Наближават Местни избори`2019. Четири месеца преди това във въздуха витае мириса на политиката. И неизменно в мозъка нахлуват асоциации с трите букви ДПС. Доказаната марка на прехода, особено в бастиона Кърджали. Вече 30 години Движението тук изглежда непобедимо. От началото на демократичните промени през 1989 година то безапелационно е в политическия живот на страната. Набраната инерция от протестите срещу "Възродителния процес" и порива за свобода на хората продължава още да тласка машината на Доган напред. Но всички знаем, че "перпетуум мобиле", тоест вечен двигател няма и всичко в природата има своя край. Дали ДПС ще доживее своя естествен край, тоест – докато го има Доган, ще има и ДПС, както често отбелязва 24rodopi.com, или има възможност да се спомине предсрочно от "политическа" болест?
Или, казано по друг начин, има ли "почва" за нов политически проект сред българските турци и мюсюлмани?
Този мой анализ беше подготвен преди 24rodopi.com да гръмне новината „Нов политически проект! Свикват сбирка "Всички срещу ДПС!", затова се наложиха леки корекции.
Една кратка ретроспекция ще ни напомни, че в ДПС отцепници има от самото начало - Мехмед Ходжа, Гюнер Тахир, Осман Октай, Мехмед Дикме и други. През изминалите три десетилетия имаше много недоволни от ДПС - от неосъдените виновници за "Възродителния процес", от неполученото възмездие на репресираните, нереализираните мечти за обучение на майчин език през социално-икономическите неизгодни, унищожаването на тютюнопроизводството и "Булгартабак" и обезлюдяването на региона. Недоволството растеше, но не можеше да прерасне в успешен проект.
Тахир пробва с НДПС, потърси помощта на Иван Костов, но всичко приключи с еднократното завоюване на общините Кърджали, Кирково и Момчилград от СДС преди 20 години, а НДПС бе изолирано и остана в забвение.
Касим Дал написа "кърваво писмо" и даде началото на Народна партия "Свобода и достойнство" с лидер Корман Исмаилов на 1 декември 2012 година, но нямаше успех. Никой не успя да запомни дори името на партията и коалициите, в които влезе тя. Последния опит направи Лютви Местан като лидер на ДПС и последва безпрецедентното му сваляне от поста не след национална конференция, както е по устав, а след реч на почетния председател, което недвусмислено показа кой "коли и беси" в ДПС.
Земеделският министър от малцинствата Дикме, който не успя да изкара пълен мандат, също показваше мераци за лидер, но се пробва само на местно равнище и загуби изборите за кмет на Ардино.
Възможно ли е обединението на отцепниците и бившите депесари под шапката на нова политическа сила и дошло ли е времето за това?
Несъмнено най-силният удар в тялото на Доган нанесе Местан, получавайки и подкрепа от Турция, но сега самият той е в нокдаун. Клетвата му пред Сокола: "Ако някой ден вдигна ръка срещу ДПС, нека тази ръка изсъхне,... нека онемея!", изречена от трибуната на 19 май в Джебел явно изигра лоша шега пред избирателя - арбитър, който в момента отброява секундите за нокаут. Но че няма непобедими на терена наскоро доказа Антъни Джошуа със загубата си от тлъст мексикански боксьор.
Но кой ще победи Доган? Каква харизма и кои качества трябва да притежава той за да застане начело и да обедини недоволните от ДПС?
На първо място - подкрепа от Турция. Макар тази подкрепа не оказа решаващо значение за успеха на проектите на Дал и Местан, тя безусловно е необходима. Има конспиративни теории, които не без основание твърдят, че ДПС е създадено по време, в което е властвала еднопартийна тоталитарна власт от самата Държавна сигурност с цел да предотврати вливането на турците и помаците в демократичните течения и по този начин да контролира малцинствата. Коз в ръцете на тази хипотеза даде разархивирането на досиетата на тайните служби, когато стана ясно, че почти всички от Централното оперативно бюро на ДПС са агенти на ДС. Включително и самият Местан бе разконспириран като агент Павел. Така че, ако има доза истина в тези конспирации, това означава, че този анти-ДПС лидер ще има много силен деструктивен враг срещу себе си и обезателно му е нужна чужда подкрепа.
За намесата на Турция във вътрешните работи на България е говорено много. Както и за неразбирателството между Доган и Ердоган. Първият открито прокламира да се гласува против президентския референдум на Реджеб Тайип. Разграничителните линии между двамата са много. Доган държи на либерализма и кемализма, подкрепя светския характер на държавата, докато Ердоган е привърженик на консервативните и религиозни ценности, упрекван е в ислямизъм и диктатура. Покрай обтегнатите отношения на Турция и Русия заради сваления самолет, Доган открито се афишира на страната на братушките. Макар че, по-късно Путин и Ердоган "заровиха томахавките", след като турският президент заподозря "пръст на ФЕТО" в тази афера. Но непримиримостта между Доган и Ердоган си остава непреодолима въпреки опитите на подчинените им да демонстрират размразяване на ледовете. Накратко: има благодатна почва за подкрепа на подобен проект от Турция.
На второ място евентуалният лидер на новата политическа сила трябва да притежава силата да убеждава, да бъде добър оратор за да завладее умовете и сърцата на електората. Важни са посланията, които ще бъдат отправени. Те трябва да очертаят пътя за просперитета и развитието, да дадат надежда на хората, че не все още всичко е загубено, че ще има инвестиции и работни места, че ще има подкрепа в културният живот и така наречените "меки" мерки. Ако не възмездие за "възродителния процес", то поне като утешителна награда, лидерът трябва да е чист и неопетнен с връзки от ДС.
Такъв лидер обществото още не е припознало и го няма на хоризонта. Поне на видимия. Може да се подготвя някъде извън полезрението ни за да поеме своята мисия. Това остава в сферата на догадките.
На трето място, този лидер трябва да притежава организаторски качества, да изгради структури във всяка махала и населено място, да определи местни хора за лидери, които активно да работят за новата формация.
Сред плюсовете от подобно развитие са нова алтернатива и надежда за хората, евентуално подобряване на икономическото състояние и спиране на обезлюдяването на региона.
Сред минусите са оставащите страхове и съмнения, че подобна формация не би следвала само националните интереси и приоритети, а би служила и на други интереси.
А сега си представете дали е възможно всички изброени бивши депесари да седнат на една маса и да обявят, че вече е факт Обединението срещу ДПС. И дали ще са прями един към друг и, разбира се, честни пред избирателите.
Предстоят интересни месеци.
Ерхан Алемдар

Бележка: Коментарът не ангажира 24rodopi.com. Редакцията е готова да публикува и други мнения по темата

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

13 comments so far,Add yours

  1. Анонимен11/6/19 09:12

    Тези тримата и другите двама и другия Доган ги изхвърли като кучета от ДПС и въобще не се интересува от тях. Мачът е невъзможен.
    Коментар на стратега от Мировяне Димитър Пенев

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен11/6/19 10:32

    Tozi e prokobata na turcite tozi unishtoji turskoto v turcite,sega turcite v BG povecheto sa marginali i somnanbulu ratayi na biznesmeni ot obrucha na DPS

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен11/6/19 11:08

    Agentska rabota! Tva durjavna sigurnost yako gi dyrji turcite.

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен11/6/19 11:13

    Доги ще отвърне на удара. Агентите яко се сдърпаха, идва изчистване.

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен11/6/19 12:03

    Само Държавна сигурност има тази харизма.Кой още не е разбрал че зад Доган са най дъртите и богати комунисти който организираха и Възродителния процес,а Вие още се делите на българи и турци.Ама чрез него контролират нещата по лесно и стават още по богати.Дреме им на оная работа за Вас български граждани

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен11/6/19 12:06

    Доган е велик

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен11/6/19 13:12

    Ако търсим лидер с всички тези качества ще е трудно да го намерим, но партиите са обединения на хора, за да си разпределят и задълженията, и всеки да допринася с това в което е най-добър. Вярно че в България почти всички партии са авторитарни, но е време това да се промени.

    ОтговорИзтриване
  8. Анонимен11/6/19 13:49

    Ага...признавам имаш каризма и си стратег...но Ага използвай ги тези дарби вече не само за собственото си благо. Заложи се поне от тука нататък за икономическия напредък на България, особено в Кърджалийска и Разградска област. Мисли поне малко за електрората си. Таман си почнал да искаш най-искрено прошка от нас. Ако съвестта те мъчи, защо да не те освободят хората от тези мъчения, от тези червеи, изяждащи човека от вътре, тласкщи го към алкохолизъм и безнадеждност.Но Ага, за това трябва да направиш и ти нещо конкретно. Само с празни приказки и обещания нема да стане...за сега не ти прощавам.

    ОтговорИзтриване
  9. Анонимен11/6/19 14:53

    Я, нашите коментари от сутринта не излизат. Някой от този вестник се е продал.

    ОтговорИзтриване
  10. Анонимен11/6/19 15:32

    Започна КАСТИНГа за нов турски лидер:Про-Ердоган,Анти-Доган,Про-ислямист и традиционалист, Анти-либерал/сексуалнотолерантен. Алкохол-Йок.
    СV изпращайте на редакцията на Родопи 24.
    Председател на журито е професора на жури-дическите науки д-р Болен Лидеров.

    ОтговорИзтриване
  11. Анонимен11/6/19 17:41

    И най-важното качество:да бъде състрадателен и милосърден. Пророкът казва:"Който може да заспи сит, докато съседът му е гладен, не е истински вярващ/не е от нас".
    Да мисли за възрастните и немощни хорица и проблемите им, а не за своето облагодетелстване. Като прочете новина, подобна на тази с болната мед сестра във Възрожденци с 150 лева, да не може да намери лично спокойствие, докато не намери начин да и помогне.

    ОтговорИзтриване
  12. Анонимен11/6/19 17:54

    Щом ще е мюсюлманин, да видим какво казва Пророкът. Едно от изказванията му гласи:"Каквито сте вие, такива ще са и управниците ви"

    Май за да е успешен лидер, трябва да е събирателен образ на обществото:да обича далаверите, да гледа най-напред на него да му е добре, да обича да послъгва и взема рушветче и всичко човешко да притежава.

    ОтговорИзтриване
  13. Анонимен11/6/19 18:08

    Ха дано, ама надали!!! Скоро няма да се намери такъв лидер, който да е чист. Младите не вярват на мазни и заплашителни приказки от 1000 и една нощ.

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.