24rodopi.com/Общество/Регион
Преди е излизало 20-30 хиляди лева, но сега минимумът е 50 бона. Достига дори до 100 000 лева. Това е цената за изграждането и обзавеждането на един етаж от къща по съвременните стандарти в родопските села. А, те са „сградата да е като малка кооперация в града“. Средствата се вадят зад граница, като е необходимо поне година-две здрав труд в чужбина, за да се вдигне един етаж.
Това разкриват пред колегите от вестник „Родопи voice“ гурбетчии. В немалко села в
региона се изграждат огромни еднофамилни жилищни сгради, а сякаш надпреварата е
кой ще вдигне повече етажи.
„В повечето случаи се строи на етапи-един етаж, втори, после
мазилки, обзавеждане, докато станат готови. След това следващият и така нататък.
Трудно се вадят и се спестяват пари на запад с изцяло легален труд. Някои дори
гладуват, докато успеят да вдигнат нещо у дома“, споделя пред екипа ни мъж от
Черноочене. Общинският център там се е превърнал в еталон за съвременните
стандарти-огромни здания, които се изграждат от гурбетчии в продължение на
години.
73 евро за квадратен метър поляна върви цената край пътя за
„Маказа“. В офертата е посочено: в регулация, с ток, водопровод, в близост до
асфалт. Цялата сума е 43 000 евро за 594 кв. метра.
„Аз имам двуетажна къща с общо осем стаи. С жената живеем в
една от тях. Децата са зад граница и работят. Те също строят в момента. Няма да
забравя думите на дядо ми преди години. Той е роден през 1912-та. Беше ми
рекъл, че ще дойде време къщите да са огромни, ама в тях хора няма да живеят.
Май е бил съвсем прав“, споделя пред екипа ни друг жител на региона.
„Къщата ми излезе 300 000 лева. Обзавеждането още 100 хил. и
още не е готова съвсем“, пък казва друг „строител“ от село в Родопите. Или общо
до момента – близо половин милион лева.















Браво! Важното е къде да има да си даваме парите на крадливите капиталисти.
ОтговорИзтриванеElbise var, içinde insan yok.
ОтговорИзтриванеНе Дядо му е казал,а Баба Ванга го каза още преди много години.
ОтговорИзтриванеПродавате си живота за да имате постройки от тухли. Ако ще живеете в тях, добре. Ако не - за какво го правите?
ОтговорИзтриванеRodopi puskai komentarite korumpiran neshtastnik
ОтговорИзтриване