„Националната аптечна карта трябва да покаже липсите в страната по отношение на фармацевтично обслужване и достъпа до лекарства на българските граждани. Тя се създава по подобие на Националната здравна карта. Национална аптечна карта не трябва да се приема като "бухалка" и инструмент, който ще ограничи бизнеса. Тя определя минималните потребности от аптечно обслужване и достъп до лекарства на територията на всяка област. Съществуват огромни диспропорции както в различни области, така и в рамките на една и съща“, коментира проф. Илко Гетов, председател на Български фармацевтичен съюз (БФС), в предаването "Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков като част от темата за пакета от промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.
В този пакет от промени на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина се предлагат в преходни и заключителни разпоредби в още 10-11 закона, отбеляза професор Илко Гетов в ефира на Bloomberg tv.
"Има няколко съществени неща: на първо място, това е създаването на Национална аптечна карта. На второ място - текстовете в случай напускане на Великобритания от ЕС. Освен това - използването на лекарства извън одобрените индикации, практикуването на неконвенционални методи, създаването на механизъм за гарантиране на устойчивост на бюджета на Касата, създаване на центрове за превенция на зависимости и наркомании...".
Статистическите данни сочат, че обслужваното население средно от една аптека в страната е 1800-1900 души, докато в Кърджали тези граждани достигат 3000, в София са около 1200-1300, подчерта гостът.
"Един от механизмите, предвидени в закона, е разкриването на филиали. Всяка аптека ще може да разкрива до 2 филиала на територията, на която оперира, работейки на график на седмица не по-малко от 2 пъти по 4 часа".
Денонощното аптечно обслужване дава малък шансът за печеливша подобна дейност, освен това инвестицията е огромна. Трябва да има минимум 4 фармацевти, както и други разходи, изтъкна още професор Гетов.
"Ценообразуването и заплащането на лекарства от НЗОК се предвижда да влезе в закон. Значението на тази промяна е стабилност на закона. От друга страна, законът за лекарствата придобива цялост с тези текстове, гарантира се и механизмът за устойчивост на средствата на НЗОК. Дописват се текстове, които да детайлизират наредбата. Този закон трябва да бъде разделен на два отделни - за лекарствата , а другият - за достъпа до лекарства, и всичките текстове, които касаят национална регулация, да бъдат отделени в самостоятелен закон", отбеляза шефът на фармацевтите.
24rodopi.com
Хайде бе ебам ти лъжата...не са ли много.
ОтговорИзтриванеАааа забравихте да броите кучетата.....
ОтговорИзтриванеАааа забравихте да броите кучетата.....
ОтговорИзтриванеOще един лобист за фармацевтичния бизнес.Аптеките в Кърджали са по-вече от магазините за хляб.Не се наядаха тези аптекари.
ОтговорИзтриване