„Да си в Антарктида е странно“, казва д-р Стефан Методиев, главен геолог в отдел „Проучване“ на „Дънди Прешъс Металс“, малко след като акостира на брега на остров Ливингстън, където е българската база.

Стефан е част от втората група полярни учени, които участват в тридесетата юбилейна експедиция до Антарктида. Той ще работи по проект, спечелен и финансиран от Български Фонд за Научни Изследвания към МОН, заедно с геолози и преподаватели в Геолого-географския факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Целта на научната експедиция са геоложки проучвания в неизследван досега район на остров Ливингстън. Първите етапи от проучването включват обход на терена, картировка и вземане на проби за анализ. В полза на научните изследвания „Дънди Прешъс Металс“ осигури ползването на свое специализирано оборудване – наземен, мобилен магнитометър и базова станция. С него ще бъде направен опит за оконтурване на околорудни промени под ледниците. Също ще се извърши измерване на вариациите на магнитното поле в близост до Южния магнитен полюс, т.нар. тотален интензитет на магнитно поле.

На 17 ноември на официална церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 президентът на Република България Румен Радев връчи българския трибагреник на националната експедиция и сподели, че страната ни се нарежда сред полярнияте държави и продължава да утвърждава своето авторитетно място на световната карта на научните постижения.

Водачът на експедицията проф. Христо Пимпирев прие флага и с гордост каза, че по време на юбилейната експедиция българите ще работят по проекти в областта на геологията, биологията и медицината, сред тях – сънят на полярниците в Антарктида, влиянието на утравиолетовите лъчи върху кожата и изледване на движението на земната кора.


Първата група полярници замина за Ледения континент на 19-ти ноември. Те положиха основите на нова българска научна база там, която ще може да се ползва съвместно с учени от целия свят.

Рано сутринта на 9-и януари замина втората и последна група от 11 учени и експерти, в това число и д-р Стефан Методиев. След двудневно забавяне поради лошото време, на 24-ти януари самолетът им успя да излети от Пунта Аренас в Чили към летището на остров Кинг Джордж в Антарктида. На място учените се срещнаха с първата група, която пристигна в края на 2021 г.

С пристигането на групата в базата „Св. Климнт Охридски“ започна изпълнението на научната програма. Проф. Христо Пимпирев съобщи, че българските полярници са изградили лифт и мини ВЕЦ на място. Монтирането на транспортен лифт на брега на остров Ливингстън, където се намира родната полярна база, помага за изграждането на новата научна лаборатория сред ледовете.

Пуснатият в експлоатация екологичен мини ВЕЦ е необходим за подаване на електроенергия на базата. Така ток има в емблематичния фургон, наречен „Куцото куче“, в българската антарктическа база. Именно той е първата българска постройка в Антарктида. Десетилетия след поставянето му, микро ВЕЦ го захрани с електричество.

На 30 януари първата група участници в Националната експедиция се завърнаха в България. Те бяха посрещнати на летище „София“ от проф. Христо Пимпирев, който съобщи, че втората група от 11 души ще се завърне в страната ни в средата на месец март.

24rodopi.com

 

Share To:

24rodopiavtor

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.