Училището е едно от тези, в които просветното министерство установи, че учители и ученици трудно се справят с българския език. Според образователните експерти доскоро там часовете по майчина реч били повече от часовете по български. Тази практика е прекратена след намесата на регионалния инспекторат. По-големият проблем е, че незнанието на официалния език автоматично праща тези деца в групата на отпадащите ученици (20 000 на година в България). А държавните програми "за равен шанс и достъп до качествено обучение" се оказват празни думи.
"Учи се 4 часа майчин език и 7 часа български", твърди директорката Сабрие Саит.
Тя е от 3 месеца в училището, в което се обучават общо 16 деца от 1-ви до 7-и клас. Главната книга, в която е записано какви предмети и по колко часа се учат, обаче се оказва строго секретна. Саит отказва да я покаже. Учителите също не искат да говорят по темата. Директорката се намесва и обяснява, че тя ще се изказва от името на всички.
"Учениците изпитват трудност в усвояването на българския език.Това е основен проблем в Кърджалийски окръг. Нормално е. Средата играе голяма роля", твърди тя.
Седмокласниците се справят добре с българската реч и с уроците. Малките обаче имат проблеми и се налага често в часовете да има превод. Никой обаче не се отказвал да ходи на училище. Имало едно дете, което всеки ден минавало по 3 км пеш, за да хване училищното бусче. Педагозите пътуват от Кърджали. "Децата тук нямат равен шанс с останалите, трябва да са много активни, за да успеят", казва директорката.
Учениците обаче не смятат така. "Ще стана ветеринар и ще уча в Стара Загора", казва седмокласникът Радомир. Неговата съученичка Атижен обяснява, че любимият й предмет е музика. "Обичам песента "Йовано, Йованке". Преди да стане ясно какво иска да работи, се появява преподавателият по английски език Яшар Мехмед. "Нашите деца нямат желание да учат английски. Не знам защо.
Те просто нямат мотивация, сега не е модерно да учиш", твърди той. "Времената са такива", приглася му колежката Шерин Емин.
Същата е картината в училище "Васил Левски" в съседното село Устрен. И то е проверявано от образователното ведомство. "Имаме проблеми с децата, на които им е трудно да учат български език", казва Айгюл Муса, учителка по български език и литература и по физическо възпитание. Добавя, че учителите обясняват уроците на турски, за да могат децата да ги разберат. В селото цари беднотия, а повечето хора са на гурбет в чужбина или в София. Вучилището е студено, стените са голи. Детски рисунки са залепени само на входа. В учителската стая има една малка масичка и няколко стола.
Строго спазваме изискванията на образователното министерство за обучение по майчин език и по български, но ситуацията при нас е различна, казват учителите. Каква точно е тя - не става ясно. Защото в училището настава истинска паника при пристигането на екипа на "Труд". Всички като в транс повтарят, че спазват законите. Децата са предвидливо скрити в класните стаи.
"Обидени сме на статията във в. "Труд", в която пише, че майчин език се учи повече от български ", твърди зам.-директорката.
Тя категорично отказва да се представи и се хвърля да затваря компютърния кабинет, в който екипът на "Труд" видя, че децата четат турски сайт. Нищо че от образователното министерство имат строги изисквания какво се изучава в часовете по информационни технологии. Да имаше българчета между нашите деца, по-лесно щеше да бъде", казва директорът Салимехмед Хасан. Той ръководи съседното училище, което също се казва "Васил Левски", но е в село Генерал Гешово. Дотам път няма, но училището направо грее. Най-отпред се веят чисто нови българското и европейското знаме. До входната врата стои масичка с червена плюшена покривка и стар звънец. Има охрана, посетителите се записват - съвсем като в "тежкарските" гимназии в столицата. Директорът е повече от гостоприемен. И разказва без притеснения за регионалните проблеми в образованието. В неговото училище се обучават 11 ученици. В трети и седми клас няма нито един. Но има детска градина с 9 деца. Хасан не крие, че децата трудно говорят български, че майчният език се предпочита в личните разговори.
Средата е виновна децата при нас да са по-назад от връстниците си в големите градове, твърди директорът. Шансовете им са по-малки да успеят в живота, не крие той. Но по-голямото му притеснение е, че всеки момент може да затворят училището и децата да заминат за с. Устрен.
Директорът запознава екипа ни с учениците. Малчуганите от 1-ви и 2-ри клас учат за великденските яйца. Щом ни виждат, децата се притесняват. "Нищо, нека свикват", казва директорът и обяснява, че те "рядко виждат хора извън семейната си среда".
Не е проблемът в знанията, които ние преподаваме на децата, а в това, че сме далеч от града и възможностите са много малки, заключава Хасан.
Ирена Колева, Труд
bravo za snimkite, pokajete klozeta , drugite stai za obu4enie, kancelariite na u4iteli i direktor, dvora, sportnite tereni i zali
ОтговорИзтриванеkade karat velosipedi decata, roleri?
ОтговорИзтриванеpokajete video, audio ot tesi mesta
ОтговорИзтриванеvestni4e vie ste mnogo marselivi , ta ot centralen vestnik da prepisvate - biva li taka? tova selo e na 30 km ot vas, a nie da nau4avame ot centralnite informatori. pfuuuuuuuuuuuuuuuuuu. rezil
ОтговорИзтриванеНа 16 деца - директор и зам. директор. Браво! Хубаво би било директорите и учителите да кажат и колко са им заплатите... В България образователната система е направена в интерес на учителите, а не на децата. Никой не се интересува защо и след значителното увеличение на учителските заплати не се увеличи и качеството на работата им. Децата стават все по-неграмотни и немотивирани да се образоват.
ОтговорИзтриванеТо пък да е само в джебелско...Ами в другите общини??? То е ясно, че само човек от другаде може да установи това, защото нашите си затварят очите и най-вече ушите
ОтговорИзтриванеЖалка картинка... Не че и преди Демокрацията нямаше проблеми с усвояването на Български език в малките селски училища. Но тогава по тези сала имаше читалища, библиотеки, посещавани от децата, които четяха с удоволствие приказки и детски книжки на български. Поне в Рогозче БЕШЕ така през осемдестте години на миналия век. Изолацията сега пречи.
ОтговорИзтриванеaha, pokajete i razhodite na tova u4ili6te za mesec mart 2011 godina naprimer, i za 2010 godina - cqlata
ОтговорИзтриванеkakvi sa otrovnite gazove ot tosi komin v raboten rejim - pojarnata vi moje li da kaje ili kakav tam kontrolen organ imate?
ОтговорИзтриванеЖАЛКО ЗА ТАЗИ ДЪРЖАВА В КОЯТО ДЕЦАТА ДА НЕ ЗНАЯТ ОФИЦИАЛНИЯ ЕЗИК БЪЛГАРСКИЯ,НО ЗА ТОВА СА ВИНОВНИ РОДИТЕЛИТЕ ПОСЛЕ УЧИТЕЛИТЕ
ОтговорИзтриванеТова Училище ако го има в друга Дьржава,и ако ПРОБЛЕМА е сьщият,сьс сигурност ще има ВЬПРОСИ от Дьржавен характер спрямо Учителите и директорите на школото!... Как ще живееш в дадена дьржава(а и плюс това си роден в сьщата дьржава),и дане знаеш езика(ОФИЦИАЛНИЯТ ЕЗИК)?!?!?! ...Според мен обаче,докато има партии като "ДПС",ще има и такива резултати и закони(които се подминават ,кой както си поиска)... Затова,по време на избори,дали са парламентарни,кметски или президентски,трябва да има ОТСЕДНАЛОСТ за избирателите..Не може някойси,който живее другаде(визирам БГ гражданите от Турски произход и САМОСЬЗНАНИЕ),да идва и да ми казва АЗ как да живея и кой да ми е кмета,или коя партия да ме управлява...
ОтговорИзтриванеTova ne e problem samo v region Djebel a i v samia grad.Proverete i shte se uverite!!!!!.
ОтговорИзтриванеРодители учители нямат вина, виновни са комунягите и техните ятатци.
ОтговорИзтриванеТя...ДЪРЖАВАТА си знае интереса...нужни са й капсулирани неграмотници,които на базата на стадното чуство, безропотно да изпълняват политиките на "големите" там горе по върховете в и извън България.Жалко, че учителите волю или неволю са проводници на тези "политики" и са изпълнители на това безумие.
ОтговорИзтриванеi kakvo e koli4estvoto dumi ot bg ezik , koeto e nujno na edin kandidat za bg grajdanstvo da znae? i kakvi sa drugite vajni ne6ta, nujni za dobivane na bg grajdanstvo? i za6to da e jalko, kato ne gi znae nqkoi?nali si ima i drugoto grajdanstvo? vie si vsemate bg grajdanstvo obratno i si go davate sled precizni izpiti samo na tesi hora, deto go zaslujavat spored va6ite normi, zakoni i pretencii. kakvo pak revete i digate para? opravqite si legloto, spalnqta sami, kuhnqta, kilera, maseto pak sami...hei da mu se ne vidi...marmorkovci ste vie edni...
ОтговорИзтриванеzorlen iskate da pravite horata da govorqt bg ezik. taka ne stava. stava s merak - jelanie. napravete taka , 4e da imat jelanie i radost da vi prikazvat bg ezik. ostavete gi na mira da sa tova , deto iskat. a bg grajdanstvo hubavo si pomislete na kogo da davate i na kogo da ne davate.kato go davate , da se znae , 4e e cennost, a ne e bukluk.
ОтговорИзтриванеПреди около 30 години бяхме в командировка в Мишевско, и ни направи впечетление че е най будното село в Кърджалийско, дори хората бяха с по съвременно мислене и облекла отколкото Глухар и Горна Гледка които са до Кърджали.
ОтговорИзтриванеАнонимен каза...
ОтговорИзтриване4/5/11 20:03
Тя...ДЪРЖАВАТА си знае интереса...нужни са й капсулирани неграмотници,които на базата на стадното чуство, безропотно да изпълняват политиките на "големите" там горе по върховете в и извън България.Жалко, че учителите волю или неволю са проводници на тези "политики" и са изпълнители на това безумие.
che to vsichki novonaznacheni direktori tam ot g-ja RIO govoriat edwa balgarski ta kakwo ostawa za decata
ОтговорИзтриванеkam 4/5/11 10:19 e naistina snimki na klozetite v u4ilishata tam she si struvat interesa shot ima kvo da se vidi
ОтговорИзтриванеaz sim uchenichka ot OU"Vasil Levski" tova koeto pishe tuk za nasheto uchilishte e lijaaa
ОтговорИзтриване