24rodopi.com/Общество/Регион
Тютюнопроизводството в Кърджалийско е било добра държавна политика. Не трябва да се смята, че е било в ущърб на хората в региона, да работят най-трудното.
Това е акцент в разказаната от Ахмед Шерифов история на тютюна в Източните Родопи пред 24rodopi.com.
"Щом тези хора са изхранвали децата си, щом са ги изучили, значи не е било толкова лошо. Цели институти се занимавали с анализи на почвите, умни хора са изследвали и стигнали до извода, че това е културата, която най-добре вирее в Източните Родопи. Това растение е издръжливо на суша, поливането е важно при сеитбата, после дори да има месец суша, като завали и дава своето. Освен това, тютюнът е свобода – работиш, колкото искаш!", споделя дългогодишният тютюнопроизводител.
„Цели
села и региони се препитаваха с тютюна, хората имаха възможност за допълнителна
работа. На нивата работиш колкото искаш, но ставаш рано. Сегашните млади хора
нямат възпитание, трудова култура. За да работиш тютюн, трябва да си лягаш рано и да ставаш рано. За тютюна трябва трудова култура, това бе важно навремето“,
казва още пенсионираният учител.
Ахмед
Шерифов коментира и алтернативните култури на тютюна.
„Минзухари,
шафрани, лавандула,… какво ли не пробваха и спряха. Това не са култури за нашия
район. Експериментират без да е изследвано и след пробата – грешка. Няма го
научният подход“, казва дългогодишният тютюнопроизводител.
Големите
тютюневи компании са пренесли ценен опит от Кърджалийско в САЩ. Там карали
робите да поставят разсада в кофички, както в Родопите правят с доматите.
„Като
видяха нашите тютюневи лехи, въведоха същото и в Америка. Но там жънат тютюна,
а ние го берем, защото нашият е по-качествен. Отрасълът имаше бъдеще у нас“,
смята Ахмед Шерифов.
ОЩЕ
ПО ТЕМАТА, ВЪВ ВИДЕОТО:
"Държавна" политика, но на корумпираните пионки, чиито конци дърпат от всякъде, но не и от народа и интересите на България ..
ОтговорИзтриване
ОтговорИзтриванеСамо в Област Кърджали преди години се отглеждаше и преработваше до 26 хил. тона качествен тютюн. Жалко, че в Кърджали не беше построена цигарена фабрика за да се затвори цикъла, а беше построена в гр.Хасково . Управляващите велможи тогава бяха все от хасковският регион . Построи се само Фермзавода и складовете за тютюн в с.Прилепци и с.Македонци . А какви български цигари се произвеждаха само и за колко много държави по света се изнасяха .
Не е рентабилно, трябваше тука да се карат постоянно сортове Вирджиния и Бърлей, защото Ориенталските сортове са само 5-10% в цигарите.
ИзтриванеСтава въпрос за коренно различни сортове тютюн- Ориенталски сортове, Вирджиния и Бърлей.
ОтговорИзтриванеОриенталските сортове се отглеждат доста деликатно, берат се листо по листо при съзряване на листата, така се нижат и сушат за да се запази аромата им. Сега вече обаче, не са толкава търсени защото се създадоха химическите аналозе на тези хубави тютюневи аромати- соуси.
Вирджинията и Бърлей са едролистни сортове, като първият се слага за пълнеж в цигарите а от Бърлея се правят и пурите в Америка и Куба. Именно Бърлей сорта не се бере листо по листо а се коси или вършее и после се струпва на купове в нивите да ферментира на място - така листата стават о еластични за увиване, т.е. това е сорт с коренно различна технология от ориентолските тютюни по принцип...Анладънму Аркадаш.