Учители, директори на училищата от област Кърджали, експерти и представители на академичната общност споделиха опита си чрез доклади и презентации – интересни и полезни, с приложими методически подходи, в които се проследява пътят на изграждането на езиковите умения и на отношението към книжовния български език още от детската градина до завършване на средното образование на учениците. Подчерта се и ефективността на връзката между методическите обединения по културно-образователни области, обменът на добри практики между училищата, разширяването на контактите с представителите на академичната общност и мотивирането на родителите. Конференцията затвърди разбирането, че успехите се раждат в практиката, че истинският творец е учителят. Сподели се, че обогатяването и усъвършенстването на комуникативно-речевата култура на децата и учениците чрез развиване на способностите им за общуване, за устно и писмено изразяване на български език не е проблем само за преподавателите по български език и литература, а е важна и отговорна задача на всеки учител по всеки учебен предмет. Затова и ключовите думи на конференцията бяха: да се съберем, да се чуем и да продължим заедно с професионална всеотдайност и мъдро търпение, за да съхраним българския език като духовно убежище за нас и нашите деца.
Участниците в конференцията се обединиха около решения, подпомагащи вътрешноучилищната дейност по проблема. Прие се предложение, което да бъде изпратено в МОМН за организиране на национален форум за добри практики при усвояването на книжовния български език.
Добрите практики и решенията на конференцията ще бъдат публикувани на сайта на Регионалния инспекторат по образованието до една седмица.
Конференцията наистина беше много полезна и интересна, но защо я нямаше г-жа Владева? Само тя може да придаде очарование на всяко мероприятие.
ОтговорИзтриване