Тютюнопроизводители се събраха и запалиха бали с тютюн на международния път за Турция и Гърция Е 80 край Харманли в знак на протест към закъснялата изкупна кампания и ниските изкупни цени. Само 2 фирми купуват в момента, но на средни цени около 5.50 лева, поясниха за 24rodopi.com от Националната асоциация на тютюнопроизводителите. Общо 8 дружества ще купуват тютюн в Кърджалийско, като производителите настояват за средна цена на кг над 7 лева.
С възгласи "Искаме достойно заплащане за достойния си труд", хората драснаха клечката на купища тютюневи листа, които изсипаха направо на асфалта. Около 200 стопани, към 40 бяха дошли от Кърджалийско, образуваха колони покрай международното шосе. Около 12.00 часа пътят в посока Харманли бе блокиран от недоволните протестиращи за 5 минути. Колите бяха отклонявани в другото платно, като малко по-късно движението бе възстановено.
От Националната асоциация на тютюнопроизводителите настояват за спешен старт на изкупната кампания за ориенталския тютюн от реколта 2013, за спазване на обещания краен срок за изкупуване- 28 февруари, както и за запазване на миналогодишните цени.
В момента край международното шосе тече и подписка, в която производителите парафират категорично искане, че продукцията им не трябва да бъде изкупена на всяка цена. На място пристигнаха и хора от земеделското министерство, на които по-късно ще бъде предадена подписката. (24България)
Снимка: Блиц
Ми то вече тютюна от лятото е мухлясъл и с влага, как да платят по 7-8 лв. Трябва нов заем от милярдче.
ОтговорИзтриванеВ Гърция защо нашият труд е отценен по-скъпо ,а в България тютюна се продава на по -ниска цена от гръцкия....защо бе некадърни управляващи.......
ОтговорИзтриванеПак да гласуват за безгласната буква СерГей
ОтговорИзтриванеВъпрос към ДПС? Къде са в този момент за да защитят правата,свободите и интересите на своите гласоподържатели?
ОтговорИзтриванеНяма ги! Порногравска държава с безморални политици и овчарски гласоподаватели.
DPS podkrepql protestite na tutunoproizvoditelite,takava arogantnost nqma nikade po sveta,zna4i podkrepqt protestite koito sa sreshtu tqh ot samite sebe si
ОтговорИзтриванепротестирайте колкото си искате, партиите и политиците си прибраха комисионите, а вие тютюнджиите пак ще духате супата, до следващите избори когато пак ще ви обещаят европейски цени на тютюна.
ОтговорИзтриванеКъде са сега ДПС и БСП
ОтговорИзтриванеОтговор: ДПС+БСП са в парламента.Управляват в единение с "Атака"!
ОтговорИзтриванекак така ще палят? разбойници планински . да ги съдят веднага.
ОтговорИзтриванеХей гербаджиии... аз много добре си спомням по ваше време,реколта 2009 беше изкупена на 03.2010г. а и да знаете,че стачките не са против правителството а против фирмите изкупвачи.И между другото,през 2010г. стачките бяха против правителството на ГРОБаджиите....
ОтговорИзтриванеКога се чуло и видяло ДПС и БСП като са на власт тютюнопроизводителите да нямат проблем.Така че да мислим пак на изборите, дали въобще да се гласува независимо за коя партия.
ОтговорИзтриванеОвчар си ти бе тъпак такъв.Всичко това което се случва в този момент е резултат от политиката на предишните с промените които направиха по закона за тютюна.Целта им беше да затрият производството на ориенталски тютюн, който препитава около 200 000 души.Спомнете си за протестите през 2010 година когато същите тези хора бяха на магистралата и тогава ГЕРБ не обърна никакво внимание, тогава пак благодарение на ДПС бяха изплатени парите на тези хора.
ОтговорИзтриванеТамам сте на магистралата , яжте асфалт бе .. хайде ам-ам....
ОтговорИзтриванеслушайте бе глупаци много ви се иска да живеете в българия и да получавате гръцки заплати и аз искам ама няма
ОтговорИзтриванеВместо да горят балите,да платят с тях на Севдие НОИто да ги пенсионира преждевременно само с някакви си 500-600 лв. и край на мъките.
ОтговорИзтриване