Това заявиха жители на ардинското село Мусево.
Както първи 24rodopi.com писа, в петък около 11 часа багер срина до основи молитвения дом в гробищния парк, който се намира между Мусево и Паспал. Акцията на РДНСК се проведе след като решението за събарянето на незаконния обект влезе в сила. Засилено беше полицейското присъствие в Мусево и не се стигна до сблъсъци между местното население и ангажираните в разрушаването строителни работници.
Припомняме, че скандалът около новия гробищен парк в село Мусево датира от 2012 година.
„Дори да си безверник, пак трябва да имаш страх от смъртта. Имаше жалба от 4-ма за водоизточник. В крайна сметка в Мусево бе възстановен стар каптаж, беше поставена ограда, но не последва узаконяване. В същото време остана водоизточник, без да се извърши химически анализ на водата, и който каптаж не е ограден. Не може да правиш мизерии на съселяните си и после да се криеш в Мадан. Ами ако пак се върнеш на село и трябва да живееш с мъдреците?", каза Нурикян Мехмедали, който преди 4 години помагал на Инициативния комитет в кореспонденцията с институциите.
Избраното място за извършване на религиозния обред беше атакувано пред институциите от недоволни, според които под новият „Дом на покойника" бил каптажът, захранващ с вода селата Мусево и Паспал.
В случая няма издадено становище за отреждане на гробищен терен между двете ардински села и обектът не е регистриран в РЗИ, както изисква Законът за здравето, посочват от ДНСК. Не са издавани строителни книжа за изграждането на молитвен дом. Строежът е незаконен и Дирекцията за строителен контрол разпореди премахването му. Съдът пък потвърди решенията на строителния контрол.
„Тогава движех преписката и стигнах до извода, че най-лесно законите се прилагат спрямо беззащитните хора. Ако подадеш сигнал срещу някой овластен, настава паника в институцията, която е приела жалбата. Разрушаването на Дома на покойника е гавра с хората в Мусево", твърди Нурикян Мехмедали, който в момента е в Германия.
„Всичко е в руини. Фактът, че се събаря Дома на покойника е
психологически тормоз. В Мусево живеят около 38 души с бастунчета. Те са го съградили със свои средства. Ще направим всичко възможно отново да построим сградата, надяваме се и на помощ от Община Ардино", заяви пред 24rodopi.com кметският наместник на Стояново, в чийто административен обхват попада и Мусево, Васил Попов.
„Сега изграждането ще е по-лесно. Когато мачкаш някого, у него се пробуждат други чувства. Справедливостта ще възтържествува. Промените в ЗУТ позволяват за строителство от 4 до 6 категория да се иска разрешение само от Общината. В понеделник Инициативният комитет ще се срещне с кмета на община Ардино Ресми Мурад. Когато документите бъдат готови и има разрешение, за 4 дни ще бъде издигнат нов Дом на покойника", уточни Мехмедали.
24rodopi.com
















Тигрите на Родопите искат веднага да се вдигне пак дома на покойника....на кого пречеше.....Господ ще ги накаже
ОтговорИзтриванеА ве хлапак за какви тигри ни говориш и се опитваш да на блъфираш тука в нета и подтикваш омраза.а аз като турчин ти казвам че имаш нужда от яки два шамари които могат да се забият на един гйотверен и гъзолезач на предателите
ИзтриванеА ве хлапак за какви тигри ни говориш и се опитваш да на блъфираш тука в нета и подтикваш омраза.а аз като турчин ти казвам че имаш нужда от яки два шамари които могат да се забият на един гйотверен и гъзолезач на предателите
ИзтриванеВ Родопите тигри няма бе, приятелю!
ОтговорИзтриванеТука виреят само депесарски маймуни!
A, kasmet i na bezdomnata Zinka taka barso da dignat higienichen dom!
ОтговорИзтриванеПодкрепяме Мусево!!!
ОтговорИзтриванеПодкрепете мусево но неможе да се подкрепя и гробища на които подпочвени води на разлагани хора се събира в кладенец или мънар и после се пие тази вода която се ползва първо трябва да я пият които се инатят и играят двойно а ако мислите за народа ни тогава постройте на правилно законно и място където да не опасно за здравето на народа ни.Кендинизи даима уянък япъп айръмджълък япмайън
ИзтриванеПодкрепете мусево но неможе да се подкрепя и гробища на които подпочвени води на разлагани хора се събира в кладенец или мънар и после се пие тази вода която се ползва първо трябва да я пият които се инатят и играят двойно а ако мислите за народа ни тогава постройте на правилно законно и място където да не опасно за здравето на народа ни.Кендинизи даима уянък япъп айръмджълък япмайън
ИзтриванеDO 14;59
ОтговорИзтриванеTi da ne si ot tiya turci deto podslushvaha horata dali slushat tursko radio,gyotveren si ti ,idi si pri gospodarite si v sibir,a...na kodumun sersemi
Oblastniq na Kardzhali vednaga da podade ostavka i da izchezne ot grada
ОтговорИзтриванеЦялата история е оплетена с политически отенък, строителството е подпомогнато /Финансирано/ от ДПС Ардино и общинското ръководство, нарушавайки всякакви закони за стотина помашки гласа /бивши БКП активисти/ целта беше постигната, но половината измряха и сега интереса на турските комунисти - шейтани е насочен към Падина и Жълтуша, където своевременно се появиха доста интересчии еничари.
ОтговорИзтриванеEyyy, gol9m merak da piete sokove na izgnili choveshki tela...
ОтговорИзтриванеProstazi, nali piteynata voda na dve sela ide ottam?
Zashto se inatite za nezakonno grobishte I postroyka n9kakva?
Nima mırtvite struvat poveche ot jivite???
izet tova e tvoq glupost ostavka kak moje da pozvolqvash da se stroi nezakonno toq molitven dom allah ekber
ОтговорИзтриванеМусево с Вас сме.
ОтговорИзтриване