24rodopi.com/Общество

Изпратихме поредната година. Видяхме какво ли не. От избори в избори, от цирк в цирк. Всякакви мечове, саби, кирки и лопати в парламента. Един организиран хаос. Някакъв, едва минал 4-процентовата бариера, поиска да му дадат МВР. Сякаш е някакво детско лакомство. Втори държи на свой прокурор, че да не го пипат. Трети на по-евтини кебапчета в стола, четвърти, пети…

Всичко това ни струва милиони.

И така. Този обзор обаче не е за политиката,  въпреки че тя е тясно свързана с всяко събитие, което връхлиташе нашенци.

Бягство от действителността

След вота през юни, всички хукнаха към морето. Поредните опашки на „Маказа“. Но за толкова години, организацията е далеч по-добра, а максималното чакане бе около 40 минути. Всичко живо към Гърция в търсене на спокойствието и бягството от действителността. Вече влязохме в Шенген, но пък в Западна Европа затвориха границите. С  Гърция имаме друга договорка. Тепърва ще видим летните месеци.

 

Коридор. Звънец. Суматоха. Деца. Междучасие. Пари.

Лятото мина неусетно и прозвуча първият звънец.

„Тате, не ми стигат парите за училище-предлагат ни боклуци…“.

Кратко откровение на малчуган.

85,6% от децата в България закусват редовно, като най-често консумираните храни са тестени изделия (59,1%), сандвичи (55,9%) и зърнени храни (32,7%).

„Баничките в павилиона сякаш са от няколко дни. Опаковани във фолио. Така е и с другите закуски. Над два лева са“, споделят родители на ученици за предлаганото в школото.

В стола се оказва също „нещо нетипично“, но с цени като в треторазрядна кръчма.

„Всичко е много скъпо, а децата не го харесват. Нашата дъщеря казва, че само тараторът си заслужава, другото няма вкус“, допълват още.

„Закуска в училище или както се казваше там първото ядене на децата, се оказва пълна пародия. Всички се оплакват, нямало нищо общо с това у дома, с това от село“, казва баща на второкласник.

„Не ми стигат 7 лева. За да яде едно дете, трябват поне десет лева на ден“, пък казва ученик в пети клас. Яде заедно с другите в заведения край школото. Крилца, дюнери, които започват от 6 и достигат до 9 лева.

И така – по около 200 лева на месец струва храната на един ученик.

А, инфлацията едва пъплила, казват…

Затлъстяването? В Топ 10 сме в Европа. И на първо място по инсулти и инфаркти във възрастовата група 30-40 години.

Гурбетът отново бе основна дума

И в речника от абитуриента, и в този на 50-годишния.

„Много наши хора починаха по строежите на запад. Не само в нашето село, но и в околните. Отиват да работят, за да си съградят хубав дом тук, ама накрая траур“.

Подобни драми съставляват темите и новините в заведение в родопско село. В населеното място има дори блокове, строени по времето на златните години за рудодобива, когато селото е било пълно. Сега мините са затворени, хората ги няма. Само старци ожалват съдбата на младите.

Белезите от миграцията са видими навсякъде в региона. Драмите от гурбета обаче не са само теми в малките селски кръчми.

„Голям брой от бракоразводните дела са завеждани с мотив „Той замина зад граница, за да работи, после спря дори да се обажда“. Патриархалният бит и манталитет биват разрушени от новите възможности, перспективи, работата за повече пари“, коментира адвокат от региона.

Десетгодишен брак, две деца, следва заминаване зад граница и развод след още десет години. Пресен пример от съдебната практика в Родопите. Жена заведе дело, за да си върне имота на родителите, прехвърлен на бившия й съпруг.

Мъжът заминал през 2008 година за Нидерландия, под претекст там да работи и да издържа семейството си. Вместо това, само след година интересът на мъжа към съпругата и двете деца секнал. Родителите на родопчанката решили да заздравят влошените взаимоотношения и разговаряли със съпруга. Той обаче им поставил ултиматум: прехвърляте двуетажната къща и гаража в село на мое име, след което се връщам при нея.  Условието било „срещу задължение за гледане и издръжка“…

Спомени от 1 700 километра

„Вървя из щандовете в магазина, гледам цените. 9 евро за килограм чесън, 2 евро за дюли. За три кила орехи – 80 евро. Това е магазин в Германия. Зяпам цените и си висля за родното село у дома. Намира се на близо 1 700 километра от тук, където живея от години.

В двора имахме орех, два пъти по-голям от къщата ни. От него изкарвахме чували. Имахме и три големи дюлеви дръвчета, няколко лехи чесън в градината. Реалността ме връща в миналото, той пък обратно тук и си мисля колко стотици евро ни е давала земята, без да осъзнаваме. Сега хиляди работим зад граница и харчим евро по спомените от миналото“.

Споделено от гурбетчия.

Иска друго име, Берлин не я приема

Млада жена от Родопите поиска да й бъдат сменени българските имена, дадени от родителите й, защото… турската общност в Берлин не я възприемала, а тя изпитвала неудобство.

Куриозният случай бе разгледан в местен съд.

Дамата е родена през 1994 година в малък град в региона. Родителите й й дали български имена. Тя обаче имала турско самосъзнание, турска етническа принадлежност, изповядвала ислям. „Сега се казва Гюлюзар“, каза пред съда чичото. 

Иска промяна на имената, защото Берлин не я приема…

 

Войните в село

От гурбета, у дома. В родопските села вече не могат да се траят. Дори съседи. Скандали и съдебни прения, заради пушеци от скара, хвърляне на пепел в двора, пръскане с маркуч, кой да копае повече лечебна „мумичка“.

Такива неща.

Човешките взаимоотношения, дори в царството на спокойствието в Родопа планина, са на ниво „Дий, магаре!“. С този израз се обръщал мъж към своя съсед, когато го виждал на терасата в къщата му.

„Надува клаксона на автомобила си, излиза и крещи към нас: „Ставайте, ку*ви, имате клиенти“. Нарича сина ми педе*астче. Обръща се към мен с думите „Доведе ли ку*вата или остави докторите да я чу*ат“, защото жена ми е медицинска сестра. Нарича ме „кьорав“, защото съм очила…“, изповядва в съда единият съсед…

По градовете е още по-голяма злоба и агресия.

***

Поредната година в няколко реда. Човешкото издава тоталната липса вече на човещина. Мисъл за пари, липсата им, злоба, взаимна ненавист. Омраза дори към имената, дадени от родителите.

Парламентът е отражение на обществото.

„Родопи voice

 

Share To:

24rodopiavtor

Post A Comment:

1 comments so far,Add yours

  1. Анонимен14/1/25 08:11

    Истини за съвременността, които имат проекцци в бъдещето и корени в миналото.

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.