24rodopi.com/Регион/Общество

На 18 януари 1985 г. на среща на Политбюро на ЦК на БКП с първите секретари на окръжните партийни комитети е отчетено, че до момента са сменени имената на 310 000 български турци, и за първи път се говори за „Възродителен процес“, пише "Факти Бг".

На 10 декември 1984 г. със заповед на вътрешния министър Димитър Стоянов се нарежда на окръжните управления на МВР и на първите секретари на ОК на БКП да подготвят преименуването на „български граждани от турски произход във всички окръзи, където има такова население”. Кампанията започва в края на декември 1984 г. и завършва през февруари 1985 г. Най-напред са сменени личните имена в Кърджалийски и Хасковски окръг, а после и в Североизточна България, където евентуалните „провокатори” били вече арестувани или мобилизирани за военно обучение. Повтаря се вече отработеният с помаците сценарий: селищата биват блокирани от силите на реда (милиция, войски на МВР, гранични войски) и сплашвани със стрелба във въздуха, вкарват се танкове и бронетранспортьори. Едновременно с това, партийният актив и административната машина действат на пълни обороти: за изключително краткия период на кампанията са сменени личните документи на над 800 000 души. Също като при помаците, не са забравени и имената на покойните роднини, а на места биват унищожени мюсюлманските гробища.

Още в самото начало на „Възродителния процес” се стига до сблъсъци и жертви. Най-масови протести се организират в Бенковски, Кърджали, Момчилград, село Груево (Момчилградско), Джебел, Крумовград и др., като навсякъде са разпръснати с въоръжена сила. В Ябланово (Котленско) местните блокират пътищата към селото, което е превзето впоследствие с танкове. Сблъсъци има и в Търговищко и Шуменско. Броят на ранените остава неясен, както и на убитите: 7 етнически турци, според участвали в кампанията „възродители”, 24 само в Югоизточна България, според сведения на ДПС. Мнозина умират по-късно от нанесените им побои, хиляди са изпратени в лагери и затвори, цели семейства са интернирани.

Вероятно за пръв път изразът „възродителен процес” е официално използван от секретаря на ЦК на БКП и бъдещ министър-председател Георги Атанасов в доклад, изнесен на съвещание на партийно-държавния връх от 18 януари 1985 г. Кампанията е видяна като „исторически акт, с който се заличава последният белег на турското робство върху снагата на нашия народ”, а самото преименуване е оруеловски наречено „възстановяване на българските имена”. Същевременно се българизират последните две периодически издания на турски, спират се радиопредаванията на същия език, продължава премахването на турски топоними и т.н. Ако обаче преименуването на помаците от началото на 70-те е успешно скрито от международната общност, „възродителният процес” не остава без отглас. Ситуацията особено се усложнява от факта, че в случая съществува и съседна „държава-майка”.

Втората половина на 80-те години е време на истинска дипломатическа и пропагандна война между София и Анкара, макар и двустранните отношения да не се прекъсват. Двете държави не изпускат възможност за заклеймяване на съседа на международни форуми като ООН, ЮНЕСКО, Съвета на Европа, и пред съюзниците си от Варшавския договор, съответно от НАТО. Докато Турция критикува бруталното нарушаване на основни човешки права в България, последната се позовава на проблема с кюрдите, инвазията в Кипър, арменския геноцид и др.

Все до 1989 г. Живковото ръководство очаква външнополитическата ситуация да се успокои, позовавайки се на деликатната позиция на Турция около кюрдската съпротива. Но в конфронтацията се включват и западните медии и правозащитни организации, които разгласяват потъпкването на правата на турското население в България. На всичкото отгоре и Съветският съюз е резервиран, особено след предприетата от Михаил Горбачов „перестройка”. Отношенията с Турция не се нормализират дори след подписването с тази цел на двустранен протокол в Белград (23 февруари 1988 г.). Нещо повече: изостря се и вътрешнополитическият контекст, тъй като новопроизведените „граждани с възстановени имена” не приемат тезата за българското си потекло. В периода 1985-1989 г. са разкрити десетки нелегални съпротивителни групи на етнически турци. Около 100 души са арестувани като членове на тайната организация „Дългата зима”, а след това – още 200 активисти на Турско националноосвободително движение в България.

Към началото на 1989 г. българските партийно-държавни ръководители започват да си дават сметка, че „Възродителният процес” е изправен пред провал. Въпреки всички мероприятия, говоренето на турски език на обществени места не спира и дори става демонстративно, „българите с възстановени имена” използват вместо тях рождените си, продължава носенето на обичайното мюсюлманско облекло и честването на религиозни празници и ритуали.

В края на 1989 г. режимът на Тодор Живков пада.

На снимката: Юни 1989 година - етнически турци напускат Народна република България. Още в края на месец май Държавна сигурност експулсира от страната по списък лица от етноса, които имат авторитета и харизмата да поведат поведат хората на протест срещу тоталитарния режим. 

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

24 comments so far,Add yours

  1. Анонимен18/1/22 08:52

    Първия масов протест е в с.Млечино(Ардинско)-24.12.1984

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен18/1/22 09:18

    Топовна е статията !!!
    Ха сега ми отговорете , колко осъдени има от тези испълнители и възложители?
    И защо чааааак сега ДПС се сети да публикува подобна статия ??
    Ерджан…

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен18/1/22 09:22

    Жалко е че и тоя срам преживяхме, никога, никога повече подобни неща които са срам за България.Мир в страната мир в света, както казал Кемал Ататюрк

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен18/1/22 09:28

    Целта не е била да се направят турците -българи.Целта е била да накарат Турция да отвори границите си и да ги вземе всички турци,помаци и цигани.Целта е била постигната наполовина.И в момента с партията на ДС,които се представят за партии на малцинствата се работи за пълното им прочистване

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен18/1/22 09:57

    Беше ужас!Хората не искаха други имена освен своите, майчините, турските! Комунистическата партия налагаше на сила изкуствените български! Уж "доброволно", беше сто процента ЛЪЖА и"българския корен"! Населението реагираше скромно, пасивно,активно на доста места,въпреки РЕПРЕСИИТЕ!И дойде 29.05.1989 Т.Живков обяви червените паспорти и отварянето на границата с прародината им Турция.За броени часове се самоорганизираха хората, властта ги гонеше от родните им домове.На ход беше ЕТНИЧЕСКАТА ЧИСТКА!За броени часове червени паспорти и хората хващаха пътя Капъкуле! СРАМ И ПОЗОР ЗА БЪЛГАРИЯ!

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен18/1/22 10:49

      Не, не за България, а за тези, които тогава
      я управляваха. Не забравяйте и турците,
      които им помагаха. Някои от тях още са на
      власт.

      Изтриване
  6. Анонимен18/1/22 10:04

    Сега пък са "БЪЛГАРИ"!

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен18/1/22 10:22

    Чудо голямо станало. Хайде стига вече хленчене. А почти пет века ислямизация? Стига вече. Живота върви напред.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен18/1/22 10:53

      ako ima6e islqmizatsiq ti sega nqma6e da moje da pi6e6 na BG.

      Изтриване
  8. Анонимен18/1/22 10:42

    10.22 Ако имаше ислямизация за 5 века нито един българин нямаше да остане!

    ОтговорИзтриване
  9. Анонимен18/1/22 11:01

    Всички тези партийни и държавни служители от турски произход бяха по активни и от етническите българи.И независимо от това станаха най-големите активисти на ДПС.

    ОтговорИзтриване
  10. Анонимен18/1/22 11:41

    А защо 37 години уж насилатвено дадени 95% продължават да носят с гордост българските си имена и то в Турция при Ердоган, Я познайте от раз партийния актив подпомагал смяната на имената тогава в коя партия са сега.

    ОтговорИзтриване
  11. Анонимен18/1/22 11:55

    В България сме турци.В Турция сме българи.Питам се кои сме ние.

    ОтговорИзтриване
  12. Анонимен18/1/22 12:54

    А ДОГАН КВА РОЛЯ ИЗИГРА.Д.С.АГЕНТ .А.

    ОтговорИзтриване
  13. Анонимен18/1/22 13:55

    И стига вече стая мантра гонели ги от къщите им, глупости никой не ги е гонил те като стадо един тръгне и цялото село тръгва. Ако си мисли някой, че на българите им е било лесно и са одобрява ли, много се лъже, нас никой не и е питал това е решение на правителство и политика, която се решава на друго място. И сега е така.

    ОтговорИзтриване
  14. Интересно ми е ако направят същото със българите в Македония как ще реагира Българската държава

    ОтговорИзтриване
  15. Анонимен18/1/22 18:35

    Има да се учим от СМакедония и днес за правата на малцинствата!Нова Конституция с признаване на етническите малцинства!Около 1 мил. етнически турци чакат....!Стига живковизъм! ДПС къде си?

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен18/1/22 22:43

      Къде един милион на преброяването са под половин милион

      Изтриване
    2. Анонимен19/1/22 10:35

      Кво има да се учим от С М от БЮРМ от В М от Р М ние сме старо царство не сбирщайн . ...

      Изтриване
  16. Анонимен18/1/22 19:14

    А ДПС КАКВО НАПРАВИ ЗА 32 ГОДИНИ.ОСВЕН, ЧЕ МНОГО ТЕСЕН КРЪГ ОТ МЕСНИ "ДЕРИБЕИ" СТАНАХА МИЛИОНЕРИ БЕЗ ДА СА НАПУСКАЛИ СТРАНАТА.

    ОтговорИзтриване
  17. Анонимен18/1/22 19:44

    Пеещия часовник/мелодиите и камбанения звън/, който е за историческия музей е продукт/сигнал/ на комунягите за масова смяна имената на помаците, след това предизвестие за турците и циганите.И днес скритите апологети на възродителния процес,бившите ченгета са демонстрантите на "мускули"....! До кога?Кържали има нужда от спокойствие,разбирателство, взаимно доверие и толерантност!Не на ОМРАЗАТА към другия, различния!

    ОтговорИзтриване
  18. Анонимен18/1/22 20:25

    Въпроса вече е колко струвал "възродителния процес"?Между другото поздравявам милиционера който ми счупи касетката с песни в колата на кпп Крумовград и го захвърли по дървото..с една песен от Ютуб..

    ОтговорИзтриване
  19. Анонимен18/1/22 20:57

    ДПС предаде турците благодарение на него ние още сме български мюсюлмани а тоя безсрамник евродепутат Илхан Кючук по телевизията дава акъл кво да се прави в Македония но и дума не продума за турците в БГ, предатели

    ОтговорИзтриване
  20. ЗА ТОВА НА 29.04.1985 ГОДИНА СА МИ СМЕНЕНИ ИМЕНАТА НА АКТА ЗА РАЗЖДАНЕ ИНАЧЕ СЪМ РОДЕН 1982 ГОД 27 АПРИЛ НЕЗНАМ ДОРИ И НЕЗНАМ КОЙ СА МИ РОДИТЕ ЛИ ТЕ МИ ВСЕ ОЩЕ ЗАЩО КАК ДА СИ ГИ ОТКРИЯ

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.