Юсеин Мехмедалиев (Динко Алдинов) от Горно Кирково изчезна безследно в Южноафриканската република (ЮАР), а съдът го обяви за мъртъв 10 години след… последния негов разговор със сина му.
Както първи 24rodopi.com писа, трагичната гурбетчийска сага за Юсеин (Динко) започнала през далечната 1997 година. Мъжът заминал първоначално за Англия, но малко по-късно уведомил близките си, че се намира Южноафриканската република, където се установил и работил. До 2005 година родопчанинът поддържал контакт с близките си, изпращал им писма и колети. За последно той разговарял със сина си на 28 май 2005 г.
Съдия Полина Амбарева от Районния съд в Момчилград коментира пред вестник „Шоу" случая:

- Бихте ли ни осветлили малко повече около загадъчната смърт на Юсеин Мехмедалиев от с. Горно Кирково в ЮАР? Неотдавна Районният съд в Момчилград го обяви за мъртъв 10 години след последния му разговор със сина му? И как един човек може да бъде обявен за мъртъв без издаден от лекар смъртен акт?
- С конкретния случай не съм запозната, но мога да ви кажа каква е съдебната процедура. Тъй като няма издадени смъртни актове, а тая практика по селата си е била честа, той /Юсеин Мехмедалиев – б.а./ е изчезнал от полезрението на близките си преди 10 години и в някакъв момент те искат производство в съда. Това е едно „охранително производство", така се казва, и по принцип тези решения не се ползват в силата си на съдебно решение по спор по друго дело.
Евентуално лицето, обявено за мъртво, би могло да иска производство да бъде оборено това съдебно решение, тъй като е заинтересовано. Като самата процедура започва по молба на заинтересованото лице, съдът прави справка по местоживеене, от полицията, за влизане и излизане от страната. И ако наистина се установи, че няма следа от лицето, се обявява неговата смърт.

- Близките на Мехмедалиев обаче твърдят, че последният разговор с него е бил от ЮАР през май 2005 г. Не би ли било редно РС в Момчилград, преди да вземе окончателното си решение, да се свърже по служебен път със съответните посолства и оттам да се разбере истината как един наш поданик е починал или загинал, или е бил убит?
- Това е въпрос на двустранни международни договори, но ЮАР не е член на Европейския съюз. Не знам каква е практиката, там има други процедури. Тук става въпрос за една чужда държава, съответните органи там са овластени да издават съответните актове по тяхното законодателство.

- А възможно ли е в една подобна деликатна ситуация да съществуват и спекулации от страна на близките – примерно лишаване от наследство, права или нещо друго?
- В охранителното производство обявеният за мъртъв във всеки един момент би могъл да го обори. Просто трябва да се появи и да атакува решението.

- Имате ли и други подобни дела в практиката си или това са единични юридически казуси?
- За обявяване на смърт също имам такъв случай – за безследно изчезнал човек през 1947 г., това дело беше преди 3-4 години.
Самото решение „обявяване за мъртъв" е доста стряскащо и може би хората затова не могат да разберат за какво става въпрос, имат си основание, защото ако сте на страната на наследниците на някой, заминал преди 10 или 20 години и никакъв не се появява, тук не става въпрос само за наследство. Тук става въпрос дори за най-обикновени неща, дори за родителски права, не може на детето си да издадете паспорт и пр.
24rodopi.com

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.