Най-малко общопрактикуващи лекари има в областите Кърджали и Разград и там един лекар обслужва над 2000 пациенти, а най-много са тези медици в Плевен, Добрич, Видин. Това заяви здравният министър Кирил Ананиев в отговор на въпрос на депутати от БСП за недостига на общопрактикуващи лекари по места.
"Осигуреността
с общопрактикуващи лекари към 31 декември 2018 г. средно в страната е един
лекар на 1409 здравноосигурени лица с непрекъснати здравноосигурителни права. В
сравнение с миналата година един общопрактикуващ лекар е обслужвал 1396
лица", коментира Ананиев. По думите му най-висока е осигуреността в
районите Плевен, Добрич и Видин. В Плевен един общопрактикуващ лекар има 1 072
здравноосигурени лица, в Добрич - 1 171, а във Видин - 1210. Обратното -
най-ниска е осигуреността в Разград и Кърджали. В Разград един личен лекар
отговаря за 2 004 здравноосигурени лица, а в Кърджали са 2026.
„Очертаните тенденции са аналогични в страните от ЕС. Всяка година има нарастване на плащанията за общопрактикуващите лекари, като за тази година е планиран ръст от 8.6 на сто, или 225 000 000 лв. за първична медицинска помощ“, обяви министърът.
Депутатите от левицата обаче посочиха, че в някои населени места има сериозна липса на общопрактикуващи лекари, която се очаква да стане още по-съществена в близките 5 години заради високата средна възраст на този вид специалисти. Освен това, с влизането в сила на правилото тази дейност да може да бъде практикувана само от медици със специалност "Обща медицина". Депутатите от БСП поискаха да се обмисли идеята да се разреши и на лекари с други специалности, като например вътрешни болести, да могат поне почасово да обслужват незаети практики.
Здравният министър отговори, че това са въпроси, върху които може да се помисли, но не веднага.
24rodopi.com
Симов не се вясва тук, а децата на Караянчева и А. Шевкед са в София, обаче ешът си нямат да дават акъли как лекари или други хора да бъдат привлечени за работа на село в Кърджалийско.
ОтговорИзтриване