Една от емблемите на Кърджали - Паметникът на освободителите, навърши 82 години. На 28 май 1939 година в града край Арда атмосферата е изключително празнична. Множество хора са се събрали, за да отбележат откриването на първия паметник в Кърджали. Той е в чест на загиналите български воини за освобождението на региона по време на Балканската война 1912-1913 г. Събитието е особено тържествено, присъстват и редица официални лица, доброволци и офицери от войната, семейството на генерал Васил Делов. На този ден, за пръв път след 1912 г., се отбелязва Деня на освобождението на Кърджали и региона с общоградски тържества, продължили три дни.
Паметникът е знаков за кърджалийци. Намира се на най-представителното място в Градската градина. Дело е на архитектите Храбър Попов, Иван Найденович и скулптура Александър Занков. В могилата под него са положени костите на 36 български войници, загинали в битката за освобождението на града. Издигнат е с дарения на родолюбиви българи от Кърджали. Всъщност, на мястото, на което се издига, е имало малък параклис, който в началото на миналия век е бил единствения действащ православен храм в района, но бил разрушен по време на войната.
Днес, Паметникът е място на поклонение, на почит към героите, но и в същото време неделима част от живота на града. Неслучайно всеки голям национален празник се отбелязва край него. Тук звучат както военни маршове, така и фолклорни ритми, а Градската градина се превръща в място за детски песни, танци и усмивки…
24rodopi.com
Под паметника лежат костите на 28 загинали , а не 36. Двете плочи са поставени допълнително , но костите на тези редници не са под основите на паметника.
ОтговорИзтриванеДа от поробителя..
ОтговорИзтриванеПоробенисме поробени до ден днешен....
Изтриванеkoi kogo e osvobodil kircaali, ili e zarobil
ОтговорИзтриванеBil e zaroben no sa go osvibodili cheti to si pishe
ИзтриванеНавремето нарочно заобикаляха това място живите свидетели.
ОтговорИзтриване