Ботевци показаха що е пряка демокрация
26 ученици от Езиковата гимназия в Кърджали посетиха Народното събрание. Визитата им бе част от проекта „Ние, републиката", който се изпълнява пилотно в ГПЧЕ „Христо Ботев". В столицата, ботевци бяха посрещнати от председателя на НС Цецка Цачева и депутата от ГЕРБ Цвета Карянчева. Кърджалийските ученици имаха възможност да проследят на живо дебат в пленарна зала, запознаха се с историята на парламентаризма в България и разгледаха сградата, където се коват законите на държавата. Час и половина продължи срещата между парламентарист №1 и учениците от Езиковата.
В Огледалната зала, където се проведе срещата, Марина Димова запозна депутатите с проекта, неговата цел, реализация и осъществяване.
„Днес в парламента са 26 ученици, те са отличените за участието си в проект „Ние, републиката". Той е финансиран от Норвежкия фонд за подпомагане на неправителствени организации в направлението за гражданско образование. Този проект беше реализиран в рамките на учебната година и в него участие взеха 700 ученици. Те се упражняваха на „най-пряка демокрация". Проектът няма аналог и се провежда за първа година единствено в ГПЧЕ „Христо Ботев". Целта е чрез гражданското образование, учениците да усвоят демократичните ценности, да се запознаят с управлението на една държава, да научат повече за своите права и задължения, както и да носят повече отговорности. В продължение на цялата учебна година, 28 паралелки взеха участие в него. Разделени в четири области с по седем общини. Де факто всеки един клас представляваше самостоятелна териториална единица в рамките на училищната република. Беше създаден Указ, с който се обяви суверенната територия. В изборния ден гражданите й упражниха правото си на глас в Кърджали, Момчилград и Джебел, където поставиха своите бюлетини в урните, а резултатите от вота реши дали Републиката ще бъде президентска или парламентарна, от което пък последва териториалната подялба. Във всеки клас или община, учениците имаха възможността да изберат своите професии, според предпочитанията си след завършване на средното образование. Така адвокати, лекари, полицаи, политици, определиха своята визия в платформа за най-правилно управление на държавата, с която се явиха на изборите. За кампанията те разполагаха със собствен бюджет, който отчетоха до последна стотинка. Всички заедно участваха в изработването на Конституция. За пръв път ученици участваха в избори „две в едно", като паралелно гласуваха и за евродепутати. Бюлетината бе същата като на реални български избори, а в нея гласоподавателите отбелязваха своя преференциален вот. Целта ни е чрез гражданското образование, учениците да усвоят демократичните ценности, да се запознаят с управлението на една държава, да научат повече за своите права и задължения, както и да носят повече отговорности", разказа ръководителят на проекта Марина Димова пред българските парламентаристи.
„Тази идея се приветства много добре в цялото училище. Непълнолетните нямаха право да гласуват, но пък те споделиха идеи. И макар класовете да бяха разделени по общини, те работеха в екип. Съревнованието на идеи всъщност ги сплоти. Цел на проекта е да се чуе мнението на младите хора. Важно е те да се запознаят добре с устройството на една държава. Активността в изборния ден беше 33%", допълни Димова.
Цецка Цачева изслуша с голямо внимание и отбеляза, че активността при гласуване е част от демокрацията. „Времената, когато се гласуваше с 99,9% са в миналото", заяви Цачева. Тя поздрави учениците за свършеното от тях и ги насърчи да имат повече доверие в държавата. „Държавата, това е всеки един от нас и промените в нея са дело на всеки от нас. Отстоявайте мнението си и работете за утвърждаване на европейските ценности, защото вие сте бъдещето на държавата, вие сте и бъдещите управници", каза пред учениците шефът на българските парламентаристи.
Кърджалийският депутат Цвета Караянчева подари на възпитаниците на Езиковата гимназия българската Конституция и ги насърчи да отстояват позициите си.
„ Не се притеснявайте да изразявате мнението си открито, дори то да е различно от това на останалите. Така в „сблъсък" първоначалните идеи се доразвиват и изкристализира най-доброто, което по – късно ще реализирате", допълни народният представител.
На финала Цвета Караянчева почерпи учениците с бонбони „Народно Събрание", които са уникални с ръчната си изработка и всеки отделен бонбон е част или фрагмент от сградата на Парламента.
Същата вечер учениците посетиха постановка в Младежкия театър „Господин Балкански". „Пиесата бе точно по темата на проекта и сме благодарни на директора Йорданка Чавдарова, че ни осигури възможността да реализираме тази си идея", заявиха Онур Емин и Стамен Стойчев, ученици в Езиковата гимназия.
24rodopi.com
Браво !!! Поздравления за г-жа Чавдарова и г-жа Димова !
ОтговорИзтриванеБраво на това дейно и енергично момиче- Марина Димова. Раздвижи кръвта на това училище! Дано има кой да я оцени!!!!
ОтговорИзтриванеБраво и на Цецка Цачева !
ОтговорИзтриване