Трети март е обявен за официален национален празник на България скоро след падането на комунистическия режим. Преди това е имало периоди, когато е бил само един от държавните празници, но тези периоди са били относително кратки. В епохата на комунистическа България, национален празник бе 9 септември, в чест на държавния преврат от 9.9.1944 г. Обявяването на 3 март за национален празник става по време на управлението на президент Желю Желев. В историко-политически аспект, тази дата се свързва конкретно с подписването на Санстефанския мирен договор през 1878 г., между Османската империя и Руската империя. Тоест, датата 3 март 1878 г. е официална дата за обявяване началото на българската окупация от Руската империя. Въпреки някои заложени идеи в Станстефанския договор, като например обявяването на България за трибутарно княжество във васална зависимост от Османската империя и с княз, одобряван от Високата порта, това изобщо не се случва между 3 март и 18 юли 1878 г., когато започва Берлинският конгрес. За тези близо пет месеца не се забелязват никакви индикации, че Русия е склонна да изпълни Санстефанския договор. Много силни основания за окупационните намерения на Русия ни предоставят документите от „Окупационен фонд основан за създаване на руско-дунавска област”. Оригиналното наименование на руски език е следното: „Оккупационный фонд, основанный для устройства Русско-Дунайской области. Документы из секретных архивов русского правительства”. Тези документи са публикувани в София още през 1892 г., показвайки ясно какви намерения е имала Руската империя – да организира една нова руска губерния върху българските земи.
Поради това е свикан Берлинският конгрес, който фактически поставя началото на българска държавност.
Обявяването на 3 март за национален празник на България е всъщност празнуване на окупацията ѝ. Обикновено не се конкретизира, че става въпрос за 1878 г., навярно поради презумпцията, че всеки би трябвало да знае и годината. Всъщност, на 3 март 1918 г. България подписва мирен договор с Русия по време на Първата световна война. На тази дата България е победител, а Русия е победена. Разбира се, днес не се празнува датата 3 март 1918 г., а датата 3 март 1878 г. Празнува се датата на окупацията на българските земи.
Не би трябвало да е много вероятно, че Желю Желев е избрал тази дата за национален празник поради собствената си рождена дата – 3 март. Но в историята има всякакви фрапиращи случаи и решения…
Така или иначе, България празнува 3 март 1878 г., ден на окупацията ѝ от чужда държава. Повечето държави в света празнуват Ден на независимостта, а България празнува Ден на зависимостта. Една зависимост, продължаваща и до днес.
Авторът проф. Стоян Динков е известен български история и писател, позицията му е изпратена до 24rodopi.com
БРАВО ГОРЧИВАТА ИСТИНА Е ! А КВО ДА ГОВОРИМ ЗА МЪРШИТЕ.
ОтговорИзтриванеСловоблудци и предатели като този,без коментар....
ОтговорИзтриванеЕдин истински българин патриот!
ОтговорИзтриванеНе е Български патриот,а съвременен Иванчо Хаджипетрович.
ОтговорИзтриване