24rodopi.com/Регион

Старши лесничей Ангел Табаков от Държавно ловно стопанство „Женда“ поде инициатива за обявяване на поредното вековно дърво за защитено на територията на община Черноочене.

Става въпрос за вековен зимен дъб в близост до село Житница. Точната му възраст не е известна. Предполага се, че е на 300-400 години. Може би е един от най-възрастните представители на вида в района на ДЛС „Женда“, казва Ангел Табаков. Със своята височина от над 11 метра и величествена корона с обиколка над 4,5 метра е устоял на повратностите на времето.

Под тежката сянка на зимния дъб хората и днес черпят здраве и вдъхновение. От дървета столетници в района на община Черноочене – свидетели на пламенни исторически събития, преживели битки и оцелели след природни бедствия.

През годините на 6-и май хората тук са окачвали люлка. Създали са се легенди и се е превърнало в сакрално място. В късните следобедни часове на 5 май млади момичета носели голяма посуда от врата на врата. Жените, които искат да научат късмета на дъщерите и синовете, са слагали пръстени, обеци или други предмети в него.

След като обиколят населеното място събраното се изсипвало в казан, пълен с вода. Момичетата и жените от селото събирали зеленина и ранни пролетни полски цветя, и ги насипвали в казана. След като отворът му се завърже с плат, се поставяло до вековното дърво. Рано сутринта на следващия ден, при изгрев слънце, съдът се отварял с произнасяне на молитви. При вадене на всеки предмет се четяло отделно маане. Това продължавало докато момиче или жена ги изважда един по един от казана.

Няколко установени единични вековни дървета пазят живи спомените за знайните и незнайни истории, чиито събития са писани и неписани... Единствено могат да чуят разказите им природолюбителите. И да разкажат историите, за да не погребат спомените си с тях…

Между тях са обикновен бук на приблизителна възраст 230 години в землището на село Комунига, бор на над 550 години в село Пчеларово, дъбове в селата Минзухар и Черна нива и други. Особени заслуги за тяхното установяване и предложение за защитени има старши лесничей Ангел Табаков от „Женда“. Трудно е да си представим как историята на народа и животът на едно растение могат да вплетат корени и в продължение на векове да предават на идните поколения спомени. Вековните дървета и днес продължават да бъде извори на мъдрост и предания и да изумяват с вечната си младост, красота и способността да възкресяват духа на родопчаните.

Родопите са истинско райско кътче с благосклонна поразително красива природа. Всеки човек трябва поне веднъж в месеца да почувства духа, витаещ тук.

И днес любителите на природата могат да се отбият в родопските села, между които и село Житница, да почерпят здраве и проникновение от природата, част от която са и вековните дървета.

Исмет ИСМАИЛ, Черноочене

 

Share To:

24rodopiavtor

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.