24rodopi.com/Регион 

Въвеждането на новия начин за сметосъбиране на битови отпадъци бе водещата тема на редовната месечна среща на кмета на община Ардино инж. Изет Шабан с кметовете и кметските наместници от населените места. В нея участваха още заместник-кметовете Неджми Мюмюнходжов и Наско Кичуков, началникът на отдел „Екология и опазване на околната среда“ Джанан Исмаил и началникът на отдел „Гражданска регистрация и административно обслужване“ инж. Мехмед Алиев.

Кметът инж. Изет Шабан подчерта, че на всяко домакинство ще бъдат доставени 120-литрови пластмасови кофи за битови отпадъци. В отдалечените малки населени места, където достъпът е затруднен, за всеки десет домакинства ще бъдат осигурени контейнери тип „Бобър“.

„Идеята ни е от началото на 2027 г. да въведем новия начин за изчисляване на таксата за битови отпадъци, основан на принципа ‘замърсителят плаща’. През 2026 г. ще бъдат направени първите стъпки за преминаване към новия вариант, който предлага Закона за местните данъци и такси. Искаме хората да бъдат подготвени – в съдовете за смет да се изхвърлят единствено битови отпадъци, а хартия, пластмаса и стъкло да се събират разделно. Забранява се в тях изхвърлянето на строителни и градински отпадъци, пръст, шума и други“, заяви кметът.

Втората основна тема на срещата бе готовността за зимния сезон. „Общината е изградила необходимата организация за ръководене и контрол на всички дейности, свързани с поддръжката и работата при зимни условия. Механизацията е напълно подготвена и в готовност. Започна и доставянето на пясък до всички населени места“, заяви инж. Изет Шабан. Той уточни, че от началото на ноември до края на декември 2025 г. са назначени 40 дълготрайно безработни лица като общи работници по Програма „Компонент 3 – Аварийни групи“. Те ще работят на 4-часов работен ден и ще подпомагат дейностите при евентуално усложнени зимни условия.

Гюнер ШЮКРИ, Ардино

Share To:

24rodopi

Viber

Post A Comment:

3 comments so far,Add yours

  1. Анонимен5/11/25 15:48

    İridere belediyesi

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен5/11/25 16:49

    Ideyata e dobra i pohvalna,zashtoto do sega na nyakoi konteynerite im byaha na 10 metra ot doma, na drugi na 100 metra.Dano da e istina.

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен6/11/25 14:53

    В с.жълтуша трябва да има поотделно кофи за боклук,че има едни касапи постоянно хвърлят животински отпадаци в общи кофи за буклук. Как така БАХ.Неги хваща. Интересно.?

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.