Инж. Илия Гърков: Има два начина на златодобив-отговорен и безотговорен
Първите 12 крумовградчани вече започнаха работа в златоносните мини, но не на Ада тепе, а в Челопеч. Това е част от тяхната подготовка и те ще бъдат прехвърлени на разработваното находище над Крумовград, когато бъде даден старт на добива. В същото време от канадската компания „Дънди прешъс металс" обучават бъдещите си работници в родопския град. През септември или октомври се очаква да започне предварителното строителство на мегаобекта, което включва изграждането на необходимата инфраструктура. В него ще бъдат наети на работа 300 души, 230 работници пък ще работят при реалната експлоатация на находището.
Това обяви изпълнителният директор на „Дънди прешъс" за Крумовград д-р инж. Илия Гърков. Той изнесе лекция пред студентите от филиала на Минно-геоложкия университет в Кърджали. В препълнената зала, инж. Гърков обясни всички етапи, по които е работено и които предстоят.
Уникален за Европа рудник
Инвестицията на канадската компания в региона е в размер на 185 млн. долара. „Използваме изцяло иновативни съоръжения. Този рудник ще е уникален за Европа. Подобни има само в Швеция, Австралия и Канада. Ние се съобразихме със страховете на хората и преминахме към вариант без цианиране при извличане на златно-сребърния концентрат. То ще става по класическа технология", заяви Гърков. По думите му, когато са започнали сондажите в района, никой не е очаквал Ада тепе да се окаже най-икономически изгодната зона за добиване на злато. Само на Ада тепе са сондирани 18 000 метра. „Много често, особено преди избори, политическото говорене вмъква темата за златото, медта и техните цени. Искам да обясня, че сондаж само на един метър дълбочина струва на инвеститора 150 долара. Цялата технология, строителство, процесът на работа е едно много скъпо струващо мероприятие, при което няма гаранция за успех. В нея няма нищо общо с готовите кюлчета злато. Нищо не става толкова лесно, колкото се опитват да го обрисуват хора, които си нямат почти никаква представа от рудодобив", допълни Гърков.
10 000 тона златно-сребърен концентрат за година
Добивът на Ада тепе ще бъде 850 000 тона годишно, а производството на златно-сребърен концентрат-10 000 тона за година. На две смени ще се работи в находището, като служителите ще почиват през уикенда. Без почивен ден ще работи единствено обогатителната фабрика. „Правителството готви програма, чрез която образованието и бизнеса да са тясно свързани. Нашата компания прави това от години. От 2012 година ние обучаваме в Крумовград нашите бъдещи кадри. Опитът ни в цял свят е показал, че когато се наемат на работа местни хора, те гледат по много по-отговорен начин на дейността си", категоричен бе Гърков.
580 ще имат работа на Ада тепе
Около година ще отнеме предварителното строителство на обекта, около година и половина същинското. В тях ще бъдат ангажирани 300 работници. Предвижда се експлоатацията на находището да продължи 9 години, като то ще даде прехрана на 230 служители. Три години пък ще отнеме закриването и рекултивацията на обекта, в което ще бъдат ангажирани 50 работници. Дългосрочните цели на компанията са физическа, химическа и биологична стабилност на региона. През миналата година компанията получи признание от Европейския съюз за отлична работа в „Натура 2000", в която зона попада и Ада тепе. Около 400 костенурки са били преместени от района, а изградената 6,5-километрова стена е предпазвала защитения вид. Най-големият съпътстващ проект на компанията обаче е било археологическото проучване на района, като средствата за него са били в размер на 3 млн. долара. В продължение на три години Ада тепе е бил и най-големият в страната археологически проект. В момента в София е направена експозиция на разкритите артефакти, които доказват, че там е бил един от най-старите рудници в Европа. При проучванията са били открити 17 тона керамика, които са складирани и предстоят да бъдат изложени.
„В световен план има два начина за рудодобив-отговорен и безотговорен. Ние сме заложили изцяло на първия", завърши инж. Илия Гърков.
Жельо Михов, "Родопи войс"
wow?! v tolkova silno opasna zemetrasna zona?!
ОтговорИзтриванеami ako stane zemetresenie po vreme na rabota?
Пускайте хората да работят, час по скоро.Града ще разцъфти.
ОтговорИзтриванеОбщината не мисли за хората явно, щом прави тези спънки на този голям инвеститор!
С оглед на икономическият погром в града, инвестиция като тази е ЖИЗНЕНО ВАЖНА!
ОтговорИзтриванеДа им е честито и на тях и на бъдещите :)
ОтговорИзтриванеДано потръгнат нещата
ОтговорИзтриванеNeiskam pove4e da hodq v 4ujbina.Dano da trygne rudnika po skoro
ОтговорИзтриванеКрумовград има огромния късмет там да има златни залежи.Жалко е, че още не се възползват от факта !!!
ОтговорИзтриванеВижте първо кои назначиха в Челопеч тайно без никакви обяви хората на ДПС а ми информационният център кои са включени в стажовете а къде са хората които ги подкрепяха на улицата браво на тях плюти ги така ще имате по голям шанс да ви назначат
ОтговорИзтриванеИ кои са тея хора на ДПС?
ИзтриванеЛека-полека градът започва да се развива. Рудник на световно ниво в малкия град Крумовград. Златен град и хубави хора
ОтговорИзтриванеПриятно съм изненадан че фирмата обучава кадри отсега. В много фирми пускат обява за работа с конкретни изисквания и ако отговаряш на изискванията и имаш небходимата квалификация може да те вземат на работа. Много добра политика са и стажантските програми. Крумовградчани са трудолюбиви ихубави хора. Хубаво е че се назначават местни
ОтговорИзтриванеИ КОИ СА В ЧЕЛОПЕЧ
ОтговорИзтриванеДа много интересно кои са
ОтговорИзтриванеПакистанци от Алкайда!
ОтговорИзтриване