След Първата световна война, с Лозанския договор от 1923 година, се определят границите на Турция. Тогава наследницата на Османската империя губи част от Eгейските острови, които преминават към Гърция. Оттогава Атина и Анкара непрекъснато се карат за икономическата зона между гръцките острови и турския бряг.
През 1996 година двете съседки едва не стигнаха до война, след като турски командоси дебаркираха на един безлюден гръцки остров.
През 2000 година ЕС определи максималните морски граници на двете страни - отново в полза на Гърция. От известно време насам турският президент Ердоган настоява договорите да бъдат преразгледани. Гърция обаче е твърдо против.
Другата ябълка на раздора в района е фактически разделеният Кипър след окупирането на северната част на острова от Турция през 1974 година. След започването на пробни сондажи от турски кораби край севернокипърския бряг, този замразен конфликт отново ескалира. Преди няколко месеца САЩ изпратиха военни кораби в района, след което турският сондажен кораб "Оруч Реис" напусна района, в който активен е и американският концерн Exxon-Mobile.
През ноември 2019 Турция подписа с признатото от ООН правителство на Либия на министър-председателя Файез ас Сарадж "Меморандум за разбирателство". Документът формулира наново границите на изключителните икономически зони в Източното Средиземноморие и дава право на Турция да претендира за природните богатства по морското дъно между островите Крит и Родос. Правителствата в Атина и Никозия протестираха, а ЕС застана на тяхна страна.
Юридически въпросът е много сложен, но в случая Либия и Турция не могат без международно одобрение да сключват помежду си споразумения, които накърняват интересите на трети страни. Гръцкото правителство на свой ред се договори с Египет за съвместна експлоатация на залежите от природен газ в Източното Средиземноморие, което влиза в остър конфликт със сделката между Турция и Либия.
Освен това през януари три страни от региона - Гърция, Кипър и Израел - се разбраха за изграждането на тръбопровод по морското дъно с дължина от почти 2000 километра, който ще транспортира големи количества газ към Европа, и който заобикаля Турция. Картината се допълва от факта, че Гърция, Кипър, Израел, Египет, Италия, Йордания и палестинците са участници в инициативата Източносредиземноморски газов форум (EMGF), подкрепян също и от САЩ. Турция отново не участва в групата и я разглежда като "антитурски клуб". Междувременно към форума се присъединиха и Обединените арабски емирства (ОАЕ), които враждуват с Турция заради турската подкрепа за ислямистки организации - като Мюсюлманското братство.
На този фон Турция изглежда все по-притисната с гръб до стената. Всъщност Анкара би могла да оспорва сегашното разпределение на морските права пред Международния съд в Хага. Но вместо това президентът Ердоган се опитва да наложи претенциите си, загатвайки за военната мощ на страната и обещавайки на привържениците си един вид нова великотурска империя по суша и море (карта на Велика Турция, разпространена от турски депутат, вбеси гърците - б. р.). Но неговите националистически пароли водят в международен план до сплотяване на редиците на неговите противници.
Неотдавна, по време на срещата си със своя германски колега, турският външен министър Мевлют Чавушоглу сигнализира готовност Турция да приеме една посредническа роля от страна на ЕС. Той обаче се намира в безизходица: от една страна Брюксел внимава много как се отнася с Турция, която неведнъж е плашела да отмени сделката си с ЕС за бежанците и да отвори вратите към Европа. От друга страна Брюксел трябва да остане лоялен към страните-членки Гърция и Кипър.
В краткосрочен план положението може да се успокои чрез умели политически ходове, като например приемането на Турция в газовия форум EMGF. В средносрочна перспектива обаче могат да помогнат само нови международни преговори за определяне на морските претенции на страните от региона.
От Faktualno, заглавието е на 24rodopi.com
Снимка: iStock/Guliver
24rodopi.com
Гърция изпълнява указанията на Запада, в частност да деазни и провокира Турция,след което Западът да стопи Турция до Анадола, без Кюрдистан.... Още има време...2023 изтича Лозанският договор...
ОтговорИзтриванеDAAA AMA OBRATNOTO STE E GARTSIA STE LAPNE RIAZANIA A ZAPADIT STE GLEDA SEIRA, PREDI DNI FRENSKIA KORAB IZBIAGA KATO PRIDNIA OT SKASANI GASTI.
ИзтриванеLozanskiq dogovor nqma data
ИзтриванеХайде...Аскера само чака даже провокира:Хайде-Гърция.Франция...Ако имате смелост нападайте.
ИзтриванеНе се радвайте съседи сме.Ако пламне война бомбите може да паднат и при нас
Изтриванебез Кюрдистан не става Кюрдистан ще има
ИзтриванеPROVOKAZIA SIS STRAH.NE IM STISKA.
ОтговорИзтриванеГърция е лигавото дете на Европейския съюз..
ОтговорИзтриванеБез империалистите Гърция дума не може да каже ,това е плана на империалистите който искаха преди 100 години да наложат на турците но няма да успеят ,тогава когато Турция била по лошо състояние враговете и империалистите давайки 350 хиляди убити са подгонени с подвита опашка
ОтговорИзтриванеПодли империалисти значи страната с най дълга морска граница няма право на залежите на морето,вижте какви са плановете на запада ,малка ивица покрай крайбрежието Турция
ОтговорИзтриванеAbe Girzia za 1 cas ste go mahne ot istoriyata.Turzia sis tazi negova sila Girzia nikakiv sans nyama.1 cas mu tryabva na Turzia za dago likvidira.
ОтговорИзтриванеДо 2023 година турската лира ще е под 10 стотинки ! На гол тумбак -чифте пищов!
ОтговорИзтриванеGarciya ke padne
ОтговорИзтриванеАдмина защо не пишеш, че северен кипър беше окупиран от Турците защото гърците убиха стотици турци още когато целият остров беше гръцки? Този геноцид продължи години!
ОтговорИзтриване