24rodopi.com/Общество

Снимка на умиращо от глад дете, качена във Фейсбук от кърджалиец, който живее в Германия, е видяна от 4 милиона души. Снимката на недохранено дете от Йемен и текстът към нея са споделени от 40 000 души.

Постът гласи: "А никой не пише за глада в Йемен.Целият свят може да помогне на Украйна, но на Йемен или Африка- не! Имаме пари за оръжия, а за храна-не!

Хуманитарни стандарти! Човещинка!".

Помолихме автора на поста - Еркан Хаджимустафа, да коментира големия интерес към тази публикация.

Коментарът му:

„Фактът, че толкова много хора са достигнали до този пост и са го споделили, говори сам по себе си, че човещината още не е умряла и хората активно се интересуват от тази тема и искат да изразят своето мнение.

Да сте виждали или чували в сутрешните блокове по телевизията да коментират подобни проблеми? Или да се анализират в медиите? Или политици да говорят за тях?

Изглежда изгубена връзката между хората и техните правителства, между хората и медиите. Темата за глада изглежда като апокрифна тема, а това, че огромна част от човечеството страда от недохранване и недостиг на чиста питейна вода, се споменава някак си между другото.

Направих една кратка справка хваща ли вяра ситият на гладния, тоест каква помощ отделят богатите и развитите страни за хуманитарни дейности. Очакваше ме огромна изненада.

Когато стане въпрос за глада, се сещаме първо за Африка. А стане ли въпрос за този континент, веднага го свързваме с Франция и нейната колониална политика. Оказа се, че Франция е дарила 625 милиона долара като хуманитарна помощ през 2020 година,  според "Доклад за глобалната хуманитарна помощ'2021", изготвян ежегодно от международната организация "Инициатива за развитие" (DI).

За сравнение Турция е дарила през същата година 8,036 милиарда. Приблизително 13 пъти повече. Нека да сложим 13 Франции една до друга. Оказа се, че и другите европейски страни са с доста скромен принос в сравнение с Турция.

Единствено Германия е изразходвала 3,7 милиарда, а помощта на останалите страни се измерва вече в милиони долари. Това са Швеция /919/, Нидерландия /772/, Норвегия /716/, Швейцария /657/, Дания /538/, Италия /511/, Белгия /422/, Испания /332/, Ирландия /215/ и Финландия /176/.

Де факто, Турция е дарила повече средства от целия ЕС, взет заедно. Прехваленият с високата си хуманност и с високия си жизнен стандарт ЕС.

Не мога да се сдържа от перифразиране на една популярна телевизионна реклама: "Не става само с ядене, трябва и акъл!", която ми звучи като: "Не става само с парадиране, трябва и солидарност!".

Според този доклад, през 2020 година развитите държави са дарили  като хуманитарна помощ общо  30,9 милиарда, като над половината от тях са дарени от САЩ и Турция- съответно Вашингтон са дали 8,903 милиарда, а Анкара - 8,036 милиарда. Сред другите открояващи се донори са Канада /683/, Саудитска Арабия /679/, Япония /510/, ОАЕ /383/, Южна Корея /161/ и Австралия /148/.

При разглеждане на разходите за хуманитарна помощ като процент от брутния вътрешен продукт на страната, Турция е недостижима. Разходите и за хуманитарна помощ са близо 1% / 0,98%/ от нейния БВП през 2020 г., докато САЩ осигуряват едва  0,04% от своя БВП, Германия - 0,10%, а Великобритания - 0,08%.

И това е така за трета поредна година. Анкара е изразходвала 8,4 милиарда долара за хуманитарна помощ през 2018 г.(29% от цялата международна хуманитарна помощ), докато разходите и за помощ през 2017 г. са били 8,1 милиарда долара. Турция е класирана на трето място в доклада на DI през 2013, 2014 и 2015 г. и на второ място през 2016 г.

Когато говорим за глада в глобален мащаб, не бива да забравяме "Ефекта на пеперудата" - всеки човек до известна степен е виновен за световния глад с действието или бездействието си. Дори  с политическата си подкрепата за правителствата, които реализират политиките.

И когато днес турски граждани, включително изселници от България, се оплакват от жизнения си стандарт и от покупателната си способност, нека не забравят, че тяхната държава  е хуманитарен образец за човечеството. Включително и когато приюти над 4 милиона сирийски бежанци на територията си и изразходва над 40 милиарда долара за тях, показвайки един хуманитарен пример, с който европейските държави не се ангажираха. ЕС възстанови само около 6 милиарда евро (6,6 милиарда долара) от тези средства.

И не на последно място: личният, индивидуалният пример е много важен. Вижте за какво харчат парите си най-богатите хора на планетата днес. От проекти за затъмняване на слънцето до проекти за създаване на изкуствено месо. Или здравни проекти със  съмнителна репутация в Африка и други слабо развити региони.

И нека да дам личния пример на Пратеника Мухаммед, за когото Всевишният Аллах казва: "Ако не бих създал теб, не бих създал Вселената".

Един ден в стаята на Пратеника Мухаммед (Аллах да го благослови!) влиза неговият близък приятел Юмер, който по-късно ще стане вторият халиф на ислямската държава. Пратеникът спи, а Юмер за миг оглежда стаята. Цялото ѝ обзавеждане е една обработена кожа и торбичка с няколко шепи ечемик.

При вида на тази гледка, Юмер започва да плаче и риданията му събуждат Пратеника на Аллах. При неговото изправяне, Юмер забелязва по тялото му следи от заседнала кръв, причинени от рогозката. Разридава се още по-силно, поклащайки неустоимо раменете си.

Пратеникът, учуден, го пита: "Защо плачеш"?. тговорът е: "Ей, Пратенико на Аллах, народът на Иран кара императорите си да живеят в сараи, византийските кайсери са потопени в лукс и блясък, а ти, който си Пратеникът на Аллах... Позволи ни, и ние..."

Схващайки накъде бие, Мухаммед (Аллах да го благослови!) го прекъсва с тъжна усмивка и с благ знак на ръката цитира аят 64 от 29-та Сура "Ал- Анкебут" от Свещения Коран:

"Този, земният живот, е само забава и игра. А Сетният дом е вечният, ако знаят."

И продължава: "Не би ли искал, ей, Юмер, земният живот да бъде техен, а Сетният да бъде наш!...".

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

9 comments so far,Add yours

  1. Анонимен23/4/22 16:39

    Много точно казано. Всеки е виновен за световния глад с действията и бездействията си

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен23/4/22 16:40

    Европа се превърна във ВАРВАРСКИ СЪЮЗ! Подхранват войната, дават оръжия да се избиват братски народи, место да блокират с войски цяла Украйна и да закрият небето й за полети!

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен23/4/22 17:08

    Двоен стандарт в Сърбия още умират хора от използваните бомби с обеднен уран. Кюрдистан беше нападнат преди дни, само ал джазира показа загиналите цивилни и деца.

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен23/4/22 17:22

    А от колко ли политици е видяна?

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен23/4/22 20:13

    То щом е недохранено е от Африканските страни и по голяма вероятност е мюслюманче .
    Следователно няма да се слави с гласност …
    Я си представете да беше украинче !!!!
    Ерджан …

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен23/4/22 21:48

    Автора живее в Германия, която е част от ЕС която той мрази

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен23/4/22 22:33

    Просто питам :дали ако се озаптят евреите в САЩ и Европа светът и животът ще бъдат други? Просто питам! Както дали слънцето пак ще изгрее ако им всемат властта от ръцете, тоест мръсните долари без никакво покритие и тежест!!!??? Несъмнено!

    ОтговорИзтриване
  8. Анонимен24/4/22 08:50

    Хуманност значи човечност винаги и за всичко. Винаги съм се чудила, защо тази свръхпродукция на храна не се насочва към такива бедни страни. Защо се изхвърлят хиляди тонове храна в едни части на света, а в други деца гладуват? Но това не означава, че не трябва да се помага на други народи да защитят страната си. Защото може в даден момент ние да сме този народ!

    ОтговорИзтриване
  9. Анонимен24/4/22 18:19

    Гладно дете в Йемен а комшията саудити араби тънат в разкош!

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.