Серия от набези са извършили иманяри в последните дни на територията на община Кирково. Разрушен е римският мост край Дрангово, а на гробището до Тюркян чешма край Могиляне, е изкопан ров с дълбочина 3 метра. Последно иманярите били на двете места в нощта срещу събота.
Това разкриха за 24rodopi.com местни жители. Не е ясно дали са открити някакви ценни находки. Полицията в Кирково е сезирана за действията на иманярите.
Според народно предание, в района на Дрангово били заровени 8 товара със злато. Скрил ги по Османско време чорбаджия от Гюмюрджина. На дъното на езерото Синия вир лежал камък с надпис на арабски, който посочвал мястото.
„Този ров, който го виждате - 2 на 2 метра и дълбок около 3 метра, означава, че е открито нещо. Явно са търсели този стар надгробен камък, на който е поставен особен знак. Няма кости, което значи, че не е стар гроб", разказа местните жители, които показаха на репортер на 24rodopi.com едно от местата, на които иманярите са копали. Ровът се намира на 20 метра от гроба на 17-месечната Тюркян, която загина на 26 декември 1984 година по време на мирен протест срещу смяната на имената в Могиляне. 
„Последният път идваха иманяри от Гърция, табелата на колата сочеше, че са от района на Ксанти. Разпитваха за стар бунар край селото. Някога тук е минавал пътят за Исчеке (Ксанти – б. р.). Край него са били заравяни много алтъни. Мостовете в района са много стари, строени са заедно с пътищата за Беломорието", разказаха жители на Дрангово.
На няколко километра от границата има два моста, които според местните,  са строени преди около 2000 години. Единият е в центъра на Дрангово и свързва двата бряга на река Дранговска. Висок е 5 метра и някога е бил петсводест, но два от сводовете са отнесени от водата след като иманяри са компрометирали конструкцията.
Разрушеният мост е разположен над горното течение на река Пещерска, приток на Дранговската река. Той е бил единствената връзка между махалите при порои.
През 1978 г. в книгата си "Стари мостове в Кърджалийски окръг" Иван Балкански е описал моста в Дрангово като един от най-красивите в Родопите. Сводът е широк 13 м, висок 5,90 м, пътното платно е дълго 32,45 м и широко 4,30 м.
Мостовете са правени само от камък и вар. Според местните тайната на „дълголетието" на съоръженията е в начина на построяване.
"Правели са варта на място, гасели са я, докато редели камъните. Ей затова са толкова здрави", разказват местните жители. Зидовете са с обработени речни камъни, приблизително еднакви като размер, вътрешната част се пълнела с чакъл.
Местната легенда разказва, че за да се запазят толкова дълго време мостовете, е даван курбан. Човек е бил даден в жертва.
Често в последните години в Дрангово се появявали хора с фотоапарати и металотърсачи. Преди време тук беше арестуван иманяр, разбил тракийски храм от III-II век преди Христа. Мъжът успял да изрови от древното светилище, което се намира на самата гранична бразда с Гърция, 61 бронзови статуетки, сред които 17 тракийски конници и 8 монети с изображения на Зевс и Аполон.
24rodopi.com


Share To:

24rodopi

Viber

Post A Comment:

22 comments so far,Add yours

  1. Анонимен21/2/16 12:41

    Пьрво моста е турски,стига льжи за историята!Второ язьк за моста....!

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен21/2/16 13:14

    То го показва ,че е на 40+40метра и4метра

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен21/2/16 14:19

    На това ни учат алчните,крадливите политици....нормално е за БГ

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен21/2/16 14:22

    Да се покажат набезите на крадливите политици които за последните 26 години унищожиха и разграбиха България

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен21/2/16 15:18

    Ти пък защо си сигурен че моста е турски?Може да построен от местни хора преди години,все пак в Дрангово турците са кът.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен21/2/16 17:52

      Попитай тез които наричат в София Турската стена Римската...!!!

      Изтриване
  6. Анонимен21/2/16 17:31

    Аман от мюмюни...

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен22/2/16 10:28

      Абе глупак пьрво не е мюмюн а мюмин ,но ти си точно койун!!!

      Изтриване
  7. Анонимен21/2/16 18:54

    12.41
    Ама как ви се иска,а?Когато мостът е строен,такова нещо като турци даже не се е планувало........ххахахахах

    ОтговорИзтриване
  8. Анонимен21/2/16 19:10

    Като е построен от местни хора през турско време това не означава,че моста е от римско време.Възрастните хора знаят по добре от комунистически историци.

    ОтговорИзтриване
  9. Анонимен21/2/16 19:45

    Този мост е строен по време на турската империя за това е турски мост пък кои са били строителите не се знае .

    ОтговорИзтриване
  10. Анонимен21/2/16 20:12

    Amina kodun admin zasto ne puskas komentari

    ОтговорИзтриване
  11. Анонимен21/2/16 22:56

    Не ми пускаш коментара, ама е истина !

    ОтговорИзтриване
  12. Анонимен22/2/16 15:19

    Местните хора толкова ли не са знаели и не са виждали този знак. То по само себе си подсказвал, че алтъните са били там.

    ОтговорИзтриване
  13. Анонимен22/2/16 19:57

    Тези дето твърдят, че е имало иманяри в събота вечерта защо не са подали сигнал в полицията или това са измислици на журналистите. Нищо чудно мостът да е паднал от само себе си. Той беше в окаяно състояние, но никой не се погрижи за реставрирането му.

    ОтговорИзтриване
  14. Анонимен22/2/16 20:57

    Сто пъти щеше да бъде реставриран ако не беше турски

    ОтговорИзтриване
  15. Анонимен23/2/16 10:04

    С намереното злато, партията на Местан ли ще финансират?

    ОтговорИзтриване
  16. Анонимен24/2/16 13:32

    В района на с.Кукуряк обикалят въоръжени с кирки и лопати иманяри;и техен индияна жонс лесни4ей(горски)от селото . неим стигат заплатите господин на4алник!!!

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.