1120 проверки в 761 предприятия от всички икономически дейности са били извършени от Инспекцията по труда в Кърджали от началото на годината до момента.
Работещите в тези предприятия са над 25 000. Издадени са 6 162 предписания, от които едва 17 са неизпълнени, а на работодателите е наложена административно наказателна отговорност.
“От януари до ноември 2020 година над 630 000 лева са изплатените възнаграждения на работници след намесата на Инспекцията по труда. От началото на годината са установени общо 530 000 лв. забавени възнаграждения на 284 работници в 23 предприятия“, съобщи началникът на Инспекцията по труда в Кърджали Ангелина Бабунска.
В резултат на извършените проверки са установени 6 301 нарушения. По- голямата част са на Закона за здравословни и безопасни условия на труд и тези по трудовите правоотношения. 108 са пък постъпилите сигнали до момента.
“Най-много са за заплащането на труда и обезщетенията при прекратяване на трудовите правоотношения, по самото прекратяване на трудовия договор и по работно време. Почти няма сигнали, че има хора работещи без да са подписали трудов договор“, посочи Бабунска.
Важно е да се отбележи, че в Инспекцията по труда получават чести запитвания за ползване на неплатен отпуск, но по настояване на работодателя. “Работодателят няма право едностранно да предоставя неплатен отпуск, дори в условията на извънредно положение и извънредна епидемична обстановка. Това може да се случи само след искане на работника или служителя. Затова е важно да не се подписват документи, чието съдържание е невярно“, подчертават изрично от Инспекцията по труда. Наблягат и на друго - подписването на молба за прекратяване на трудовото правоотношение по взаимно съгласие без служителите да са съгласни с него.
„Ако не искат да напуснат по взаимно съгласие, не трябва да подписват такива документи. Ако не са получили дължимите обезщетения и възнаграждения, не трябва да подписват ведомости или други документи, в които има посочени суми“, допълват от дирекцията. В противен случай, няма как да се приложи трудовото законодателство.
Обобщените до момента данни сочат, че като трайно рискови спрямо законосъобразното полагане на труд се очертават браншовете - строителство, хотелиерство, ресторантьорство и търговията на дребно.
24rodopi.com
Post A Comment:
0 comments so far,add yours
Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.
24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK