В навечерието на 24 май - Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост, един от най-светлите и свети дни, е добре да си спомним за първите стожери на знанието в Кърджали. Хората, които завинаги ще останат като първи в историята на града затова, че са се нагърбили с нелеката задача да положат началото на просвещението на децата в града, неговото бъдеще, и то в изключително трудни следвоенни времена…
Всичко започва в края на месец октомври 1913 година, когато назначеният за околийски училищен инспектор Кирил Ванков се заема с откриване на български училища в Кърджалийска околия. За този отрязък от времето четем в архивна записка:
„Все пак инспекторът реши, трябва да се открие първоначално училище, затова на 3 ноември той подаде надлежната телеграма в Министерството на Народното просвещение“. И така със заповед на тогавашното просветно ведомство, от 7 ноември 1913 година,  е открито „Първоначално народно училище“ в Кърджали, а със заповед от 12 ноември се назначава за учител Параскева Ванкова.
Записани са 8 ученика и така на 18 декември тържествено е открита и започва първата учебна 1913/1914-та година на първото светско училище в Източните Родопи „Отец Паисий“. До края на годината броят на учениците достига 25. Сградата, в която се помещава училището, е едноетажна, с две стаи, в която има няколко ръчно сковани чина, от нерендосани дъски. Прави ги общинският полски пазач с по осем-девет места за сядане. Има още една черна дъска и една маса. Началото никак не е леко, но младостта крепи 21-годишната тогава учителка.

***
Основателите остават в историята. Една от тях е Параскева Йорданова Ванкова. Родена на 25 януари  1892 година в гр. Вълчедръм, днес Монтана. Съпруга на Кирил Ванков. Двете години от живота на Параскева са свети за българското училище в Кърджали, защото то се ражда с нейните усилия и трудолюбие, с нейната любов към децата. Тук тя ражда втората си дъщеря Екатерина. По-късно, през 1920 година, се премества в Лом. Връзките й с Кърджали обаче се подновяват през 1966 година, след  като чува името си по националното радио от Кърджали за първия учебен ден. Трогната, тя пише писмо до първите хора на родопския град. Те са изключително радостни и въодушевени и в знак на това изпращат чисто нова кола „Волга“ до София. Първата учителка на „Отец Паисий“ е посрещната тържествено и топло. Последните две години от живота й са в Кърджали. Настанена е в „Дом за възрастни хора“ край стената на яз.“Студен кладенец“, но не остава самотна, често я посещават нейни ученици. В края на живота си споделя нещо премислено, сигурно много пъти: „Животът понякога е доста дълъг, но в моя живот няма нищо по-скъпо от това да кажа: „Аз бях първият учител в Кърджали!“.
Параскева Ванкова умира на 8 юли 1983 година. Погребана е по нейно желание в Кърджали.

***
След Параскева Ванкова учители в Първоначалното училище са Екатерина Памукова, Мария Стоянова, Надежда Делчева, Ангел Атанасов и др. За учебната 1914/1915 година е открит първи гимназиален клас, а през 1921 година непълна смесена гимназия с 13 ученика и 2 учителки - Иванка Николова и Недялка Делчева. Броят на учениците в гимназията расте и през учебната 1931/1932 г. достигат 160 души, а през 1938/1939 г. броят им вече е 411.
Мария КАЛОЯНОВА, 24rodopi.com
На снимките:
-24 май 1931 година, пред старата сграда на гимназията
-Кирил и Параскева Ванкови
-Учители и ученици прекосяват река Арда
Снимки: Държавен архив-Кърджали

Share To:

24rodopiavtor

Post A Comment:

1 comments so far,Add yours

  1. Анонимен24/5/20 20:32

    Tochno taka Kircali e predaden na Bulgaria saglasno Istanbulskiya Dogovor ot Septemvri 1913 godina. Edva sled tova veche bulgarskata vlast se razlorejda. Tova za 1912g e edna laja, togava prosto ima nyakolko mesechna okupaciya pri koyato sa izbiti desetki civilni v regiona.

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.