение, да почете човек или събитие, съотносими към социална група като част от спомена за исторически времена или културно наследство.
ОтговорИзтриванеВсичко в града оправиха, до издигане на паметници стигнаха.
ОтговорИзтриване