Министър-председателят Бойко Борисов обеща до дни помощ за пострадалите от свлачища населени места в Кърджалийско, но от тогава измина месец. Това заяви кметът на Кърджали Хасан Азис, цитиран от агенция Бгнес.
След две срещи с премиера Борисов и дадена твърда дума от него все още няма яснота какво е решението му.
"В момента сме в точката на замръзване, правителството мълчи и това ме притеснява като кмет, ситуацията със свлачищата е наистина твърде тревожна, особено в село Сипей. Имахме две срещи с премиера и финансовия министър, с междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане", посочи Азис.
Той припомни, че експерти от Минно-геоложкия университет изготвиха доклади, направени са технически и работен проект, има и решение на Общинския съвет. При Бойко Борисов отишъл заедно с кметовете на селата, които пострадаха от свлачищата, поканил и депутата от ГЕРБ Цвета Караянчева, но тя се оказала заета, посочва Бгнес.
"Там беше и министърът на финансите. Предоставих цялата документация и подчертах, че всичко необходимо е направено, както и че очакваме отговорното отношение на правителството. Премиерската дума беше: "Г-н кмете, обади ми се в петък и ще ти кажа решението". Нямах никакви съмнения, не можех да не му повярвам. Оттогава обаче минаха 4 петъка. Все още очаквам премиерската дума, независимо каква ще бъде. Наясно съм, че той е и много зает, и достатъчно отговорен, но ние имаме нужда от яснота. Очакваме правителството да подпомогне проекта ни за укрепване на свлачището в Сипей, както и останалите 9 в Кърджали и района", коментира кметът. Според него засега най-спешно трябва да се действа както в Сипей, където 6 къщи са разрушени и необитаеми, така и в селата Солище и Енчец, където 4 къщи пропаднаха. В Енчец трябва да се направят по-специални обследвания със сондажи, които да установят движението на земните пластове, което е с дълбочина 30-40 метра.
"Нямам обяснение за мълчанието на правителството, когато става дума за живота на български граждани, това вече звучи страшно. Когато се случват подобни кризи, независимо дали у нас или по света, премиери и министри ходят на място, пращат се комисии, правят се огледи и това е доказателство за съпричастност. Вместо това премиерът Борисов и регионалният министър Лиляна Павлова няколко пъти казаха, че с исканата от нас сума за Сипей щели да построят един голям блок и селото да се нанесе в него. Не е аргумент, че селото е строено някога върху насип, геолозите знаят, че цял Кърджали е върху вулканична пепел, няма и квартал, където да не избиват подпочвени води. Не трябва да се забравя, че по времето на развития социализъм контролът върху строителството е бил железен. Ние трябва да направим оценка на институциите към днешна дата, които са отговорни за проблема", каза още Хасан Азис.
Той посочи, че от завчера потърпевшите хора го предупредили за намерението си да се струпат пред сградата на МС и да питат дали правителството ще се трогне за гражданите си. "Трудно ги удържаме, все пак хората на Кърджали са много търпеливи, но и търпението си има граници. Силно се надявам то да не достигне точката на кипене", допълни кметът на Кърджали. Според него именно сега, в сухите летни месеци, трябва да се действа за отстраняване на проблема, наесен ще бъде късно. Другата седмица той отново ще поиска среща с министър-председателя.
"Защото колкото по-дълго се отлага неговото решение, толкова повече възприемането на проблема се изкривява. Хората от засегнатите къщи вече загубиха надежда, започнаха да ни питат защо точно на тях не им се помага",обясни Азис.
Както вече 24rodopi.com писа, според анализа на експертите от общо 9 критични точки в района на Кърджали селата Сипей и Енчец се нуждаят от незабавни мерки, останалите са с локален характер и техническите решения за тях са лесни. В село Сипей разрушените къщи са 6, семействата са настанени в общински жилища, други 20 къщи са със сериозни нарушения в конструкцията. Там има две свлачищни зони, като едната в западната част на селото е на площ от 20 декара, а другата е в югоизточната, където 14 къщи са под риск от срутване. В доклада на геолозите се препоръчва аварийно частично укрепване, а на по-късен етап и цялостно. Наложителен е дренаж и понижаване на нивото на подпочвените води. Опасните къщи в Енчец са 4 вече са 6, хората са намерили подслон при роднини. Процесите се развиват в 3 участъка - в района на старото свлачище попътя за селото, при входа на населеното място и процепът през целия терен на Енчец. Експертите препоръчват спешни допълнителни проучвания и укрепителни дейности за старото свлачище. Освен това са необходими 4 проучвателни сондажа, за да може да се изработи проект за укрепване на свлачището при входа на селото, както и изграждане на укрепителни съоръжения за пукнатината, врязана в цялата територия. Разрушената подпорна стена на гребната база на Националната федерация по кану-каяк на брега на язовир"Кърджали" трябва да бъде възстановена, но това е ангажимент на спортното министерство. Препоръката в доклада за село Невестино, където семействата от трите пострадали къщи отказаха да ги напуснат, е да се направи корекция на дерето и вертикална планировка.
Свлачищата станаха причина и за политически скандал по време на априлското заседание на Общинския съвет. Тогава групата на ГЕРБ отказа да подкрепи декларацията на съвета, с която се настояваше правителството да осигури 9 млн. лева за укрепването на свлачището в сипей и за изграждането на мониторингова система в Енчец. Няма да подкрепим искане на сляпо да се похарчат експериментални 9 млн. лева, без да има гаранция за окончателно решаване на проблема, заяви съветникът Кольо Ангелов и така повтори думите на премиера Борисов отпреди дни, казани в Кърджали.
24rodopi.com
И ние четири мандата чакаме да имаме улично осветление и вечер се придвижваме до жилищата си с фенерчета, но така е
ОтговорИзтриванеИ ние чакаме да оправиш местните улици и пътища, но ........ кога, платили сме си кмете, вашите фирми да спазват стандартите за качество.
ОтговорИзтриванеVai, a kak chakahme patia makaza 18 godini po 365/6 dena da otvariat...
ОтговорИзтриванеКмете полза от крадливия,корумпиран,еврогейския катун София за провинцията нема да има....за гейския и лесбийския парад държавата отпуска средства и така щели да се борят с демографската криза.....а толкова социални проблеми има в държавата.......
ОтговорИзтриванеЧервения башибозук да почват с Ленинските съботници и неделници и да оправят положението. Не само на отоманците да слугуват, ами и горди мужици ще станат.
ОтговорИзтриванеДа направят селски бригади, има да чакат, сега пак си оставиха ръцете с изпълнението на водния цикъл, туземци некадърни.
ОтговорИзтриванеKmete, kupi na horata mobilhome, i palnete dupkite i cepnatinite - matrial ima mnogo v regiona - po suhite korita na rekite ima kamani, piasak - deistvai, kmete, mardai.
ОтговорИзтриванеАко даде на вас, то тогава и на нас трябва да се ускори даването на нашите пари, които сме ги спечелили с много труд и пот на челото и това са ЛИХВОТОЧКИТЕ, парите внесени преди 45 години/още през Живково време. Държавата ни е разполагала с тия пари, а сега трябва да чакаме с години, докато ни бъдат изплатени. Колкото пъти отидем в Общината,Кърджали да попитаме все различни години ни казват- 2013, 2015, а сега се оказа 2017...След 2017, я камилата, я камиларя...ХХХХХ ни каза, че на година се изплащали само на двама души. Като ядохте и кльопахте с нашите пари хубаво ви беше, а сега непрекъснато отлагате в годините. Дай ги с ръцете и сега ги търси с краката. Хората забравиха. Купиха си жилища. Продадоха ги. Втори път-пак си купиха и ги продадоха и за трети.., но кои са тези хора. Хората от БКП-ДС-БСП...????
ОтговорИзтриванеОчакваме пояснения относно писаното от нас...
През 1977 г. при голямото земетресение бяха напукани стени от апартаменти, къщи...Хората сами си оправиха всичко. Или ще кажете тогава е било соц, а сега е друго демократ. и трябва всичко да се дава...Градът не е Кърджали. Беше много страшно тогава, срутвания...
ОтговорИзтриване