Засилен интерес към българско гражданство има сред младите хора - децата на изселниците от България, а влиянието на изселническите организации върху тях същевременно отслабва, предаде БНР.

За младите "голямата екскурзия" е само част от семейните истории. Не им се е налагало да напускат къща и да започват от нулата, казва Джеват Гюнеш - председател на Сдружението на балканските турци в Одрин.

"Младите имат нови интереси, нови схващания за живота. Най-вероятно ние изпуснахме вече глобалния свят", подчертава Гюнеш.

Не се и интересуват толкова от български избори, както родителите им. Не поддържат и силна връзка с изселническите организации, които бяха създадени през 90-те. "Историята за новото поколение най-вероятно не е много важна. Това, което ние преживяхме, те не го преживяха. Те живеят в по-глобален свят и най-вероятно техните интереси се смениха," казва изселническият лидер.

За новото поколение - наследниците на изселниците от България, икономиката е най-важна. "Доколкото разбирам, в България е по-добре", твърди Хюлия Алтън и си спомня, че когато тя е дошла, преди 30 години, турската лира е била далеч по-скъпа, а сега цената й пада спрямо българския лев.

Младите, чиито баби и дядовци са дошли от България, искат да вземат българско гражданство, записват се на курсове по български език. "Искат да научат да приказват на български. Искат да вземат това гражданство да отидат в чужбина. Също така и поради Европейския съюз," казва Алтън.

Причината е изцяло практична. Турция загърбва идеята на Кемал Ататюрк за светска република, а паспорт на гражданин на Европейския съюз отваря много врати, отбелязва БНР. "Като вижда, че в нашата държава има много други изселници от арабските държави. Тук много се обърка", коментира Алтън.

Снимка: Тоня Димитрова, БНР

24rodopi.com

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

5 comments so far,Add yours

  1. Анонимен3/4/21 11:13

    vsi4ko ok no tova s kursovete za izu4avane na BILGARSKİ ezik edna golyma lıja zastoto ako s preki naslednici na bılgarski grajdani te polu4avat avtomati4no tova grajdanstvo bez razlika dali znayat ili ne ezika tay 4e nikoy ne s pravi truda za dago izu4ava....

    ОтговорИзтриване
  2. Ами да не знаят български език но искат български паспорти защо ли

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен3/4/21 12:12

    Целта им е едно,БГ паспорт и работа в Европа

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен3/4/21 13:37

    МЛАДИ И СТАРИ ВЪОБЩЕ НЕ ГИ ИНТЕРЕСУВА БЪЛГАРСКА ГРАЖДАНСТВО ЗАРАДИ БЪЛГАРИЯ А ЕДИНСТВЕНО ЗАРАДИ СВОБОДНОТО ПЪТУВАНЕ. ДВУЛИЧНИЦИ.ПУБЛИКУВАЙ ГО ЗАЩОТО ТУК Е НАЙ ГОЛЯМАТА ЦЕНЗУРА.ХУБАВО Е ЧЕ ИМА И ДРУГ САЙТ

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен3/4/21 18:22

    Tochno a bash vsichko si idva na miastoti vsichki shtengo nauchat ezika na doma im chakame gi priobshteni evropeici

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.