Връщайки здравето на хората, ги правиш щастливи и красиви, докторе!
Топлите думи са от известна кърджалийска лекарка към д-р Абдулилях Абдулазиз, специалист по вътрешни болести и ендокринология.
Много кърджалийци дойдоха в сградата на старата поликлиника на булевард „Тракия“, за да поздравят д-р Абдулазиз за новия Кабинет по ендокринология.
Очаквахме да видим апарата за ехография 4D за изследване на щитовидната жлеза и всички ендокринни жлези и другия - за ехография за изследване на вътрешни органи, но докторът ни изненада и със зала за обучение на диабетици и диагностика на преддиабетно състояние.


Кой е д-р Абдулилях Абдулазиз
1986 година, България. Младият иракчанин Абдулилях Абдулазиз вече е второкурсник в Медицинския университет в Пловдив. На шестата година от военния конфликт с Иран, той получава призовка за влизане в армията на родината си. „Отказах да се бия срещу съседите си", споделя години по-късно докторът.
Ирак също се отказва от него. Саддам Хюсеин го лишава от гражданство. Той не стъпва повече в отечеството си, новият му дом се казва България, където създава и семейство. Жена му, с която се запознава още като студент, също е лекар. Голямото му дете също учи медицина. „Една война може да ти отнеме документите, не и човешкото, което носиш…", споделя Абдулазиз.

„Когато завърших медицина, ме разпределиха в Ардинско. Десет години бях селски лекар, джипи в региона. През 1996 г. основахме филиала на спешната помощ в Ардино. Най-добрите ми години, младостта ми мина там. Живях сред хората, сред техните радости, болки, усмивки, сълзи. Бях част от техния бит и те от моя. Хората го заслужават. Трябва да се дава всичко за тях, това е смисълът на професията, реалното отражение на професионалната клетва. Може би това липсва в днешно време-тази бавна и трудоемка пътека на професията. Нещата да започват стъпка по стъпка. Университетът налива темелите, дава знанията, но оттам започва трудното. Реалното приложение на наученото. Пътят от селския лекар до големия специалист в престижното лечебно заведение. Освен знания, всичко опира и до опит. Като общопрактикуващ лекар имах 3000 пациенти. Много от тях възрастни хора, живеещи в труднодостъпни места в Ардинско. Никого от тях не съм пропускал. Имах изработен график, който всеки знаеше и който спазвах стриктно през всички тези години. В кой ден, кои селища ще посещавам. Купих си „Лада Нива". Беше червена, направих й и един голям кръст, символизиращ медицинската помощ. Оборудвах се с подвижна аптека. Имах хладилна чанта, където да съхранявам пробите, когато се наложи да се взема кръв за изследване. Разполагах с електрокардиограф на батерии, глюкомер за мерене на кръвна захар. Всички разходи бяха за моя сметка при обиколките, но никога не се предавах. Зиме, лете, в сняг, в дъжд-пациентите имаха нужда от мен и аз се отзовавах. Донякъде успявах да достигам с автомобила. Но пътят свършва, а има махали отдалечени по баирите нагоре, на 3-4 километра. Хващах принадлежностите и започвах да крача...
Една зима бе, няма да забравя. Газих през снега, за да достигна до родилка. Жената бе на 38 години. Това щеше да е четвъртата й рожба. Изобщо не бе следила времето за термина си. Така вместо да бъде в болница, трябваше да ражда в домашни условия. Когато отидох, главичката на детето вече се подаваше.
Сега вече ходи на училище. Жив и здрав да е!

Спасихме дете наръгано в гърлото от пиян баща
Няма да забравя как спасихме живота на дете. Момченцето бе само на 3 години от ардинско село. Плачело, а пияният му баща в желанието си да го накара да спре го наръгал с нож в областта на шията…
Случи се преди много години. Успяхме да го спасим благодарение на съседи на семейството, чули виковете и извикали ни навреме. Подобни спомени ни карат да се усмихваме, дори когато самите ние имаме трудни лични моменти. Посочват ни това, за което си заслужава да живеем, да се трудим, да помагаме-спасеният живот. Това е смисълът на професията.

Картичка с „Жив съм, благодаря ви!"
Всяка година получавам картичка със съдържание: „Жив съм, благодарение на Вас!".
През 2002 г. мъж от Синчец получил диагноза-цироза в последен стадий. Лекарите в Ямбол, където работил в строителството, му дали 2-3 дни живот. Човекът се прибрал в родното ардинско село, а негови роднини, някои дошли от чужбина, пристигнали за последните му мигове и бъдещото погребение. Близки се свързаха с мен, за да съм го видял за последно. Когато отидох, човекът лежеше, състоянието му бе тежко, а роднините бяха подготвили дори чаршафи за погребението. В корема му се събираше вода. Започнах да я изсмуквам с апарат. Първи ден, втори... Мина седмица, успях да изтегля около 6 литра вода. Човекът започна постепенно да се храни, върна се живецът му. „Даваха му само два дни, минаха десет, какво стана? Поне една година още ще може ли да изкара?!", питаха близките. Започнахме дълго и трудно лечение, за което именно роднините помогнаха доста. Купуваха му от чужбина скъпоструващи лекарства, мъжът спря алкохола и ето до ден-днешен си работи в Ямбол и ми праща картички.
Това е най-добрата школа, най-добрата практика за един млад доктор. Да тръгне от първото стъпало, като селски лекар. Този опит не може да го научи от учебниците, а уважението, чистосърдечната радост на тези хора от планината, че имат медицинско лице до тях-това, убеден съм, няма да го усетят и в най-престижната болница.

Живях сред хората, сред техните радости, болки, усмивки, сълзи.
Бях част от техния бит и те от моя. Хората го заслужават. Трябва да се дава всичко за тях, това е смисълът на професията, реалното отражение на професионалната клетва. Никога не ме обидиха, не ме нараниха.
Вече не съм общопрактикуващ лекар, но все още ме търсят. И аз ходя. Казват по телефона: „Разчитаме на теб". А щом човек се доверява така на друг-последният няма право да го предаде, никога. Длъжен е да направи всичко по силите си за нуждаещия се", завършва доктор Абдулазиз.
За съжаление към настоящия момент около 80 на сто от селата в труднодостъпните райони на страната нямат лекар.
24rodopi.com
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

7 comments so far,Add yours

  1. Анонимен31/1/19 11:40

    Жив и здрав да сте докторе! Единственият доктор, който винаги си вдига телефона и винаги е насреща! Отдавна чакаме новия ви кабинет!
    Успех и много здраве ви желая!

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен21/8/23 13:15

      Може ли някакъв намер моля !

      Изтриване
  2. Анонимен31/1/19 11:54

    4ujdensi pravqt neshto za bg.a nie nie nishto.samo hlen4im bg taka bg neznam si kvo.sramuvam se .sled tazi novina

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен31/1/19 11:57

    ЖИВ И ЗДРАВ ДАСИ. ПРИЯТЕЛО. УСПЕХ

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен31/1/19 18:19

    Би се получил прекрасен роман, но действителността е много, много по красива в подхода на д-р Абдулазиз към човека, изпаднал в нужда от здравна помощ. Бъдете жив и здрав, докторе !

    ОтговорИзтриване
  5. Nyakoy znaeli Dr. AZIS dneska do koga e na rabota

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.