„Това е стар проблем на страната ни”, коментира пред швейцарската телевизия SRF ръководителят на проекта от българска страна Георги Марков в репортаж, озаглавен: „Мръсната тайна на българското земеделие”.
Както вече 24rodopi.com писа, Кърджали попада в Топ 5 на областите в България с най-много складове с пестициди. Това сочи един от последните доклади на екоминистерството. Над 300 тона пестициди с изтекъл срок на годност се съхраняват в 11 склада на територията на област Кърджали. Опасните препарати са били собственост на бившите ТКЗС-та.
Унищожаването на химикалите, които крият рискове за природата и са опасни за хората, трябваше да започне още през 2015 година с финансиране, осигурено от швейцарското правителство.
Две години е продължила инвентаризацията на негодните за употреба пестициди в цялата страна. Идентифицирани са складовете, количествата и собствениците на опасните химикали. Срокът за ползването на пестицидите е изтекъл отдавна, тъй като повечето са произведени преди 1990 година.
Ръководителят на проекта от швейцарска страна Ролан Питон на свой ред обяснява защо Швейцария дава пари тъкмо за това.
„Много от хранилищата са в лошо състояние, съществува риск след време отровите да проникнат в почвата или във водата, а това е опасно за хората и за околната среда. Затова решихме заедно с България да потърсим решение за този проблем и да унищожим пестицидите в съответствие с най-високите международни стандарти”.
Швейцария поема 85% от разходите за реализация на проекта, останалите 15% покрива България. Но швейцарските франкове се превеждат едва във финалната фаза, след като опакованите пестициди са откарани в Швейцария, за да бъдат изгорени в съответствие с правилата в специална инсталация.
А за да няма никакви злоупотреби, швейцарците са наели външна холандска фирма, която да контролира в България всяка стъпка от процеса и да не допуска измами и корупция.
В България се шири корупция, но не тя е най-големият проблем, смята Ролан Питон.
„В България се сблъскваме с различни предизвикателства - провеждането на конкурси и възлагането на обществени поръчки трае твърде дълго. Фирмите, които не получат даден договор, по правило обжалват и така забавят нещата. Персоналните промени на всички нива са постоянни, а напоследък става все по-трудно да намерим квалифицирани служители - много от добрите емигрират”, обяснява пред SRF Питон.
24rodopi.com
Нали през социализма всичко беше ЕКО. Чисти храни без отрови и тн.
ОтговорИзтриванеОбщи приказки.....Кажи къде се намират складовете..
ОтговорИзтриванеa kide e komisiyata za zastita na naselenieto pri himicesko i radioaktivno zarazyavane........
ОтговорИзтриване