24rodopi.com/Общество
Гурбетчия трябва да работи и стиска зъби около 3-4 години за жилище у дома, докато нашенец, със скромната си заплата – трябва да „блъска“ 8-9 години за същото.
Това установи проверка на екипа на „Родопи voice“.
Средните цени на имотите в областите Кърджали и Смолян са
повече от баснословни – 151-169 хиляди евро на база офертите към момента.
Все пак – нов дом, може да се закупи и за 100 000 евро.
Какво се случва обаче тук и зад граница?
Средните заплати в Кърджали и Смолян са около 1000 евро – Източните
Родопи изпреварват в това отношение.
„Ако човек си купи апартамент тук, то той трябва да го
изплаща 8-9 години, ако дава цялата си заплата за инвестицията-без остатък“,
калкулира брокер.
В Германия.
Гастарбайтер средно ниво. Чисто възнаграждение в размер на
3000 евро. Тоест, ако влага цялата заплата в имот, то това са 33 месеца за
апартамент в Родопите, който струва 100 бона.
„Това е обаче, меко казано, невъможен сценарий. В най-
перфектния случай взема 3000. Шефът му плаща квартирата. Не яде, не пие,
изкарва с 1000 на месец. Спестява 2000.
Среден случай-взема 2500. Плаща квартира 500 и разходи 1000.
Остават му 1000.
Значи между 50 и 100 месеца или от 4 до 8 години работа за
едно жилище“, пък коментират гурбетчии с дългогодишен стаж за „Родопи voice“.
„Цялата заплата да се спести – това означава да има още един
от семейството. Да речем – мъжът работи и дава за децата у дома, но жената
бачка, за да покрие всички сметки и разходи“ – посочват за екипа ни
гастарбайтери.
Какъвто и да е планът – семействата са разделени. Заради
жилище, в което един ден да бъдат заедно.
Точно 5 години и 2 месеца, ако заделяме по една заплата и
половина, може да изплатим 90 квадрата жилище в Стара Загора. Това каза
Добромир Ганев от Национално сдружение „Недвижими имоти“, пише „Телеграф“.
По този показател Градът под липите се нарежда на първо
място по достъпност сред 182 населени места в Европа. На другият край в
класацията пък е Москва, която се нарежда на 181-во място, тоест това е един от
най-недостъпните за покупка на жилища градове.
За да се купи имот в София, е нужно да заделяме поне 10,2
години по 1,5 средни заплати. По-дълго се работи за имот единствено във Варна,
където са необходими 10,9 години. Пловдив е по-достъпен за покупка на жилище,
като там трябват 8,6 години.















А жените им най-доволни !!!
ОтговорИзтриванеВървим пеша към Фриденбергерови през онова ти баварско поле. Поезия. Всеки нещо крещи на собствения си език. Ние сме с нова националност, и с нея се гордеем. Просто в паспорта ми трябва да пише: „националност: гастарбайтер. не му се разрешава да бъде немец“.
ОтговорИзтриванеКърджалиеца Дънди вика „да пейм“. Пита ме коя песен могат да знаят и поляци и българи. Не мислих много дълго. Това е за мене поезията. Тъпи поляци, мръсни българи, немска бира в сърцето на Германия. В тая ситуация има само една песен:
Расцветали яблони и груши
поплыли туманы над рекой
Виходила на берег Катюша
на високий берег на крутой
Виходила песню заводила
про степного сизого орла
про того-о, которого любила
про того чий писма берегла…
Това е поезия, нали. Такава нощ се помни като Курската дъга, битката при Яш, Драва и Соболч, като Збигнев Бониек и като Мерцедес Бенц. На сутринта Фриденбергер освободи двама поляци. Докато всички се правехме, че берем краставици, тези двамата повръщаха в лехите си, без да имат сили да зарият повърнатото.
Не знам как успяват, но немците винаги си връщат за всяка победа над тях.
Много смятате кой колко взима къде взима..аз си взех 4 досега берекет версин..на времето ми се смееха кат давах на квадрат 300 400 600 сега мисля едното да го продам за 120 000 които си писаха тука купувачите са глупави..сега глупавите ще си чешат коремчето..а умните да чоплят семки и да наблюдават балона който от години не се спука::)))
ОтговорИзтриванеАз работя за 800 € ,за мен няма ли статистика след колко години ще мога да си купя ,
ОтговорИзтриванеlesno e da se pravi smetka na drug, no nqma takiv film
ОтговорИзтриване"Гастарбайтер средно ниво. Чисто възнаграждение в размер на 3000 евро нето" ахахх вие сте много забавни.такива заплати няма за нормален работник в германия. за 3к нето са малко под 5К бруто за германия.друго няма кво да ви обяснявам
ОтговорИзтриванеВсе пак – нов дом, може да се закупи и за 100 000 евро.Все Пак. Може би.
ОтговорИзтриванеНе мога да разбера тез гурбетчии,инвестирайте си там дето сте бре идиоти
ОтговорИзтриванеГрешно смятате. Как ще спестява заплата и половина!!!! Значи за харчене остава половина заплата и как 4 членно семейство ще живее с половин заплата????? Умишлено подвеждате!!!! При тези цени трябва да спестяват поне 20 години, и живота си е минал......
ОтговорИзтриване1300-1500 бруто за Volzeit (8 часа работа на ден).
ОтговорИзтриване1000 евро-квартира
50 евро-интернет
100 евро-ток
40 евро-ваучер за телефоните (4 членно семейство)
63 евро-пътническа карта (иначе пеша на работа😅 )
На фотосинтеза-след 15-то число на месеца.
..останалото се спестява😏
чак пак 1300-1500 бруто не е, вероятно нето. на тия цени ходете продавайте на норвежците и датчаните там дават и взимат по 3-4 000е нето на глава
ОтговорИзтриване