1989 г. е символ на преходите в Европа. 30 години по-късно, срещата на върха на ЕС за следващото поколение на EUSTORY събра 120 млади хора от 30 страни в Европа и извън нея в Берлин. Темата на събитието бе Winds of Change – Transitions in Europe (Ветрове на промяната - Преходи в Европа). Това обяснява и една от основните задачи на участниците: да проучат как хората са преживели прехода и какво остава от мечтата за обединена Европа.
За срещата бе одобрена и кандидатурата на ученическия екип от СУ „Отец Паисий“, разработил уебсайт „По паважа на комунизма в град Кърджали“, класиран на трето място в Десетия юбилеен национален исторически конкурс - 2017 г. на фондация „Ценности” по темата: „Семейни и родови истории от времето на комунистическия режим”. Ръководител на проекта на паисиевци е г-н Кирил Гогов.
Дванадесетокласникът Момчил Димов и Милица Гечева – възпитаничка на училището ни работиха в дните от 15 до 19 октомври съвместно с експерти от областта на изкуството, културата, науката и журналистиката, участваха в различни аудио инсталации, презентационни мултимедийни и видеофоруми. Те споделят, че акцентът на събитието е насочен към търсенето на човешки истории от времето на падането на комунизма.
Работното ателие, в което участва Момчил, е History under construction - /История в процес. Справяне с болезнените рани от миналото/. Заедно с момичета и момчета от Косово и Босна обсъждат промените на Балканите, търсейки различни интерпретации за близкото минало. Особено впечатление в съзнанието му оставят личните истории на родители на участници в проекта на EUSTORY от времето на Югославските войни. Процесите, виждането на обикновения човек за тогавашното настояще, бивша Югославия сега и мечтата за промяна, общата ни история с Югославия и как всичко това променя живота ни, са само чат от проблемите, разглеждани в работната група.
„С предмет от или свързан с времето на войната, донесен от Югославия, всеки един от нас трябваше да създаде своя история, вплитайки в нея истинската ѝ такава. Споделяйки я пред другите, всъщност разказвахме за трагедията от Югославия през 90-те, началото на 21-ви век… Една голяма история с малко думи, представяща олицетворение на всички военни конфликти от новата история на света - това представихме като краен продукт от съвместната ни работа на фона на песен на албански език “Mu ne bahce tende”, която изпяхме заедно.“ - споделя дванадесетокласникът.
Работната група на Милица носи името Commemoration Lab - Remembering 1945 in a Digital World /Е-лаборатория за спомени: 1945 г. в един дигитален свят/. Основна цел на участниците е да използват новите технологии, за да изготвят дигитален възпоменателен проект, припомнящ за 1945 през 2020 г. От разговора ни с нея разбрахме, че представя своята визия чрез уебсайт на тема „Музиката война ли е?“ и под формата на дигитално радиопроучване разказва своята приказка за уязвимата човешката психика преди и по време на война, за мотивацията на войниците като оръжие срещу врага.
Ето част от нейните впечатления:
„Възможно ли е музиката да бъде война? Как това изкуство се отразява на човешките умове през Втората световна война? Какви са приликите и разликите между музиката, слушана у дома, и тази преди битка?
В работата си показах една съвременна приказка за историята. Много популярна, но в същото време пълна с неразгадани факти. Представих Втората световна война не само с данни и събития. Наистина вярвам, че историята не е само, за да я знаем. Ако искаме да я разберем, трябва да почувстваме проблема и по-късно да го проучим сами...“
Тазгодишната среща на върха на EUSTORY Next Generation в Берлин се организира от Körber-Stiftung. От 15 до 19 октомври в няколко работни групи, за втора поредна година, екип от СУ „Отец Паисий“, заедно с млади хора от почти 30 държави, търсеше отговор на въпроса как историята може да бъде отправна точка за международното разбиране, проучваше промените в режима на управление по различно време и в различни части на Европа, разкриваше собствените си гледни точки за миналото.
24rodopi.com

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

1 comments so far,Add yours

  1. Анонимен25/10/19 07:17

    ТОВА НЕ Е РОДИНА!
    Един приют за изгнаници от себе си! Това не е родина!
    Едно чистилище за непостигналите нищо! Това не е родина!
    Едно обиталище на изначалната умора! Това не е родина!
    Място, където е простено всякакво предателство! Това не е родина!
    Място, където все още убийците необезпокоявани убиват! Това не е родина!
    Страна, която пилее чедата си по света! Това не е родина!
    Място, което не е земя, а разлом! Това не е родина!
    Място, където баща ти ровичка в кофата за боклук,
    “додето руменият политик в параклиса си мраморен подмива тлъстия си задник/
    додето вкиснатите курви гонят махмурлука си и давят спомена за вагиналната си нощ/додето тъпите горилести животни пърдят насън и пак насън/помръдват мъничките си охлузени уши/додето стиховете си поетите пропиват срещу последния остатък/от съзнание...”
    Това не е родина! Това не е родина! Това не е родина! Това не е родина!
    България е изчезнала като цялостно понятие, като земя, скрепена от границите и историята си. Останали са отломки, по които не само поетът, но дори опитният археолог едва ли ще успее да сглоби цялостна карта на една някога съществувала страна.
    Отломките на една бивша родина, чиято археологическа давност датира някъде от времето на Хвърковатата чета на Бенковски и трите горестни удивителни в тефтерчето на Дякона Левски, а след тях има само пепел от поругани огнища и тропот от голите пети на бягащите далеч от прокълнатата земя. На народа, отиващ в емиграция като стадо на заколение, “за да конквистадорства из канализационните тръби/на разни бясно засвистели мегаполиси/да разчепатва вяра и език и име/да прислони сред нищото заветната си свидност...”

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.