24rodopi.com/Образование
В двора на Регионалния исторически музей се състоя възстановка на празника Еньовден, пред публика от деца от ваканционната програма „Летен градски лагер“, Дома за възрастни хора и Дневен център за деца с увреждания.
Организатори на събитието са Община Кърджали, ЦПЛР-Общински
детски комплекс и Регионален исторически музей.
Еньовден е празник на билките, слънцето и водата. Той разделя
годината на две. След празника слънцето поема по обратния път към зимата. На
този ден още преди изгрев слънце се берат билките, защото тогава са
най-лековити. От тях се вият венци, момите свиват китки и ги наричат за късмет при женитба.
Обичаят „Еньовден“ бе представен от момичетата от Школата по
етнография и краезнание и Детски и младежки парламент в ЦПЛР-ОДК с ръководител
Нели Карабашева. Предварително, момичетата с помощта на Нели Карабашева научиха
повече за различните билки и тяхното приложение, проучиха какви са традициите и
обичаите за този ден, как се надпяват китките и какво представлява обичая
Еньова буля. Всичко това еньовките представиха пред публиката на самия празник,
като наричаха за здраве, късмет и плодородие и надпяха еньовденските китки. След това всички премиха под еньовския венец, изплетен от билки и цветя, за
здраве.
Организаторите на празника бяха подготвили студен билков чай
и вкусни сладки пити за всички деца.















Браво! Чудесна инициатива!
ОтговорИзтриване