Михаела Илиева/24rodopi.com/Регион

Мястото не е особено познато, дори за местните. Разходка край кирковското село Мъглене, което придоби голяма популярност преди няколко месеца заради своя пресъхнал язовир. Край селото обаче се намира голямо тракийско светилище. Комплексът е известен с няколко имена - "Шейтан кая", "Дяволските камъни", "Побитите камъни" или " Местност Гаашък". Никой не знае кое е точното наименование, но приемаме за правилно "Шейтан кая", защото така го нарича неговият откривател - археологът от Смолян Никола Дамянов.

За да се стигне до мястото, първо трябва да се премине покрай стената на язовира, а след това да се повърви и пеш по малките пътечки. За жалост няма ориентировъчни табели. Трудно могат да те упътят и местните. Но едно успяваме да разберем и то е, че дори скалният комплекс да не е толкова познат на туристите, то със сигурност е познат на иманярите, защото открай време се е говорило, че край него има голямо находище на злато…

Независимо от това колко много е ходенето, сме сигурни в едно, че когато за първи път видиш скалния масив, изпитваш странно чувство на свобода, безтегловност и спокойствие.

„Преди години, когато проучвах този район, се натъкнах на светилището


"Шейтан кая". То същестува още от 2-ро хилядолетие пр.Хр. Представлява култов комплекс от няколко скали или по-точно казано - "побити камъни", които се издигат на един от хълмовете в селото. Открита е и тракийска могила от 6-5 век пр.Хр. Предполага се, че светилището се е използвало за различни религиозни ритуали и е изпълнявало ролята на каменен център. При проучванията се натъкнахме на наличие на керамични елементи, но не и на метални - тоест тук злато няма. Скалите са силно ерозирали и по тях не личи да има човешка намеса“, споделя археолог Дамянов.

И да, нищо, че природният феномен не е отбелязан на навигацията, то лесно може да се открие, защото скалите се издигат като кули нагоре в небето и само с един поглед и малко въображение, може да се видят. За всеки турист това е раят в разходките из природата, защото тук могат да се срещнат всякакви причудливи форми с различна големина. И всяка скала е толкова омайваща и впечатляваща, а гледките са като от истински пейзаж. Запленяваща е красотата на това място, защото в него е съчетана както красотата на природата, така и историята на древните траки и техните обреди. А когато се погледне от най-високата част на скалите, светът се превръща в малък рай, а хората в истински калинки, които избират да полетят, за да опознаят красотата и мистиката на родните забележителности.


 

Share To:

24rodopiavtor

Post A Comment:

2 comments so far,Add yours

  1. Анонимен30/3/24 18:06

    Щом е от траките никъв шейтан и кая не е те на всичко това казват

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен2/4/24 01:49

    Аман, напълнихте града с бетон, а селото с манъни! :D

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.