Турските инвестиции в България, това бе и основната тема на разговорите по време на 48-часовото посещение на Айлин Секизкьок в Кърджали и региона.
Официалното съобщение за срещата Секизкьок-Дойков гласи:
"Заместник-министърът на външните работи Петко Дойков прие посланика на Турция Айлин Секизкьок. На срещата, проведена по инициатива на турската страна, бяха обсъдени отличните двустранни отношения и доброто сътрудничество в контекста на пандемията от коронавируса.
Двамата събеседници разговаряха и за възможностите за задълбочаване на отношенията в областта на икономиката и туризма. Посланик Секизкьок сподели, че има голям интерес от страна на турски компании да инвестират в България.
На срещата бе обсъдена и ситуацията в района на Източното Средиземноморие. „Притеснени сме от случващото се в региона и смятаме, че единственият път към разрешаване на конфликта е дипломацията и преговорите между двете страни“, заяви Петко Дойков.
Сред темите на разговор бяха също сигурността, миграцията и борбата с тероризма".
24rodopi.com
Още по темата: Сърцето на Ердоган са обезлюдява откъм кърджалийци – четете в новия брой на „Родопи войс“
Хайде бе.
ОтговорИзтриванеСтига с подготонката за спасяване на дпс и акп.
Кой ще инвестира там дето няма абсолютно никаква работна ръка и в страна дето след 10 години няма да има нито пенсионери нито млади.
В какво ли ще се инвестира!!! Няма специалисти, нито млади!
ОтговорИзтриванеАко вие сте инвеститор къде бихте инвестирали.В момента в Турция минималната заплата е 2300 турски лири или около 450лв и почти всички работници работят на тази заплата.В България е 610лв,но в БГ хората не работят под 1000лв заплата.Кой инвеститор ще иска да плаща двойна заплата ?Нали трябва да пласира тази стока?
ИзтриванеЗащо не, ако инвеститорите си докарат и работници от Турция.
ОтговорИзтриванеТези приказки ги слушаме от 30 години. За съжаление никакви инвестиции не са направени от Турското правителство в региона. Теклас са "бежанци" от управлението на АКП, така ми беше обяснено на мене преди 2 години.
ОтговорИзтриванеПреди години Ердоган си построи огромен дворец в Анкара, който погълна сумата от половин милиард евро. По изчисления на турската опозиция, за толкова пари правителството е можело да построи около 700 нови училища. По-късно на територията на комплекса бяха изградени джамия, конферентна зала за 2500 души и нова библиотека.Турската лира се срива, чужди инвеститори напускат панически страната, а обикновените турци са принудени да затягат коланите. Въпреки това Ердоган си строи нов дворец. Засега няма признаци, че склонността на турския президент да се обгражда с лъскави и скъпи резиденции може да настрои отрицателно неговите избиратели. Случва се дори точно обратното: когато Ердоган обяви плановете си за построяването на новия дворец в Ахлат, привържениците му посрещнаха новината с аплодисменти. А проправителственият вестник "Star" я определи като "радостна вест". От другата страна - Орхан Туран е председател на Турската конфедерация за предприемачество и бизнес (TÜRKONFED), която обединява над 24 000 индивидуални членове и близо 40 000 фирми. Той казва, че Турция и друг път е преживявала икономически кризи - като тези през 2001 и 2008 година. Никога досега обаче не бил виждал подобна вълна от фалити. Според проф. Хакан Юзелтюрк от Юридическия факултет на университета "Йедитепе", многото съобщения за несъстоятелност и фалити са най-верният показател за това, че турската икономика стагнира. "Хиляди фирми обявяват неплатежоспособност, за да предотвратят фалита си. Вече има планини от молби, които трябва да бъдат разгледани. Това натоварва съдилищата", казва професорът. А ако съдилищата нямат достатъчно време да разгледат подробно молбите за обявяване на несъстоятелност и ги отхвърлят на бърза ръка, на фирмите няма да им остава нищо друго, освен да обявят фалит. Така ще се стигне до нова вълна от фалити. Лошите новини в Турция валят една след друга: инфлацията скочи на почти 25%, лирата пак девалвира, а цените на тока и газа бяха повишени за пети път. Турците плащат твърде висока цена за политиката на своя президент. "До края на годината трябва да погася 5 милиона долара дългове. В началото на годината това бяха около 19 милиона турски лири. След девалвацията дълговете ми се покачиха до 31 милиона лири. Освен това бизнесът не върви. Не мога да изплатя толкова големи дългове. Не знам какво да правя". Това казва един турски бизнесмен от текстилния бранш в Истанбул, който пожела да остане анонимен. За да може да изплати дълговете си, той ще трябва да уволни най-малко половината от работниците си. Ако турската лира продължи да пада, фирмата му сигурно ще трябва да обяви фалит. Тези грижи споделят стотици хиляди бизнесмени в цяла Турция. На този фон посланичката говори за инвестиции.
ОтговорИзтриванеПосланик Секизкьок си прави вятър на устата. Ако имаше интерес, щеше да бъде придружена от делегация от инвеститори. С ниските котировки на турската лира и с чудовищната корупция в България, никой инвеститор няма да рискува, след като може да произвежда за жълти стотинки в Туция и изнася срещу стабилни евра и долари.
ОтговорИзтриванеАко ще е в депо за отпадъци или друго мръсно производство - мерси, имаме си вече.
ОтговорИзтриванеНа тия инвеститори, инвестицията им готова ли е да работи за 1000 евро на работник.
ОтговорИзтриванеЗакьсняли са ако са сьс стотинки.
Само приказки и локуми.
ОтговорИзтриванеМладото и кадърно замина.
Къде бяхте толкова години.