1 929 човека са напуснали област Кърджали през 2012-та, в 7-те общини на региона пък са се установили 1 583-ма. Това съобщиха за 24rodopi.com от териториалното статистическо бюро.
Напускащите Източните Родопи се установяват в София, Варна и други големи български градове, но повечето са заминали в страни от Западна Европа. За тръгващите от Кърджалийско това е начин да избягат от бедността.
Близо 57 на сто от българите в слабо заселени места и 54 на сто от средно населените райони или малки градчета живеят в риск от бедност и социално изключване, отчита анализ на Евростат за населението на Евросъюза, което е било застрашено от тези рискове в периода 2008-2011 г. Около 38 на сто от българите в гъсто заселени райони или по-големи градове също са застрашени от бедност и социално изпадане. България е с показател за риск от бедност 49 на сто при среден показател 24 процента за ЕС-28, сочат данните на Евростат, цитирани от БТА.
Анализът отчита рисковете от бедност в над 1 300 европейски региона по няколко показателя: по степента на урбанизация на населеното място; по прираста на населението /на 1 000 души/ в различните еврорегиони и по промяната на нивото на заетост на хората между 20-64 години. През този период около 120 милиона души в ЕС или 24 на сто от населението са били застрашени от бедност или социално изключване, показват данните.
След България с висок риск от бедност са хората в Румъния - 40,3 на сто, Латвия - 36,6 на сто, Литва и Унгария - по 32 на сто и др.
Страните с най-нисък дял от хората, които са изложени на бедност и социално изключване по степен на урбанизация са Чехия - 15,4 на сто и Холандия - 15,7 на сто. Следват Швеция - 16 на сто, Люксембург - 16,8 на сто и Австрия - 16,9 на сто.
Европейската статистика отчита и регионите с най-нисък и най-висок прираст на населението /на хиляда жители/. По този показател най-значителен спад на населението на 1 000 души е отчетен в региони в Литва и Латвия - минус 22 на сто и Янина, Гърция - минус 20 на сто. За България - най-висок ръст е отчетен в столицата София - плюс 3,4 на сто, а най-ниска е популацията на 1 000 души във Видин /минус 17 на сто/ и Монтана /минус 15 на сто/, които се оказват двата най-интензивно намаляващи български града.
Най-голям спад в заетостта на хората между 20 - 64 години отново е отчетен в България - в Южен Централен район заетостта спада с минус 9,7 процентни пункта през 2011 г. Зад нас са райони в Латвия и Испания - спад от минус 9,5 процентни пункта, три района в Ирландия - спад от минус 9,2 процентни пункта и др.
На другия полюс с ръст от 8,3 на сто са районите Корса във Франция, Анхалт, Германия - плюс 4,5 на сто и Тичино, Швейцария - плюс 3,2 на сто.
Сред 36 региона в ЕС, които са имали различно увеличение на нивото на заетост - 25 се намират в Германия, по три - във Франция и Полша, два - в Румъния, по един в Малта, Люксембург и Великобритания, отчита Евростат.
Коя община е с най-тревожни показатели – четете по-късно тук
KATO DOYDAT SIRIYSITE STE VIDITE KAKVO E NAPUSKANE I IZSELVANE TIYA MANGASARI STE IZGONYAT I MALKOTO OSTANALI
ОтговорИзтриванеалоооо депесето скоро няма да останат избиратели, или вече си направихте доста милиони и не ви трябват избиратели?
ОтговорИзтриванеПродължават да напускат бг младите.Но преди да тръгнат нека предварително се запознаят с правата и задълженията.Законите са строги.Не е както в бг.Напр.решиш да си закупиш на кредит телефон.Да имат работа можеш да го изплащаш,но идва един момент,оставаш без работа и няма как да изплащаш кредита.Ако до два месеца не можеш да го изплатиш,влизаш в черния списък и нямаш право на кредит шест години...Проблемите навън са безкрайни.Там си дърво без корен.Който тръгва навън трябва да знае,че там се търсят хора със занаят - строители най вече.Ако знаеш английски език проблем няма да имаш,защото ще можеш да се оправиш по-лесно,а и работа има за сервитьори,готвачи...
ОтговорИзтриване