24rodopi.com/Общество

200 училища в страната имат избрани директори след конкурсите, проведени по новите правила на Министерството на образованието и науката. Това показват обобщените данни от всички регионални управления на образованието в страната. За първи път изборът на директори на образователни институции бе проведен по правила, ориентирани не просто към намирането на администратори, а към търсене на лидери, които биха допринесли за промяната в българското образование, става ясно от анализа на образователното министерство.

Конкурси за директори бяха обявени в 276 училища в цялата страна, а кандидатите за тях бяха близо 400. Както МОН съобщи в края на февруари, близо 300 кандидати успешно преминаха първия етап на конкурса, като изкараха повече от 30 точки на тестово изпитване. След това те представиха концепции за развитие на съответната образователна институция, които са подготвили. Заедно с това по време на устното събеседване пред комисия те трябваше да решат и два конкретни казуса, избрани на случаен принцип. Всички ситуации, на които кандидатите трябваше да реагират, бяха базирани на реални ситуации, които са се случвали в българските училища и при които е било нужно не формално прилагане на нормативната уредба, а лидерски подход, отбелязва БТА.

След проведените устни събеседвания общо 249 кандидати са събрали необходимия брой точки, за да имат право да заемат длъжността, а едва 61 не са се справили и са отпаднали. В училищата, за които е имало повече от един класиран кандидат, за сключване на договор за управление е бил поканен този с най-голям брой точки от двете части на конкурса (тестова и устна). Така 200 училища вече имат своите новоизбрани директори, като на много места в страната те вече са встъпили в длъжност.  

Още при подаването на документи стана ясно, че за 33 училища няма желаещи да заемат длъжността. За други 43 е имало кандидати, но те не са се представили добре и училищата остават с временно изпълняващи длъжността директори до ново провеждане на конкурс. Така е спазен основният принцип на процедурите – да се назначават само подготвени хора, които могат да отговорят на високите критерии, а не просто да се запълнят свободни места.

Анализът на резултатите показва, че 7 души са с 90 и повече точки. Кандидатите с най-високи резултати са от 7 области в страната (Бургас, Добрич, Кърджали, Кюстендил, Русе, София-град и София-област). Най-много са кандидатите с общ резултат в диапазона от 60 до 79 точки.

След проведените конкурси има подадени общо 3 жалби от некласирани или неизбрани кандидати. Всеки от конкурсите е видео заснеман и МОН ще провери сигналите.

В училищата, в които не бяха избрани директори, както и в други, които към момента нямат титуляр или ръководителят е в пенсионна възраст, предстои да стартират нови конкурсни процедури в следващите месеци.

Както вече 24rodopi.com писа, в област Кърджали приключиха конкурсите за директори на 10 училища, в четири от тях ще има нови ръководители.

Директор на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в момчилградското село Нановица става Неслихан Варадлъ. СУ „Христо Смирненски“ в ардинското село Бял Извор ще бъде ръководено от Руска Чаушева. Христина Яворова става директор на Основно училище „Н. Й. Вапцаров“ в Рани лист, а Христина Горанова на ОУ „Христо Ботев“ - с. Миладиново.

В СУ "Владимир Димитров-Майстора"-Кърджали, ОУ "Н. Й. Вапцаров" село Звездел и  ОУ "Иван Вазов" с. Костино конкурсите са спечелени от досегашните директори, съответно Маргарита Башлиева, Ширин Мустафа и Стоил Янев.

В останалите три учебни заведение в региона, поради липса на кандидати, конкурсите са приключени преди да се достигне до провеждането им.

В едно от училищата, ръководено доскоро от пенсионер, отново има напрежение – очаквайте подробностите

Share To:

24rodopi

Viber

Post A Comment:

5 comments so far,Add yours

  1. Анонимен16/3/24 16:59

    Като са толкова високи резултатите защо не напишете с какви точки са спечелили конкурса?!

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен16/3/24 17:19

    Аз съм най-умния у нас, когато съм сам вкъщи 🥳

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен17/3/24 09:10

    За такива хранилки моля не хвалете точки и резултат!? Това е като 6 в наща област на др год проверка и само двойки което си е вярното за срам на т нар учители!

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен17/3/24 18:21

    Дрън-дрън, знаем как се печелят конкурси

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.