Биенето на тъпан преди изгрев слънце е една от най-хубавите традиции по време на „оруча" (постите) през Свещения месец за мюсюлманите Рамазан. Тогава вярващите от сутрин до залез слънце не се хранят, не пият и вода.
Председателят на джамийското настоятелство в Ардино Зеки Аптикадир сподели, че във всяко село на общината има специално избрани т.нар. „рамазански тъпанджии". В кварталите и махалите на града тази година те са двама.
Обичаят продължава да живее в района от векове. Рано сутрин избраният да събужда вярващите мюсюлмани обикаля и думка пред къщите, бие силно и не си тръгва докато не види да светва лампа. Това се повтаря всеки ден призори до свършването на Рамазана, който продължава един месец. В средата и последния ден от постите тъпанджията обикаля хората, за да честити празника им. За благодарност, че ги е събуждал, стопаните му дават бакшиши (подаръци).
63-годишният Назми Азиз от Ардино е тъпанджия от 14 години. „Преди години тъпанджийството беше доходна професия, тъй като хората ни даваха много бакшиши и пари. Сега ситуациата е доста различна, хората дават само хавлии (кърпи). Никой не иска да се занимава с този занаят, тъй като един месец всяка нощ трябва да станеш към 1.00 часа и да думкаш до 3.30 часа", казва бай Назми. Той подчерта, че бие тъпана не за пари, а за да продължи вековната традиция.
46-годишният Юзджан Рафет от Богатино заяви, че преди да стана тъпанджия дълго време е чиракувал при баща си. „Спомням си всяка сутрин тръгвах с баща ми, за да науча „манита", да пея добре и да боравям с тъпана, казва Юзджан Рафет.
Рамазан е месец на опрощението, покаянието и милосърдието, време за благодеяния и щедрост. Традицията повелява раздаването на милостиня на по-бедните, болните, сираците, вдовиците без разлика на вероизповеданията. По-заможните хора отделят част от богатството си за по-бедните.
Постите завършват с Рамазан байрам или т.нар. Шекер Байрам. Три дни преди Рамазан байрам е нощта „Кадир геджеси". Вярва се, че през тази нощ „небето се отваря" и всеки мюсюлманин може да си пожелае нещо. Празникът Рамазан байрам започнал да се отбелязва през 625 година.
Сдружението за културно сътрудничество „Егридерелилер" (Ардинци) от Бурса за шеста поредна година даде благотворителна вечеря - ифтар в Ардино за около 100 души. На ритуалната вечеря, която се проведе в местния хотелски комплекс „Емона" присъстваха председателят на Сдружението Айдън Йълмаз, председателят на общинския съвет Сезгин Байрям, зам.-кметът на общината Изет Шабан, членовете на фондацията Ерол Четин, Осман Ялчънкая, Салих Юзертюрк, Юксел Юртсевер, Бейджан Акън, Юсеин Касапоглу.
Айдън Йълмаз поздрави присъстващите по случай празничната вечер. „Месец Рамазан е символ на братството, приятелството, толерантността, сплотеността и взаимопомощта. Нека всички ваши дни да бъдат изпълнени с щастие, с крепко здраве и берекет", заяви Йълмаз. Той уточни, че и тази година Сдружението е раздало над 1 200 пакета хранителни продукти от първа необходимост на социално слаби, инвалиди и самотно живеещи хора на територията на общината.
Сезгин Байрам изказа благодарност към ръководството на Сдружението за благородните им инициативи. Той изрази надежда за продължаване на добрите взаимоотношения между ръководството на общината и Сдружението. Пожела на всички мюсюлмани с достойнство да посрещнат Рамазан Байрам.
От името на всички, имаминът на градската джамия Орхан Якуб отправи молитва за благодарност към Всевишния.
24rodopi.com
Ифтарът се дава на бедни хора, а не на политическата върхушка. Може ли един обикновен беден и гладен гражданин да седне на тази маса?!!!
ОтговорИзтриванеА БЕ ГЮНЕР СТИГА СИ ПИСАЛ ГЛУПАВИ СТАТИИ И ЗАНИМАВАШ ХОРАТА С ГЛУПОСТИ
ОтговорИзтриванеГорките бедни общинари
ОтговорИзтриванеНа този адет се нааучихме от Таип Ердоган и АКП ,как богатия се прави на милостив и плюска повече от сиромаха!
ОтговорИзтриване