Отсъствието на стотици собственици на апартаменти в кърджалийския квартал „Възрожденци" ще усложни процедурата за санирането на старите жилищни сгради. Почти във всеки вход в квартала има жилища на гурбетчии, които не се обитават от години. Отсъствието на собствениците ще затрудни създаването на сдружени, които ще кандидатстват за безплатно саниране, поставяне на дограма и изграждане на соларни инсталации. Необходимо е 67 на сто от живущите в дадена кооперация да учредят Сдружение на собствениците.
Това стана ясно на срещата на назначената от кмета на Кърджали инж. Хасан Азис работна група, ръководена от арх.Танер Дауд, с домоуправители от града.
Отсъствието на собствениците на имоти станали причина да се блокират няколко пилотни проекта за саниране във „Възрожденци" преди години.
„Не може стари сдружения да кандидатстват, каквито имаме регистрирани в Общината. Трябва да се учредят нови. Всички те трябва да получат регистрация в Общинска администрация, поясни Галина Делчева, юрист на Община Кърджали. Програмата за саниране бе разяснена от шефа на отдел „Стратегическо планиране и управление на проекти" Надя Цветкова.
Ако собственици са направили преди време саниране и то отговаря на критериите на програмата,подобренията ще се запазят.
От началото на февруари собствениците на апартаменти  ще трябва да се организират в сдружения на собствениците, за да кандидатстват за дял от 1 млрд. лв. за безплатно саниране. Парите идват от Българската банка за развитие със заем, гарантиран от държавата.
След като строителното министерство изготви в края на този месец указанията към общините, започва регистрирането на сдружения.
Първите регистрирани в общината, ще могат да стартират по-рано реалното саниране. Само в първите 2 години на програмата за енергийна ефективност обновяването ще е 100% безплатно. В следващите години ще се въведе съучастие от 25% на собствениците. Но те ще бъдат възстановявани от държавата, за да има справедливост и равнопоставеност за участниците в различните програми.
Националната програма поставя фокус върху панелните блокове и към тези, които имат и най-големи проблеми с енергийната ефективност. Поради това е въведено изискването в сградата да има поне 36 апартамента.
Сдружението на собствениците от всички входове (по Закона за управление на етажната собственост) се създава само за обновяване на сградата. Не се регистрира в съда, а в общината и в БУЛСТАТ. Етажната собственост взема решение за обновяването и дава съгласието си общината да изпълнява дейностите. Подава се заявление в общината. Ако то бъде одобрено, се подписва договор между Българската банка за развитие, общината, която ще получи финансирането, сдружението на собствениците и държавата.
Пак общината обявява търгове за фирмите, които да направят техническо и енергийно обследване. Тези фирми ще предпишат какво да се обнови. Позволено е конструктивно укрепване, обновяване на покрив, фасада, стълбищна клетка. Мерките за енергийна ефективност са топлоизолация, смяна на дограми, локални инсталации и/или връзки към системите за топлоснабдяване, газоснабдяване и др. Позволен е ремонт на електроинсталацията в общите части и енергоефективни мерки при асансьорите. Предвижда се и поставяне на соларни панели.
Общината прави търгове за проектиране на санирането и за изпълнението му.
24rodopi.com
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

7 comments so far,Add yours

  1. Анонимен20/1/15 13:36

    И ква правим сега, телефонът даден за консултация работи само дето няма кой да го вдигне. Алоооооооооо, на работа ли сте или спите някъде по бюрата?

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен20/1/15 14:16

    Браво Родопи, много точно сте описали изискванията.След тази статия консултациите са излишни.

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен20/1/15 16:52

    Този Танер какъв арх, завършил колеж в Турция

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен20/1/15 17:56

    Тези изисквания и то по-добре представени са налични на интернет страницата на Министерство на регионалното развитие. Какви указания дават тези от общината /големите архитекти и експерти!!!!/ като методиката, която е публикувана още не е одобрена, а е само проект. Тука ми мирише на състезание между Кърджали и Момчилград - кой е по-, по-най.

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен21/1/15 12:09

    За какво състезание става въпрос в Момчилград има 10 блока, в Кърджали над 110. Нерде Стамбол, нерде Ямбол.

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен21/1/15 12:29

    Тия търсат пари и далавери,безплатни неща няма.

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.