Не само в преспите, героизмът в Родопите е ежедневие
При снежното бедствие, което връхлетя Родопите отново лъснаха жестоките истини. Нямаме инфраструктура, нямаме техника, нямаме… Но пък все още имаме хора, които със своето желание и воля могат да се справят и да помагат. Снежният ад превърна професионализма на медици и огнеборци в героизъм. Правителството награди лекар и медицинска сестра от Кърджали, които не се уплашиха и газиха часове наред през преспите, за да помогнат на болни деца. Те получиха пари, а за началниците им останаха „значки", както се изрази премиерът Борисов. В същото време в Родопите продължава да има недостиг на медици, но поне няма липса на герои. Изпълнението на техния дълг бе оценен на 3 000 лева от държавата. Заради преспите. А те са помагали стотици пъти. Тогава обаче бяха незабележими. А колко неоценени герои са готови да напуснат пределите на Отечеството и да изпълняват професионалния си дълг зад граница? Много и ще стават още повече. Защото преспите в страната не са целогодишни и не достигат до такива размери като отпреди десетина дни. Защото само тогава май се забелязва, че все още има хора, които работят въпреки „реформите" и въпреки целия организиран хаос в държавата. За жалост.
Медици вече все по-сериозно разглеждат офертите за работа зад граница. Същевременно десетки хиляди нашенци вече са напуснали пределите на Родината. Населението в Родопите намалява и застарява. Деца растат без майките си, които гледат възрастни хора зад граница. В същото време няма кой да се грижи и за старците у дома.
Героизмът тук е ежедневие, той е начин на живот.
24rodopi.com
Избягала в Германия медицинска сестра:
Отношение, професионализъм и 100 евро на ден
Жельо МИХОВ
Професионализъм, отлично отношение от страна на колеги и пациенти, над 100 евро на ден срещу 15 у дома, възможност за допълнително възнаграждение…
Това са разликите в болничните заведения в България и в „белите държави" в Европейския съюз. Някои от тях звучат като утопия, но са факт. Някъде там, далеч от всички наченки за здравна реформа в страната ни. Затова и не е чудно защо родните медици предприемат подобна крачка-учат език, стягат куфарите и не помислят повече за завръщане у дома. И това тяхно решение не е продиктувано основно от разликата в заплащането. Има и друго. „Здравната система в България предоставя големи възможности за корупция", твърди Даниела Илиева. Тя е медицинска сестра, която е избрала да упражнява професията си в Германия.
„Oт година и половина живея и работя като медицинска сестра в Германия. Въпреки че имам добри познания по английски език, реших да започна да уча немски и да дойда тук.
Германия много ми харесва като държава и смятам, че съм направила правилния избор. Намирам германците за много възпитани и толерантни хора, особено към многобройните чужденци, които живеят тук със своите собствени обичаи, религия, култура и езици.
А тук живеят и работят хора от цял свят – Турция (най-много емигранти), Италия, Полша, Испания, Индия, Тайланд, Гватемала, Сомалия, Мароко, Йордания, Русия, Сърбия, Албания и много, много други, бели и черни, образовани и необразовани. Ние българите и румънците, за съжаление, сме още много малко", споделя Даниела Илиева пред medicalnews.
Колегиалност-старшата сестра не е господар, лекарят не е Бог
„Германия има прекрасна и добре поддържана природа. Тук можеш да видиш сърнички до населеното място, а в населените места – диви зайчета, патици и лебеди, които плуват в реката. Хората по улиците и магазините са спокойни и дружелюбни. Когато се разминеш с непознат, често те поздравяват.
Толерантни и усмихнати, не знам откъде идва това възпитание- от семейството, от църквата или може би от спокойствието, че всичко им е подредено и чисто, и не се чудят всеки месец как да свържат двата края.
Работата в болниците доста се различава от тази в България и то не само по заплащането. Отношението между сестрите и лекарите е много добро, тук лекарите се отнасят с уважение и професионализъм към медицинските сестри.
Лекарите и сестрите всъщност са две самостоятелни звена, които работят заедно в интерес на пациента. В България има немалко лекари, които си мислят, че са нещо изключително и се отнасят лошо към сестрите, санитарите, дори си позволяват да се държат така и с пациентите и с техните близки.
Работила съм и с много добри и възпитани лекари, не слагам всички под общ знаменател, но първите, за съжаление, преобладават. Отделно от това, здравната система в България предоставя големи възможности за корупция. Тук работата също е много, както и в България, но е достойно заплатена. Сестрите и лекарите се отнасят с уважение едни към други и не съществува никакво враждебно, надменно или пренебрежително отношение към сестринския персонал, всеки си изпълнява собствените задължения и си получава заплатата, която отговаря на неговото образование.
Старшите сестри работят наравно с другите сестри, те са включени в същия работен график, не се надуват, не си придават важности, не се държат надменно с колежките си (моля да ме извинят старшите в България, които са възпитани и добри, има и такива, но са рядкост – и все пак ги има). Ако се наложи да правят график на сестрите, старшите сестри тук идват в специални часове на работа, по нищо не можеш да познаеш, за разлика от България, че това е старшата сестра. Напротив, тя е усмихната, възпитана и любезна, защото с нищо не е повече от другите!", разказва медицинската сестра, избрала гурбета.
„Аз много съм се чудила, още докато бях в България, кой им позволява на тези български старши само да се занимават с разпореждане и командване, вместо да се впрегнат в работа, така всяко отделение ще има по още една сестра и недостигът на сестри ще е по-малък. Дори им се дава правото да разпределят парите от пътеките и да добавят някакви стотинки към оскъдните заплати на сестрите.
Ние имаме една хубава българска поговорка- „Не е виновен този, който яде баницата, а този, който му я дава". Така, че системата е виновна, че позволява на старшите вместо да се трудят, да взимат заплата и да надзирават сестрите, като последните имат достатъчно професионален опит зад гърба си и изграден професионализъм.
Германските сестри са компетентни, както в работата си, така и в теоретичната си подготовка. Тук детски профил сестра може да работи и с деца, и с възрастни, докато общ профил сестра няма право да работи в детско отделение. В отделенията за възрастни се полага добра храна, кафе, чай, сметана, мляко, вода, като това се заплаща от Здравната каса.
Не се изпада в паника при здравно неосигурен пациент
Здравните каси са много на брой и може да се сменят. Когато дойде здравно неосигурен пациент не се изпада в паника и негодуване, че този пациент ще „изчерпи" парите от Касата. Също така на тежко болните се полагат памперси, прибори за бръснене, пособия за къпане.
В детските отделения също се полагат памперси, мляко, шишета и биберони за бебетата. Отношението към пациентите и техните близки е изключително добро от страна както на лекарите, така и на медицинските сестри. Посещението на пациентите е позволено от 8.00 до 19.00 и през цялото време има близки на болния. В това отношение мисля, че в България много се нарушават правата на пациентите, но това е друга и дълга, дълга тема", разказва Даниела Илиева.
Фирми наемат медици, допълнителното заплащане не се облага с данъци
„Тук съществува една практика, която я няма в България – има фирми, които наемат сестри (и други професии също) и ги пращат на работа в някое отделение, когато няма достатъчно персонал. Например в някоя клиника, дадена сестра се е разболяла и има недостиг. Към тези фирми човек може да кандидатства, назначават го, нарича се Мini Job, заплащането е на час.
Например, аз съм назначена на постоянно място в болница и си взимам заплата, която се облага нормално с данъци. Когато работя към такава фирма, изкараните от мен пари до 450 евро на месец, не се облагат с никакви данъци. Това важи за всички професии. Облага ти се само първата заплата, а тази Mini Job, на която горният праг е 450 евро не се облага с никакви налози. За да работя към тази фирма, си казвам почивните дни и те ми се обаждат и ме питат искам ли да дам дежурство някъде. Така човек може да работи през 2-3 от почивните си дни, ако има желание.
Ако нямаш желание някой месец за допълнителна работа, просто казваш и не работиш. Примерното заплащане на сестра за час е 13-14 евро, а аз в България съм работила за 14-15 евро цял ден (около 8 часа).
Що отнася до българските болниците, спoред мен, трябва да има яснота колко пари са изкарани по клинични пътеки и да се разпределят правилно за лекари – сестри – санитари, трябва да има законно установено, справедливо и честно съотношение, да бъде регламентирано. Трябва да се знае колко са разходите за ток, вода, парно, лекарства, да има прозрачност и съответно да се плащат редовно сметките на болниците.
Главните лекари удържат на отделенията пари за консумативи и сметки наизуст, без самите отделения да имат отделни електромери, водомери, топломери. Понякога се съобщават цени на сметките на едно отделение, колкото е сигурно сумата на цялата болница и по този начин се присвояват много пари, от тези които ги разпределят, след което изобщо не плащат сметките и лекарствата на болницата, а присвояват парите и така болниците задлъжняват и са на червено.
Трябва всичко да бъде регламентирано и прозрачно. Оттук трябва да се започне в болниците – от контрола на парите по клиничните пътеки. Това да няма контрол е равносилно на това майката и таткото да си взимат заплатите, да си харчат за себе си и да оставят децата гладни и без дрехи. Това правят с лекарите, сестрите и санитарите тези, на които им се дава да разпределят парите от Здравната каса", категорична е медицинската сестра, напуснала страната, за да упражнява професията си в „белия свят".
24rodopi.com
А тука само К*Р !
ОтговорИзтриванеa tova e bulgarskata i siganskata kultura kato izlizas v evropa vsi4ki stavat gramotni i kulturni a v bg mrisni ,podli ,al4ni iskame da e hubavo v bg no nikoy ne go pravi vse iskame ot drugite idvam na moreto kakvo vijdas naduti seni nyma obslujvane higiena a iskat pari za pansionatitite deto sa ot sosa pirvo day za da iskas horata sa dobri a vlasta e al4no
ОтговорИзтриванеНаща България
ОтговорИзтриванеBravo hubavo ste napisali istinata za starsite sestri v Bg lizacki I gotovanki
ОтговорИзтриванеTova e Evropa
ОтговорИзтриванеNie nikoga njama da sme evropeici
ПОЗДРАВЛЕНИЯ НА КОЛЕЖКАТА И БЛАГОДАРНОСТ ЗА ТОВА КОЕТО Е НАПИСАЛА Е САМАТА ИСТИНА.
ОтговорИзтриванеНАТОВАРВАНЕТО НА НАС РЕДОВИТЕ МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ Е НАИСТИНА НАД
СВРЪХ ПРЕДЕЛА НА СИЛИТЕ НИ НАЙ МНОГО В СТАЦИОНАРИТЕ ВЪВ КОИТО НИЕ РАБОТИМ.НА СМЯНА С ЕДНА ДНЕВНА СЕСТРА,КОЯТО ЗАПОЧВА РАБОТНИЯТ СИ ДЕН С ВЕНОЗНИ МАНИПУЛАЦИИ,ПОСТАВЯНЕ НА АБОКАТИ,ПРЕВРЪЗКИ,ПОДГОТОВКА ЗА ВИЗИТАЦИЯ,ВОДЕНЕ НА ВИЗИТАЦИЯ,ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА Л-ВА,ИЗПИСВАНЕ НА БОЛНИ,ПРИЕМАНЕ НА БОЛНИ-ПОПЪЛВАНЕ НА ДОКУМЕНТИ ЗА ПРИЕМАНЕ ,ПИСАНЕ В ЖУРНАЛИ,КОМПЮТРИ-КАТО СЕ НАДВЕСИМ НАД ДОКУМЕНТАЦИЯТА МИНАВАТ ЧАСОВЕ.ЗАТОВА ПРЕДЛАГАМ ДА НЕ СМЕ МЕД.СЕСТРИ А ПИШЕЩИ ПЧЕЛИЧКИ,ИЗПЪЛНЯВАЩИ НЕИСТОВО СВРЪХ НАТОВАРВАНЕТО ОТ СИСТЕМАТА,ЛЕКАРИ ,ЗДРАВНА КАСА,ЛИМИТИ НА ОТДЕЛЕНИЕТО,БРОЙ НА БОЛНИ ОТ КИОТО НИ "ЗАВИСИ" мизерната заплата от 430 лв.
А ДА НЕ ГОВОРИМ ЗА ПСИХОКЛИМАТА МЕЖДУ ЛЕКАРИ,МЕД .СЕСТРИ И СТ.СЕСТРА,КАК ИМА СВОИ И ЧУЖДИ ХОРА,КАК НА ЕДНИ ГРАФИКА СЕ ПРАВИ С МНОГО ПОЧИВНИ ДНИ,ПОВЕЧИ НОЩНИ,А ОСТАНАЛИТЕ ПОВЕЧЕ ДНЕВНИ СМЕНИ И ПО-МАЛКО ПОЧИВНИ ДНИ И НЕ СПАЗВАНЕ НА РАБОТНИТЕ ЧАСОВЕ ЗА СЕДМИЦАТА КОИТО СА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ОТ ТРУДОВОТО ЗАКОНОДАТОЛСТВО.ДА НЕ ГОВОРИМ ЧЕ НЕ НИ СЕ ОСИГУРЯВА ПРИ 12 ЧАСОВО ДЕЖУРСТВО ДНЕВНО ИЛИ НОЩНО ХРАНА И ТОНИЗИРАЩА НАПИТКА,А НИ СЕ ПОДАВА ЕДНО ПАКЕТЧЕ ОТ НЕС КАФЕ ЗА 15 СТ. СЛЕД Е.ИЗКАРАНО НОЩНО НА СУТРИНТА.
КЪДЕ СТЕ ИНСТИТУЦИИТЕ ОТ ОХРАНА НА ТРУДА ИЛИ И ВИЕ СТЕ САМО ПРО ФОРМА! КОЛКО ПЪТИ СТЕ ДОШЛИ И ПРОВЕРИЛИ И ИЗЧИСЛИЛИ СПАЗВАТ ЛИ СЕ СТАНДАРТИТЕ ОТ ТРУДОВОТО ЗАКОНОДАТЕСТВО,ПОЧИВНИ ДНИ ,СМЕНИ НОЩНИ ДНЕВНИ,МАЙКИТЕ С МАЛКИ ДЕЦА КАКВИ СМЕНИ КАРАТ.
ОЩЕ ВЕДНЪЖ ПОЗДРАВЛЕНИЯ ЗА НАШАТА КОЛЕЖКА ДАНИЕЛА ОТ ГЕРМАНИЯ,ЖЕЛАЕМ И МНОГО ЗДРАВЕ И БЛАГОДАРНОСТ ЧЕ СПОДЕЛИ МНОГО ИСТИНИ ЗА НАШАТА ЗДРАВНА СИСТЕМА И СЕСТРИНСКОТО СЪСЛОВИЕ.
ДАНО И НОВИЯТ НИ МИНИСТЪР МОСКОВ ГО ПРОЧЕТЕ И СЕ ЗАМИСЛИ И ЗА НАС!!!
До 12:58
ОтговорИзтриванеНе очаквай някой да провери и накаже виновните. В България виновни НЯМА. В България има назначени едни хора дето са свързани помежду си /политически, юридически, родствено и икономически/. А това защо им пречи да работят като професионалисти - и аз не знам. За сведение на всички искам да споделя, че един пациент в края на лечението си /т.е. почти излекуван/ се оставя в една стая с човек болни от грип. Естествено, че накрая всички са болни от грип. Но забележете, от проверката извършена от РЗИ се установява. Преписвам дословно от писмото:
СЛЕД КАТО БЕ НАПРАВЕН АНАЛИЗ НА МЕДИЦИНСКАТА ДОКУМЕНТАЦИЯ И БЕ ОБОБЩЕНА ИНФОРМАЦИЯТА ОТ ПРОВЕДЕНИТЕ РАЗГОВОРИ И ДАННИ ОТ ПИСМЕНИТЕ ОБЯСНЕНИЯ НА ЛЕКАРИТЕ, УЧАСТВАЛИ В ЛЕЧЕНИЕТО НА ДЕТЕТО, СЕ СТИГНА ДО ИЗВОДА, ЧЕ НЯМА НАРУШЕНИЯ ПО ОТНОШЕНИЕ НА ПРОВЕДЕНОТО ЛЕЧЕНИЕ И ТЕРАПЕВТИЧНОТО ПОВЕДЕНИЕ, КОЕТО Е ВИДНО И ОТ ПОЛОЖИТЕЛНОТО ПОВЛИЯВАНЕ НА ЗАБОЛЯВАНЕТО.
Това е положението! Единствения начин да живеем нормално е да напуснем страната като Даниела Илиева.
Adam Persenski obesta po 1000 leva na sestrite i po 5000 leva osnovna zaplata na doktorite da vidim dali ste go izpilni.
ОтговорИзтриванеa na bolnitsata v Ardino 500 000 subsudiya chakame
В Германия усмивката и поздравяването на непознати на улицата е от дисциплина,но никой да не си мисли ,че немците са толерантни.Положението в болниците може да е на ниво,но не всичко в Германия е на шест ,вижте какво става в Франкфурт хората протестират срещу капитализма ,и мисля ,че тези протести ще нарастнат още повече.
ОтговорИзтриванеV BILGARIYA VSEKI DEN PROYESTIRAME ZA NESHTO,NO NYAMA KOY DA NI CUE.
ОтговорИзтриванеИ в България има добри практики, но мисленето и самодоволството на този етап убиват всяка инициатива. Има достатъчно средства, но неправилно се разпределят и разходват. Всичко по български и с користни цели, няма необходимото уважение и отношение към пациента, всичко се свежда до парите и източването им, чрез заобикаляне на закона. Стига вече.
ОтговорИзтриване