Удължава се срока за подаване на декларациите за облагане с корпоративни данъци както и срока за внасяне на дължимия корпоративен данък по годишната декларация до 30 юни 2020 г. През т.г. задължените по ЗКПО лица правят авансови вноски на база прогнозната данъчна печалба за 2020 г., затова и това трябва да се прави  като те се съобразяват с особености, а именно: в случай че към момента вече е подадена годишната данъчна декларация за 2019 г., корекции на размера на авансовите вноски до 15.04 и след това се правят с декларацията по чл. 88 от ЗКПО; в случай че до 15.04 не е подадена годишната данъчна декларация за 2019 г., тя трябва да се подаде до тази дата, като се попълни само частта от нея, в която се декларират авансовите вноски за 2020 г.
Корекции на размера на авансовите вноски се правят с декларацията по чл. 88 от ЗКПО;
-корекциите на авансовите вноски, направени с декларацията по чл. 88 от ЗКПО, се ползват след подаване на декларацията.
Това обяви шефът на офиса на приходната агенция в Кърджали Елван Гюркаш.
Посочените разпоредби са във връзка с обстоятелството,  че срокът за извършване на месечните авансови вноски за месеците януари, февруари, март и април и на тримесечната авансова вноска за първо тримесечие е до 15 април, а срокът за подаване на годишната данъчна декларация за 2019 г., с която се декларира видът и размерът на авансовите вноски за текущата година,  е до 30 юни 2020 г.
„Месечните авансови вноски за първото тримесечие (януари, февруари и март) на 2020 г. се внасят до 15 април 2020 г., а за месеците от април до декември в срок до 15 число на месеца, за който се отнасят. Или респективно това са 15 април;  15 юли за второ тримесечие и за третото тримесечие –  срока е  до 15 декември. За четвъртото тримесечие не се прави тримесечна авансова вноска. Физическите лица, еднолични търговци, както и земеделски стопани, когато са избрали да се облагат като еднолични търговци, прилагат гореописаните правила за авансовите вноски, като за тях срокът вместо до 15.04.2020 г. е до 30.04.2020 г.
До 30 юни се удължава срока за деклариране и внасяне на данъка върху разходите по ЗКПО и за подаване на годишния отчет за дейността (ГОД). С два месеца се удължава и срока за подаване на годишната декларация за облагане на доходите на физическите лица, извършващи стопанска дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, в т.ч. еднолични търговци, дейност като земеделски стопани, когато са избрали да се облагат като еднолични търговци, както и за внасяне на дължимия от тези лица данък по декларацията. Удължаване има и на срока за ползване на 5% отстъпка от дължимия данък за довнасяне по годишната данъчна декларация за облагане на доходите на физическите лица до 31 май 2020 г.
Срокът за физическите лица, които не са еднолични търговци за подаване на годишна данъчна декларация и за внасяне на данъка по декларацията остава непроменен – 30 април 2020 г.“, посочи директорът на НАП в Кърджали. 

Как да получа удостоверение, че нямам задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски в периода на извънредното положение?

-Нашите клиенти могат да поискат издаване на удостоверение за наличие или липса на публични задължения и по електронен път, използвайки своя ПИК или КЕП. Това става чрез портала за е-услуги на НАП където подават „Искане за издаване на документ“. Издаденото и подписано с електронен подпис удостоверение ще им бъде изпратено на имейла, посочен за контакт във връзка с електронните услуги на НАП. Електронно подписаният документ може да бъде представен пред институцията или организацията, която го изисква. Издаденият и подписан с КЕП от орган по приходите документ може  да бъде изпратен по електронен път и директно на институцията или организацията, която го изисква, при изрично посочване на имейл адрес, на който да бъде изпратен. 

Как да възстановя прекъснати здравноосигурителни права в периода на извънредното положение?

-Ако прекъсването е поради неплатени здравни вноски, то лицето задължително подава Декларация образец 7 и заплаща дължимата сума. Актуализираният здравно-осигурителен статус ще стане видим в електронната справка на сайта на НАП до 12 часа на обяд или най-късно в полунощ в деня, в който плащането постъпи в Агенцията.
Ако се възстановява здравно осигурителни права на друго основание (например лицето е редовен студент в чужбина, било е осигурен в страна-членка на ЕС и др.) и се налага представяне на документи пред НАП, те могат да бъдат изпратите сканирани по електронната поща на офиса на приходната агенция по постоянен адрес.

-Как да подам декларация за доходите без да посещавам офис на НАП, ако нямам ПИК или електронен подпис?

-НАП предоставя възможността да бъде попълнена  декларацията с баркод, която е налична на сайта на приходната администрация на адрес - www.nap.bg. След като се попълни формуляра се разпечатва и се изпраща по пощата с препоръчано писмо до офиса на НАП по постоянния ви адрес. 

-Мога ли да получа ПИК дистанционно, без да посещавам офис на НАП?

-Няма как това да се случи. Издаването на ПИК изисква лично посещение в офиса на НАП от лицето или упълномощен от него с нотариално заварено пълномощно. До преустановяване на извънредното положение,  препоръчвам на нашите клиенти да не посещават офиса на НАП, освен ако не е наложително.

-Потребителите, които имат персонален идентификационен код (ПИК) от НАП, но са го забравили, ще могат ли да го възстановят?

-Да, това вече е възможно. Необходимо е едно обаждане на информационния телефон на приходната агенция: 0700 18 700 или 02/98596801 за чужбина. Избира се меню 6 – „Информация с ПИК“, под меню 3 – „Забравен ПИК“. Необходимо условие е клиентът да има достъп и да ползва към момента електронния си адрес, който е заявил при издаването на ПИК.
След свързване с консултант от Информационния център и след надеждна идентификация, клиентът ще получи временен ПИК. С него той ще може да влезе в е-услугите на НАП, да въведе нов код и да го потвърди. На имейл адреса си потребителят ще получи линк за активация на въведения от него код, с който ще може да ползва пълния обем електрони услуги, предоставяни от НАП.

-Безспорно ПИК дава възможност да се ползват е-услугите на приходната администрация, без да се налага физическо посещение в офис…

-Да така е. Към момента  общият брой е-услуги на НАП, достъпни с ПИК  надхвърли 35. Сред тях са подаване на данъчни и осигурителни декларации, справки за задълженията с възможност за плащане, включително и за местни данъци и такси, справки за изплатени доходи, за осигурителен доход, за извършени плащания и погасени с тях задължения, актуално състояния на трудови договори, подаване на заявления и получаване на удостоверения и други. Ще допълня, само че, издаването на ПИК отнема само няколко минути. От съображения за сигурност, той се дава лично на клиента или на упълномощено от него лице в запечатан плик. Причината е, че всички действия извършени с ПИК, включително подаване на декларации и документи , се считат за саморъчно подписани от клиента.
От началото на 2020 година до края на март  2 744  кърджалийци имат активен ПИК, а потвърдените КЕП са 1 117.  С ПИК на НАП могат да се ползват, както е-услугите на агенцията, така и е-услуги, предоставяни от други администрации, сред които НОИ, Националната здравно-осигурителна каса, Агенция по заетостта, Агенция по вписванията, Министерство на земеделието, 60 общини и други.
24rodopi.com






Share To:

24rodopiavtor

Post A Comment:

4 comments so far,Add yours

  1. Анонимен8/4/20 13:02

    Защо не махнете тази декларация 7 и да се пише за кой период се внася както преди години?Тогава всичко ще става лесно и няма да има нужда да посещаваме НАП.

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен8/4/20 13:03

    От КПП та не пускат хората да си внасят здравните какво да правят ?-да не отиват ли на доктор

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен8/4/20 15:35

    Може би защото неотдавна се смяхме на последния виц за Бойко Борисов, който не мога да не ви разкажа сега. Един човек отишъл да си купи баничка и когато извадил левче, за да я плати, му казали: „От днес баничката струва 2 лв.”. „Ама как така?”, удивил се клиентът. „Ами така”, отговорила му продавачката. „Едното левче е за баничката, а другото за Бойко Борисов”. Купувачът се насвил, престанал да пита, взел си баничката и си отишъл вкъщи. На следващия ден пак отишъл и без да чака, извадил 2 лв. Продавачката веднага му върнала един лев. „Ама какво става? - попитал клиентът. - Нали вчера баничките струваха вече 2 лв.?”. Жената зад щанда мило го погледнала и му отговорила: „Така е, господине, но днес баничките свършиха”.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен8/4/20 22:07

      Под кожата на тленното ни тяло
      натрупваме резервна тлъстина;
      Банкнотите, когато са на цяло,
      изпод дюшека дават топлина.
      За да натрупаш мазнинки с разкош
      под кожата и в банковата сметка,
      ти трябва да си по-дебелокож,
      а във морала - с по-широка цедка.
      Но трябва и да можеш сладко-сладко
      да обърбориш Гьоте със цитати;
      да влезеш в роля на грижовен татко -
      така се трупат и въглехидрати,
      а те пък се превръщат в мазнини.
      (Продаваш си едното Мазерати -
      и ето ти пари за черни дни!)
      Ако си имаш верни магистрати;
      ако си силен в банковия сектор -
      ако работиш с тлъста експозиция,
      ако жонглираш с “либерален вектор” -
      умрялата лисица “опозиция”;
      ако държиш решително черпака
      за общата ни тенджера с пари -
      то значи мазнинката тебе чака -
      въпрос е само кой ще изгори!

      Изтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.