24
rodopi.com/ Култура

Десетки балони полeтяха в небето над Дома на културата с пожелание за любов и вдъхновение за творчество и съзидание,  а това ознаменува официалното откриване на обновената над 70-годишна сграда на една от най-старите културни институции в Кърджали, както и началото на заключителния годишен концерт на творческите състави към дома „С талант и любов към изкуството”.

Преди това лентата на обновения дом прерязаха кметът Ерол Мюмюн, директорът на Дома на културата Марияна Ликова, председателят на Общинския съвет Мухаррем Мухаррем, заместник-кметовете Даниел Делчев и Тунджай Шюкрю, представителите на фирмата осъществила ремонтните дейности „Илк Кънстръкшън” ЕООД и фирмата консултант по строителния надзор „Електро Гарант” ЕООД.

Сред официалните гости на този двоен за културната институция празник бяха още представители на фирмата „Серта България” и Телевизия „Технолукс” – дългогодишни и верни партньори на Дома на културата при осъществяване на многообразната дейност на културната институция.

В приветствието си пред стотиците кърджалийци и гости на града кметът Ерол Мюмюн подчерта, че с направената инвестиция се подобряват условията за осъществяване на културни събития и дейности, както и модернизиране на условията за работа в сградата.

„Бих искал да благодаря на строителя и консултанта по строителния надзор за положените усилия да приключат обекта в срок! Също бих искал да благодаря специално на служители в Дом на културата и на гражданите, за проявеното търпение и съпричастност по време на строителните дейности! Надявам се, че всички жители и гости на града ни ще се възползват пълноценно от създадените по-добри условията в културната институция!”, каза още Ерол Мюмюн.

От своя страна директорът на Дома на културата Марияна Ликова изказа сърдечна благодарност за перманентната грижа на общината към културната институция. Тя благодари на партньорите на Дома на културата в лицето на „Серта България” и на ТВ „Технолукс”, благодарение на които продукцията на културната институция достига до максимален брой зрители.  Марияна Ликова благодари и за ползотворното партньорство на Дома на културата  с Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Асен Диамандиев” – Пловдив.

По думите й концертът е част от финалния етап на Седмия национален преглед на фолклорните ансамбли, а Представителният танцов ансамбъл „Орфей” ще представя Кърджали и България на фестивал в Унгария през август.

След тези думи на благодарност зазвуча рапсодия „Вардар” на Панчо Владигеров, след която  деца, възпитаници на Дома на културата, излязоха на сцената с бели балони. Те бяха последвани от творческите състави на културната институиця. Под звуците на песента на УНИЦЕФ „Да протегнеш на някой ръка” балоните полетяха в небето с пожелания за любов и вдъхновение, за творчество и съзидание.

А това сложи и началото на заключителния концерт на институцията за сезон 2025/2026 година.   Зрителите се насладиха на изпълнения от целия жанров спектър на музикалното и танцово изкуство - китарни изпълнения, симфонична музика, джаз и модерен балет, фолк, рок, народно пеене и танци. И всяко едно изпълнение беше посрещано от бурните аплодисменти на публиката. Ученици от класа по китара с ръководител Илхан Идриз откриха концерта. Последваха изпълнения на струнния квартет при Дома на културата – Мария Загорова, Тургат Якуб, гост изпълнителят Цанка Филипова и Тавит Мачикян на пианото.

С бурни овации бяха посрещнати артистите от Музикалния театър и учениците от класа по поп и джаз пеене. Сред изпълненията, които те представиха пред публиката бяха  песни от мюзикълите  „Чикаго”и „Кабаре” - „All that jazz” в изпълнение на Мария Белева и балет, и  „Money, money”, изпълнена от Радостина Желева и Бахар Якуб. А също и „Rainbow connection”  в изпълнение на Даниела Кузманова, „Бяла тишина” на Георги Минчев от Максим, „Ватерло” на АББА, изпълнена от талантливите Даниела Кузманова и Езги, „Quizas,Quizas” в изпълнение на Мария Белева и Бахар Якуб и „Risk it all” на Бруно Марс в изпълнение на Мерт.

Последваха фолклорни изпълнения на битовия оркестър и китка от народни песни в изпълнение на народните певици  Поли Стефанова, Надежда Димитрова, Даниела Георгиева и малката Амира Бекир. За пореден път публиката остана очарована от представянето на танцьорите от ПТА „Орфей” и ДОТС „Орфейче”. Бе репрезентирана и част от народния обичай Бабинден в спектакъла „В ритъма на традициите”.

Концертът „С талант и любов към изкуството” приключи с изпълнения на вечни български рок хитове, изпълнени група „Олд скул бенд”. И когато вървяха финалните акорди на песента на ФСБ „Пак ще се прегърнем”, много хора от публиката бяха изненадани от зарята озарила вечерното небе над Дома на културата.

Share To:

24rodopi

Viber

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.