За какво говоря? Говоря за поредната манипулация в интернет пространството, наречена “въвеждане на 4 часа турски език”, което в някои версии е “4 часа турски език задължително за всички”. В други версии пък е “турският да стане ВТОРИ майчин език”, а в трети – “замяна на майчиния език с турски” (??). Някъде, наред с призивите “На оръжие, братя”, прочетох пък, че това било “конституционно невъзможно”. И всичките са свързани с това какво нечувано нещо се случва и колко е страшно то.Извинете ме, но това са не просто пълни глупости. Това е един от поредните примери за това как българите се правим, че много ни пука какво се случва в държавата ни, че всички много я разбираме тази Конституция, която трябва да се промени незабавно (нищо, че не сме си направили труда да я прочетем), че осъществяваме граждански контрол, че сме заинтересовани. Но най-вече е пример за това как ставаме жертва на политиците, които се заиграват с темата, която е ясно колко е болезнена, без всякакво притеснение от тънкия лед, по който стъпват. А ние им даваме оръжието в ръцете, пак без никакви притеснения.
С прости думи: да, ама не! Каква е всъщност ситуацията:
1. Няма “втори майчин език”. Официалният език в Република България е българският. За едни от нас той е майчин, за други – не е. Въпрос на самосъзнание, етническа принадлежност, културни различия…Причини много. Но майчиният език е един. И терминът е коренно различен от “официален език”.
2. Изучаването и ползването на официалния език, а именно – българският, е ЗАДЪЛЖЕНИЕ (подчертавам думата), освен право на всеки български гражданин.
3. Изучаването на майчин език, пък е ПРАВО (отново подчертавам думата) на всеки, който се е самоопределил по този начин и за когото българският език не е майчин. И това е така от…чудите ли се? Ще ви кажа. От 1991 г. Да, не бъркате. Точно от тогава, когато е приет именно този текст в действащата ни Конституция. Текстът гласи следното (моля ви, четете го):
“Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани.
(2) Гражданите, за които българският език не е майчин, имат право наред със задължителното изучаване на българския език да изучават и ползват своя език.
(3) Случаите, в които се използва само официалният език, се посочват в закона.”
4. В резултат на този текст в Конституцията, има и съответният текст в действащия Закон за народната просвета (няма нужда да го цитирам, преповтаря почти буквално този от Конституцията).
5. Ако слезем още по-надолу в нормативната уредба, излиза и съответното Постановление на Министерския съвет по темата. Прието…1994 година. (Постановление № 183 на МС от 05 .09.1994 г. за изучаване на майчин език в общинските училища в Република България), обн., ДВ, бр. 73 от 09.09.1994г.):
“Чл.1. (1) Учениците, за които майчиният език не е български, могат да го изучават от I до VIII клас в общинските училища в рамките на определените с учебния план часове за свободно избираема подготовка.
(2) Изучаването на майчин език за отделните класове е 4 часа в рамките на седмичното разписание.
Чл.2. (1) Желанието за изучаване на майчин език се изразява чрез заявление до директора на училището, подписано от ученика или от неговия родител или настойник, когато ученикът е малолетен.
(2) След започване на обучението по майчин език ученикът има право да се откаже от неговото изучаване чрез писмено заявление до директора на училището, подписано от лицата по ал. 1.
Чл. 3. За деца, невладеещи добре български език, една година преди постъпването им в училище директорът на училището съгласувано с кмета на общината организира обучение за овладяване на български език в подготвителен клас.
Чл. 4. Учебниците, по които се изучава майчин език, не се заплащат от учениците. Необходимите финансови средства се осигуряват по същия ред и условия както за учебниците по общообразователните предмети.
Чл.5. Финансирането на обучението по майчин език се осигурява от общинските бюджети.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. Това постановление се издава на основание чл. 36, ал. 2 и чл.105 от Конституцията на Република България и чл. 8, ал.2 от Закона за народната просвета.
§ 2. Отменя Постановление № 232 на Министерския съвет от 1991 г. за изучаване на майчин език в общинските училища (ДВ, бр. 102 от 1991 г.).”
5. В учебния план има СИП и ЗИП майчин език (турски, цигански, арменски…) пак от това време. Ще намерим много лесно информацията, ако просто “чукнем” в Гугъл: http://www.minedu.government.bg/top_menu/general/
6. Какво всъщност иска ДПС с предложените промени в законопроекта, за които се тръби? Отговорът на този въпрос не е ясен, защото конкретното предложение за текстове от закона така и не е факт или поне не е публично достояние. Аз лично смятам, че не иска нищо друго, освен да вдига шум. Иска да се ”гарантира” това изучаване, което, както вече установихме, си го има и в момента. Как точно да се гарантира, не знаем. Знаем, че броят на децата, изразили желание да изучават турски език бил намалял драстично и проблемът бил в ниското ниво на образование по този предмет. Затова се искали “гаранции”. Нямам никаква представа какви са тези гаранции, но съм сигурен в едно: нищо ново не се предлага! Или ако се предлага, то ще касае единствено тези, които смятат турския език (или арменския, циганския, иврит) за свой майчин такъв.
Надявам се да съм бил достатъчно изчерпателен и времето, което отделих, да е помогнало да се ориентираме в ситуацията. Не позволявайте на политиците да ви манипулират така, защото потвърждаваме приказката за стадото и овцете. Етническото напрежение не помага на никого от нас и не смятам, че някой се нуждае от него. Освен политиците.
Благодаря за вниманието!
Единно Банско
Лошото е, че всеки следващ випуск е по-зле с комуникацията на български език. Това осакатява знанията им в училище.
ОтговорИзтриванеИСКАМ ДА ПОПИТАМ ВИЕ ТУРЦИТЕ МРАЗИТЕ ЛИ НАС БЪЛГАРИТЕ И ЗАЩО ИСКАТЕ ТУРСКИ ЕЗИК,ПРИ ПОЛОЖЕНИЕ,ЧЕ СКЪЩИ НА ДРУГО НЕ ГОВОРИТЕ,НЯМАТЕ ЛИ УВАЖЕНИЕ КЪМ БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК? С УВАЖЕНИЕ ОТ ЕДИН БЪЛГАРИН !
ОтговорИзтриване10:36
ИзтриванеБрачед, да не си от новите българи от Кирковския край, защото се взимаш мнжого на серизно ?
Много поучителен коментар за наште родни политици.Браво.Дано вече отлепят тези клепачи на очите си и да прогледнат пак и да вземат адекватни и най-вече последователни и трайни действия в тази посока/ а и не само в тази/.
ОтговорИзтриванекой ще ти чете на тебе тоя ферман бе?
ОтговорИзтриванеЗа голямо съжаление, когато българските турци отиват в Америка или Великобритания говорят перфектен английски, а тук българските турци говорят развален български. Отказват да научат българския и да се гордеят с него, пък нека си знаят майчиния. Първо да научат перфектно българския, а после да говорят колко им се накърняват правата. А едно от задълженията на българския граждани не е ли да знае перфектно български? Какво е това да говорят две думи на български, три на турски?
ОтговорИзтриванеpredpo4itam deteto mi da u4i angliyski vmesto may4in,nego si go govorim dostata4no i vka6ti
ОтговорИзтриванеМного вярно! Темата отвлича вниманието от други по-важни - разделянето на икономиката ни на сфери на влияние. ДПС слага рька на земеделието и горите, на екологията(забележете, че са свьрзани) и се стреми да пусне корени в цялата страна, а еничари бол!
ОтговорИзтриванеНяма майчин бабин татков език той е един а това е родният език за България е българският
ОтговорИзтриванеПравово може и да е вярно, но когато децата от малцинствата знаят перфектно майчиния си език - ромски, турски, защо трябва да се отделят държавни пари за допълнителното му "изучаване". Да не говорим, че държавата е длъжна да осигурява и учебници за тези часове, както и учители. Искам много добре да си представите един час по "майчин език", в които 20 циганчета "ИЗУЧАВАТ" ромски.
ОтговорИзтриванеBez Turski ezik nemoje. trqbva da se napravi da se u4i zadaljitelno. V nqkoi evropeiski darjavi za6to se u4i na nqkolko ezika. Taka 4e imaite uvajenie. Balgaria ne e samo na balgarite. Turciq ne e samo na turcite. Amerika ne e samo na amerikancite. Tova e jivota 6te svikvate.
ОтговорИзтриванеДо 09:21,90% от българите говорят неправилен български език
ОтговорИзтриванеТози майчин език, би следвало да се преподава на български, както се преподава английския.. А как това дете ще разбере какво му се говори без да знае български език ?
ОтговорИзтриванеHAHAH POLOJENIETO E TRAGICHNO!
ОтговорИзтриванеtova pravitelstvo mnogo 6te strada minaloto be6e zle ama tova mai 6te e po zle i pove4e 6te patqt tiq deto si mislqt 4e naroda 6te mal4i kogato iskat da se gavrqt s darjavata kato tova da vkarali i drug mai4in ezik v u4ili6te ei mnogo lo6i vremena idvat a toq intelektualec deto pi6e da svikvat horata da hodi v anadola da svikva s ana...te oblada..niq
ОтговорИзтриванеkolko ste bylgarite, koito ste s perfekten pravopis i govor be ?!!! kak ne vi e sram kogato tur4in vi poppravi ! ne bydete sme6ni
ОтговорИзтриванеtakyv ezik kato romski moje da go ima ..no, knijoven ? sme6nici
ОтговорИзтриванеОпитайте се да анализирате само първия коментар и ще разберете защо е против изучаването на майчин език.
ОтговорИзтриванеАко българският е майчин език на автора на първия коментар, срам за майка му.
Да не би причината да е в ранното чуждоезиково обучение от първи клас...........
Уважаеми БЪЛГАРИ разберетъе веднъж за винаги,че в предлите на Р България турския език се изучавал и ще се изучава.Има издадени Български дипломи на Турски език на нашите родители.Тези права да се върнат.
ОтговорИзтриване