Серия от набези са извършили иманяри в последните дни на територията на община Кирково. Разрушен е римският мост край Дрангово, а на гробището до Тюркян чешма край Могиляне, е изкопан ров с дълбочина 3 метра. Последно иманярите били на двете места в нощта срещу събота.
Това разкриха за 24rodopi.com местни жители. Не е ясно дали са открити някакви ценни находки. Полицията в Кирково е сезирана за действията на иманярите.
Според народно предание, в района на Дрангово били заровени 8 товара със злато. Скрил ги по Османско време чорбаджия от Гюмюрджина. На дъното на езерото Синия вир лежал камък с надпис на арабски, който посочвал мястото.
„Този ров, който го виждате - 2 на 2 метра и дълбок около 3 метра, означава, че е открито нещо. Явно са търсели този стар надгробен камък, на който е поставен особен знак. Няма кости, което значи, че не е стар гроб", разказа местните жители, които показаха на репортер на 24rodopi.com едно от местата, на които иманярите са копали. Ровът се намира на 20 метра от гроба на 17-месечната Тюркян, която загина на 26 декември 1984 година по време на мирен протест срещу смяната на имената в Могиляне.
„Последният път идваха иманяри от Гърция, табелата на колата сочеше, че са от района на Ксанти. Разпитваха за стар бунар край селото. Някога тук е минавал пътят за Исчеке (Ксанти – б. р.). Край него са били заравяни много алтъни. Мостовете в района са много стари, строени са заедно с пътищата за Беломорието", разказаха жители на Дрангово.
На няколко километра от границата има два моста, които според местните, са строени преди около 2000 години. Единият е в центъра на Дрангово и свързва двата бряга на река Дранговска. Висок е 5 метра и някога е бил петсводест, но два от сводовете са отнесени от водата след като иманяри са компрометирали конструкцията.
Разрушеният мост е разположен над горното течение на река Пещерска, приток на Дранговската река. Той е бил единствената връзка между махалите при порои.
През 1978 г. в книгата си "Стари мостове в Кърджалийски окръг" Иван Балкански е описал моста в Дрангово като един от най-красивите в Родопите. Сводът е широк 13 м, висок 5,90 м, пътното платно е дълго 32,45 м и широко 4,30 м.
Мостовете са правени само от камък и вар. Според местните тайната на „дълголетието" на съоръженията е в начина на построяване.
"Правели са варта на място, гасели са я, докато редели камъните. Ей затова са толкова здрави", разказват местните жители. Зидовете са с обработени речни камъни, приблизително еднакви като размер, вътрешната част се пълнела с чакъл.
Местната легенда разказва, че за да се запазят толкова дълго време мостовете, е даван курбан. Човек е бил даден в жертва.
Често в последните години в Дрангово се появявали хора с фотоапарати и металотърсачи. Преди време тук беше арестуван иманяр, разбил тракийски храм от III-II век преди Христа. Мъжът успял да изрови от древното светилище, което се намира на самата гранична бразда с Гърция, 61 бронзови статуетки, сред които 17 тракийски конници и 8 монети с изображения на Зевс и Аполон.
24rodopi.com
Пьрво моста е турски,стига льжи за историята!Второ язьк за моста....!
ОтговорИзтриванеТо го показва ,че е на 40+40метра и4метра
ОтговорИзтриванеНа това ни учат алчните,крадливите политици....нормално е за БГ
ОтговорИзтриванеДа се покажат набезите на крадливите политици които за последните 26 години унищожиха и разграбиха България
ОтговорИзтриванеТи пък защо си сигурен че моста е турски?Може да построен от местни хора преди години,все пак в Дрангово турците са кът.
ОтговорИзтриванеПопитай тез които наричат в София Турската стена Римската...!!!
ИзтриванеАман от мюмюни...
ОтговорИзтриванеАбе глупак пьрво не е мюмюн а мюмин ,но ти си точно койун!!!
Изтриване12.41
ОтговорИзтриванеАма как ви се иска,а?Когато мостът е строен,такова нещо като турци даже не се е планувало........ххахахахах
Като е построен от местни хора през турско време това не означава,че моста е от римско време.Възрастните хора знаят по добре от комунистически историци.
ОтговорИзтриванеТози мост е строен по време на турската империя за това е турски мост пък кои са били строителите не се знае .
ОтговорИзтриванеAmina kodun admin zasto ne puskas komentari
ОтговорИзтриванеНе ми пускаш коментара, ама е истина !
ОтговорИзтриванеAaa
ОтговорИзтриванеAaa
ОтговорИзтриванеXasegade
ОтговорИзтриванеXasegade
ОтговорИзтриванеМестните хора толкова ли не са знаели и не са виждали този знак. То по само себе си подсказвал, че алтъните са били там.
ОтговорИзтриванеТези дето твърдят, че е имало иманяри в събота вечерта защо не са подали сигнал в полицията или това са измислици на журналистите. Нищо чудно мостът да е паднал от само себе си. Той беше в окаяно състояние, но никой не се погрижи за реставрирането му.
ОтговорИзтриванеСто пъти щеше да бъде реставриран ако не беше турски
ОтговорИзтриванеС намереното злато, партията на Местан ли ще финансират?
ОтговорИзтриванеВ района на с.Кукуряк обикалят въоръжени с кирки и лопати иманяри;и техен индияна жонс лесни4ей(горски)от селото . неим стигат заплатите господин на4алник!!!
ОтговорИзтриване