Това стана ясно на семинар на Министерството на околната среда и водите (МОСВ), в който участваха над 100 души от властта по региони - областни управители, кметове и експерти по околната среда от общините. Целта на форума бе да се набележат неотложни действия за изготвяне и актуализиране на общинските програми за намаляване на нивата на фини прахови частици с размер до 10 микрометра /ФПЧ10/ в атмосферния въздух, поясниха наши кметове, участвали в мероприятието. В края на септември т.г. Европейската комисия стартира процедура за нарушаване на общностното право срещу България за наднормените нива на този замърсител, регистрирани през 2007 и 2008 година.
„Министър Нона Караджова подчерта изключителната сериозност на процеса. В общо 30 общини на страната е регистрирано наднормено съдържание на прах в атмосферния въздух. За щастие Ардино не попадат в този списък. И не само, че не попада но с гордост мога да заявя, че въздухът в община Ардино е от най-чистите в България", посочи кметът на общината Ресми Мурад.
МОСВ е предприело стъпки, които да подпомогнат кметовете за актуализиране на общинските програми за качество на атмосферния въздух и преодоляване на формалистичния подход в изпълнението им. Регионалните инспекции по околната среда и водите са изпратили писма до кметовете на съответните общини да предприемат бързи действия за поддържане на пътната инфраструктура и контрол на строителните дейности, както и за насърчаване употребата на горива в бита с по-добри екологични характеристики. Издадени са предписания към общините, когато се издават разрешителни за строеж, в тях изрично да се вписват задължения за ограждане на строителния обект, измиване на строителната и транспортната техника, измиване на улиците.
Изготвен е график, според който до края на март 2011 г. трябва да бъдат готови програмите на всичките 30 общини, за да може България да навакса пропуснатите от предишното правителство възможности и да постигне удължаване на крайния срок до юни 2011 г. МОСВ се ангажира за пълно съдействие към общинските власти в процеса на изготвяне на техните програми.
Общините, които разработват програми за намаляване нивото на прах в атмосферния въздух и достигане на установените норми, са Асеновград, Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Горна Оряховица, Гълъбово, Девня, Димитровград, Добрич, Камено, Кърджали, Ловеч, Монтана, Несебър, Пазарджик, Перник, Пирдоп, Плевен, Пловдив, Раднево, Русе, Смолян, София, Сливен, Стара Загора, Хасково и Шумен.
Най-съществен принос за превишенията на нормите за ФПЧ10 имат енергетиката, промишлеността и битовото отопление, а също в голяма степен - транспортът, строителните и ремонтните дейности, хигиената на пътната инфраструктура. Основен замърсител в Кърджали е енергетиката и промишлеността, сочат от МОСВ.
-----------------------------------------------------------------
Най-известните модни марки на намалени до 70% цени.
Основният замърсител в района е ОЦК, още се чудя кой има интерес от работата му в Кърджали и какво освен отрови носи на града ни! И внуците ни ще плащат със здравето си, за това което пуши на брега на язовира хора!
ОтговорИзтриванеТози коментар бе премахнат от администратор на блога.
ОтговорИзтриване