Държавата е завзела сградата на медресето без правово основание, музеят е създаден след решение на Окръжния комитет на комунистическата партия в Кърджали, а акт от министъра на културата е издаден едва през 2005 година. Няма доказателства за съществуването на мюсюлманска изповедна общност в Кърджали до 1949 година, нито че Мюсюлманското изповедание в София е неин правоприемник, а сградата е претърпяла значителни промени през годините.
Това бяха двете тези, защитени устно, в последното заседание по делото „Музей или Медресе" в Окръжния съд в Кърджали. Двете страни, които спорят за собствеността на сградата и прилежащите й терени, ще трябва да предоставят своите писмени защити в срок до десет дни. Решението пък ще бъде обявено на 16 юни, стана ясно в сряда. Сградата на съда в Кърджали отново бе под полицейска обсада, но далеч по скромна в сравнение с предишните заседания. Едва около пет коли на жандармерията бдяха за сигурността в района по време на делото. Този път не се стигна до блокиране на движението на бул. „Беломорски". Протестиращи също нямаше.
Адвокатът на Мюсюлманско изповедание-София Красимир Руев поиска спиране на настоящото съдебно производство до разрешаване на спора относно правоприемството на имотите на мюсюлманските общности в страната, разглеждан в Софийски градски съд. Магистратите в Кърджали обаче отхвърлиха иска.
В хода на заседанието бе приета експертизата на вещите лица-арх. Стоян Гогов и инж. Румяна Видинска. В нея бяха приложени книжа от Държавния архив, Община Кърджали, както и Историческия музей. Експертизата посочи, че сградата е претърпяла реконструкция и надстрояване. Според наличните актове от гредоред и полумасивна, сградата е била превърната чрез стомано-бетонна плоча в масивна конструкция, направен е и изцяло нов купол. Експертите посочиха, че сградата е пострадала при пожар, когато в нея се е помещавало училище „Св.Св. Кирил и Методий". Извършена е била и вертикална планировка.
Адвокатът на Мюсюлманско изповедание посочи, че от техническата експертиза става ясно, че сградата е претърпяла единствено промяна в своята физическа характеристика, като до ден-днешен след построяването си тя си остава триетажна. Основната теза на представителя на ищеца бе, че държавата е отнела без законово основание сградата. Тя е била актувана като музей през 2005 година, като дотогава предназначението е било с решение на Окръжния комитет на комунистическата партия.
Юрисконсултът на Областна администрация, който представлява министерството на регионалното развитие, Васил Радев заяви, че ответната страна не е успяла да докаже, че владението на сградата от страна на държавата е неправомерно. Също така липсват доказателства за съществуването на мюсюлманската изповедна общност в Кърджали до 1949 година, както и че мюсюлманското изповедание в София е неин правоприемник.
24rodopi.com
На снимките:
Служители на реда пазеха Съдебната палата, този път фенове нямаше
Юрисконсултът на Областна администрация Васил Радев и адвокатът на Мюсюлманско изповедание Красимир Руев
Myzeq na vremeto be6e y4ili6te ot 1 -vi do 8-mi klas. Az li4no sam y4il tam prez 1970 godina.Nikoga6 ne sam 4yval za medrese. Vinagi se e veel flaga na Repynlika Balgariq.Spored men tova e porednata skalapena laja.A po rano kato deca,xlapeta,-biexme galabi po strexite na Y4ILI6TE - KIRIL i METODI.
ОтговорИзтриванеTази история е една от най-потресаващите драми в хрониките на кръвното отмъщение. Една българска вендета, разиграла се в тъмните години на турското робство.
ОтговорИзтриванеВоди се Кримската война. Конфликтът е между Русия, от една страна, и Турция със съюзници Франция, Британската империя, Сардинското кралство и Графство Насау. През март 1854 г. руските войски форсират Дунава и се съсредоточават в Северна Добруджа. През май обсаждат Силистренската крепост. В края на същия месец започва прехвърляне на англо-френски части във Варна, която става главна база за действие срещу Кримския полуостров. До началото на юли французите са вече 50 000, а англичаните - 20 000.
В края на лятото е организирана разузнавателна експедиция, която да обходи местностите между Русе и Силистра. Тръгват трима френски офицери с местни водачи, охрана и обслужващ персонал. Групата минава през Тутракан и стига село Сребърна. Тук среща бакалина Стефани, грък, родом от Бургас. Отваря се дума за някой си Янчо, който живеел наблизо и бил страшен човек. Стефани категорично отказва да ги заведе при него.
Домът му е прокълнат, кръсти се елинът. Там обитава смъртта, с ужас в очите добавя той. Чужденците обаче отиват на гости на мистериозния Янчо.
Виждат здрава ограда, обиколена с ров. Зад нея - широк двор, застлан с плочи. В дъното - къща. Пълна тишина. Мяркат се сенките на две жени. Младата кърми дете. Само оседланият жребец нарушава хармонията на този застинал свят. Тук, в мъртвия дом, пришълците чуват житието на "светия разбойник" Янчо.
Баща му бил изкусен рударин в Търново. Видинският паша го направил управител на мините край Сребърна, където се родило момчето. До 18-годишната си възраст Янчо прекарал в Карлуковския манастир. Сетне се прибрал в бащиното имение“ Караорман”. Водил волен живот сред табуни коне, песни и хора. Дните му били осветени и от една голяма любов.
Когато баща му починал, Янчо се върнал в Сребърна и решил да се задоми с изгората си Мария. Венчавката трябвало да стане в Разград, а веселбата в селото. Едно мислил Янчо, но друго била отредила съдбата. Свещеникът ги благословил и цялата сватба потеглила за трапезата.
Всичко било наредено, не бил предвиден само пашата, който пътувал от Видин за Силистра. За конак неговите хора посочили къщата на младоженците. Събитията се развили с шеметна бързина. Пашата изпратил Янчо уж по "царска работа" в Силистра. После предложил на Мария да приеме исляма, като й обещал най-личното място в харема. Тя отказала.
Турчинът я изнасилил, отрязъл й езика, извадил й едното око.
Така я намерил Янчо - озлочестена, онемяла, полусляпа и полудяла. На вечно мълчание насилниците осъдили и майка му.
Българинът се заклева в хляба и солта, в кръста и сабята, в костите на баща си и честта на рода си, в спасението на душата си, че злото ще бъде стократно отмъстено. Заклева се в Бога и Дявола!
От някакъв унгарски офицер Янчо купува два шестстволни пистолета, най-модерна направа. С друг немец пък разменя кон срещу карабина. За себе си избира жребец от табуните на Караорман. Накратко - Янчо се венчава за оръжието. Ще вдига кървава сватба!
Първо ликвидира пашата, който става началник на Силистренския гарнизон. Отвлича го, убива го и отрязва показалеца на дясната му ръка. Пръста, с който е ослепил Мария. Сетне идат жертва подир жертва, смърт подир смърт. Силистра, Шумен и Видин е страшният триъгълник на Янчовата вендета.
Поробителят настръхва. В столицата на падишаха дават за главата му 12 кесии с жълтици. Пред французите Янчо казва, че досега е отнел 35 живота. Знакът винаги е един и същ - показалецът на дясната ръка. Показалецът, сочещ мъст.
Хайдутинът реди трофеите в зловещ гердан от човешки пръсти, който заедно с детето, родено от жена му, не бива да му дава покой. Стократна разплата! Ни повече, ни по-малко!