В резултат на оттичане са регистрирани повишения на нивата в долните течения на основните реки. Регистрираните изменения на речните нива са : за водосбора на р. Тунджа от -16 см до +13 см; за водосбора на р. Марица от -24 см до +23 см; за водосбора на р. Арда -103 см до +17 см; за водосбора на р. Бяла до -13 см.
Хидрологична прогноза
Въз основа на метеорологичната прогноза, обработената хидрологична информация и моделираните водни количества от НИМХ:
Източнобеломорски басейн: днес речните нива в Старопланинските и Родопските притоци на р. Марица както и във водосбора на р. Арда краткотрайно ще се повишават в следствие на снеготопене. От следобедните часове на 29 януари до вечерни часове на 30 януари вследствие на валежи, комбинирани със снеготопене, се очаква повишаване на речните нива в басейна. По-значителни повишения са възможни в горните части на р. Тунджа, Старопланинските притоци на р. Марица (Луда Яна, Пясъчник и Стряма) и Родопските притоци на р. Марица (Стара (Пещерска) и Въча) както и във водосбора на р. Арда (горните му части и притока й р. Върбица). От 31 януари се очаква речните нива в басейна да се понижават, като в резултат на оттичане ще има повишения в долното течение на р. Марица и р. Тунджа. На 31 януари в резултат на валежи, комбинирани със снеготопене, са възможни незначителни повишения във водосбора на р. Съзлийка и притоците на реките Марица и Тунджа в долните им течения.
Системата за ранно предупреждение за водосбора на река Арда на НИМХ прогнозира:
- Водното количество на р. Черна река при гр. Смолян има вероятност да достигне жълтия праг на внимание в следобедните часове на 29- ти и в обедните часове на 30 януари.
- Водното количество на р. Елховска при гр. Рудозем има вероятност да достигне жълтия праг на внимание в следобедните часове на 30 януари.
Информация за наличните обеми в комплексните и значими язовири, които се следят в МОСВ:
Няма данни за засегнати населени места и за възникнали аварийни ситуации по язовирните стени и съоръженията към тях на язовирите.
Експлоатационните дружества са предприели мерки за изпълнение на условията посочени в графика, като намаляването на обема се извършва чрез работата на ВЕЦ и при необходимост чрез контролирано изпускане през основен изпускател.
Коритата на реките след язовирните стени са в добро състояние и проводимостта им е осигурена. Проводимостта на реките след язовирите е много по-голяма от количеството вода, което се изпуска контролирано през основен изпускател, или изтича през преливника.
Язовирите „Кърджали“ и „Студен кладенец“ провеждат висока вълна, но постъпващият приток се сработва чрез работата на ВЕЦ.
В яз. „Студен кладенец“ има свободен обем 86,7 млн.м3, което е 22,36 % от общия обем, приток към 12,0 часа 120,8 м3/ сек /намалява/; в яз. „Кърджали“ – свободен обем 72,2 млн.м3, което е 14,52% от общия обем, приток към 12,0 часа 133,1 м3/сек /намалява/
През преливните съоръжения прелива язовир „Боровица“, като преливните количества не създават предпоставки за наводнения и/или опасност за населението и инфраструктурата в района:
язовир „Боровица“ – обем 27, 300 млн. м3; прелива с 13,09 м3/сек – без проблеми – с тенденция за намаляване на притока и преливно водно количество.
Налични завирени обеми в язовири по приложение 1 на ЗВ с трансгранично влияние:
Каскада „Арда“:
Язовир „Кърджали“ – 425,037 млн. м3, което е 85,48% от общия му обем;
Язовир „Студен кладенец“ – 301,077 млн. м3, което е 77,64% от общия му обем;
Язовир „Ивайловград“ – 123,151 млн. м3, което 78,59% от общия му обем.
24rodopi.com
Ах този МОСВ, няма да има някога компетентни експерти ,знаещи можещи професионалисти . Къде има сняг в околностите на река Върбица та да се наводнявя реката ,след като в Кърджалийска област не е валяло сняг от един месец .Друго е ,да кажат ,че нивото на река Върбица се повишава следствие на проливните дъждове паднали последната седмица на месец януари.Фалшиви новини ,характерни на калинки и функционални неграмотни във властта
ОтговорИзтриване