Цели 4 години им бяха необходими, за да разрушат Дома на покойника, ще го издигнем отново само за 4 дни. Подкрепата, която получаваме от дарители и доброволци, е огромна.
Това заявиха жители на ардинското село Мусево.
Както първи 24rodopi.com писа, в петък около 11 часа багер срина до основи молитвения дом в гробищния парк, който се намира между Мусево и Паспал. Акцията на РДНСК се проведе след като решението за събарянето на незаконния обект влезе в сила. Засилено беше полицейското присъствие в Мусево и не се стигна до сблъсъци между местното население и ангажираните в разрушаването строителни работници.
Припомняме, че скандалът около новия гробищен парк в село Мусево датира от 2012 година.
„Дори да си безверник, пак трябва да имаш страх от смъртта. Имаше жалба от 4-ма за водоизточник. В крайна сметка в Мусево бе възстановен стар каптаж, беше поставена ограда, но не последва узаконяване. В същото време остана водоизточник, без да се извърши химически анализ на водата, и който каптаж не е ограден. Не може да правиш мизерии на съселяните си и после да се криеш в Мадан. Ами ако пак се върнеш на село и трябва да живееш с мъдреците?", каза Нурикян Мехмедали, който преди 4 години помагал на Инициативния комитет в кореспонденцията с институциите.
Избраното място за извършване на религиозния обред беше атакувано пред институциите от недоволни, според които под новият „Дом на покойника" бил каптажът, захранващ с вода селата Мусево и Паспал.
В случая няма издадено становище за отреждане на гробищен терен между двете ардински села и обектът не е регистриран в РЗИ, както изисква Законът за здравето, посочват от ДНСК. Не са издавани строителни книжа за изграждането на молитвен дом. Строежът е незаконен и Дирекцията за строителен контрол разпореди премахването му. Съдът пък потвърди решенията на строителния контрол.
„Тогава движех преписката и стигнах до извода, че най-лесно законите се прилагат спрямо беззащитните хора. Ако подадеш сигнал срещу някой овластен, настава паника в институцията, която е приела жалбата. Разрушаването на Дома на покойника е гавра с хората в Мусево", твърди Нурикян Мехмедали, който в момента е в Германия.
„Всичко е в руини. Фактът, че се събаря Дома на покойника е
психологически тормоз. В Мусево живеят около 38 души с бастунчета. Те са го съградили със свои средства. Ще направим всичко възможно отново да построим сградата, надяваме се и на помощ от Община Ардино", заяви пред 24rodopi.com кметският наместник на Стояново, в чийто административен обхват попада и Мусево, Васил Попов.
„Сега изграждането ще е по-лесно. Когато мачкаш някого, у него се пробуждат други чувства. Справедливостта ще възтържествува. Промените в ЗУТ позволяват за строителство от 4 до 6 категория да се иска разрешение само от Общината. В понеделник Инициативният комитет ще се срещне с кмета на община Ардино Ресми Мурад. Когато документите бъдат готови и има разрешение, за 4 дни ще бъде издигнат нов Дом на покойника", уточни Мехмедали.
24rodopi.com

Share To:

24rodopi

Viber

Post A Comment:

14 comments so far,Add yours

  1. Анонимен21/2/16 10:38

    Тигрите на Родопите искат веднага да се вдигне пак дома на покойника....на кого пречеше.....Господ ще ги накаже

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен21/2/16 14:58

      А ве хлапак за какви тигри ни говориш и се опитваш да на блъфираш тука в нета и подтикваш омраза.а аз като турчин ти казвам че имаш нужда от яки два шамари които могат да се забият на един гйотверен и гъзолезач на предателите

      Изтриване
    2. Анонимен21/2/16 14:59

      А ве хлапак за какви тигри ни говориш и се опитваш да на блъфираш тука в нета и подтикваш омраза.а аз като турчин ти казвам че имаш нужда от яки два шамари които могат да се забият на един гйотверен и гъзолезач на предателите

      Изтриване
  2. Анонимен21/2/16 11:48

    В Родопите тигри няма бе, приятелю!
    Тука виреят само депесарски маймуни!

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен21/2/16 12:17

    A, kasmet i na bezdomnata Zinka taka barso da dignat higienichen dom!

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен21/2/16 12:45

    Подкрепяме Мусево!!!

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен21/2/16 15:50

      Подкрепете мусево но неможе да се подкрепя и гробища на които подпочвени води на разлагани хора се събира в кладенец или мънар и после се пие тази вода която се ползва първо трябва да я пият които се инатят и играят двойно а ако мислите за народа ни тогава постройте на правилно законно и място където да не опасно за здравето на народа ни.Кендинизи даима уянък япъп айръмджълък япмайън

      Изтриване
    2. Анонимен21/2/16 15:52

      Подкрепете мусево но неможе да се подкрепя и гробища на които подпочвени води на разлагани хора се събира в кладенец или мънар и после се пие тази вода която се ползва първо трябва да я пият които се инатят и играят двойно а ако мислите за народа ни тогава постройте на правилно законно и място където да не опасно за здравето на народа ни.Кендинизи даима уянък япъп айръмджълък япмайън

      Изтриване
  5. Анонимен21/2/16 15:58

    DO 14;59
    Ti da ne si ot tiya turci deto podslushvaha horata dali slushat tursko radio,gyotveren si ti ,idi si pri gospodarite si v sibir,a...na kodumun sersemi

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен21/2/16 19:49

    Oblastniq na Kardzhali vednaga da podade ostavka i da izchezne ot grada

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен22/2/16 11:34

    Цялата история е оплетена с политически отенък, строителството е подпомогнато /Финансирано/ от ДПС Ардино и общинското ръководство, нарушавайки всякакви закони за стотина помашки гласа /бивши БКП активисти/ целта беше постигната, но половината измряха и сега интереса на турските комунисти - шейтани е насочен към Падина и Жълтуша, където своевременно се появиха доста интересчии еничари.

    ОтговорИзтриване
  8. Анонимен22/2/16 11:47

    Eyyy, gol9m merak da piete sokove na izgnili choveshki tela...
    Prostazi, nali piteynata voda na dve sela ide ottam?
    Zashto se inatite za nezakonno grobishte I postroyka n9kakva?
    Nima mırtvite struvat poveche ot jivite???

    ОтговорИзтриване
  9. Анонимен22/2/16 16:38

    izet tova e tvoq glupost ostavka kak moje da pozvolqvash da se stroi nezakonno toq molitven dom allah ekber

    ОтговорИзтриване
  10. Анонимен23/2/16 20:28

    Мусево с Вас сме.

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.