24rodopi.com/Политика

Той е прекарал 7 години в затвора. „Присъдата“, която приема с цялото си сърце, е… да помага. Работи зад решетките като социален експерт с всякакви престъпници с единствена цел да бъдат превъзпитани. Отговарял е за „Човешки ресурси“… Справял се е с толкова сложни казуси зад решетките, че е категоричен: „Опитът ми от затвора ми даде такава сила и увереност във възможностите ми, че мога да се бъда от чистач до министър“…

Има зад гърба си 17 години практичен и управленски опит в социалните дейности с всички рискови и етнически групи. Ръководител е на Център за настаняване на деца с увреждания. Сблъсквал се е с болката…

Убеден е, че нашите деца не са функционално неграмотни, а са отражение на неграмотността в образователната система…

Той е Цветан Предов. Водач на листата на „Има такъв народ“ в Кърджали. Депутат от региона в 49-о Народно събрание.

Той е единственият кандидат, който заявява „Цел №1 едно не ми е да вляза парламента“, защото…

Един много интересен разговор с Цветан Предов - за политиката, „джендърството“, паралела Видин-Кърджали, пограничните райони, свободата и партиите като „частна семейна фирма“.

 

Колко политици има за затвора и може ли той да промени „чипа“ на човека с власт?

„Затворът може да промени хората, които са попаднали там поради стечение на обстоятелствата. Престъпили закона, неосъзнавайки последствията. За хора с престъпно мислене резултатът е друг. Те смятат, че след изтърпяване на присъдата всичко е платено пред обществото и навън тръгват по същия път.

Насилието не може да бъде лекувано с насилие. Проблемът е, че няма превенция в нашата държава. Аз смятам, че всеки един, от началник отдел в министерство, през директор на агенция, до министър, трябва да прекара няколко месеца като доброволец в институции за настаняване на деца, в центрове за бездомни, в морги. И там да се сблъскат с мъката, болката, тя да проникне през всичките им сетива, да усещат, да заживеят с нея. Тогава те ще разберат колко е важна дейността, за която са били назначени във върховете на държавата. Така, те ще осъзнаят, че трябва да работят за хората. В момента отношението на политиците към обществото е като на някакъв бизнес. Те продават надежда. Това нещо ми бе казано от затворник преди години и аз не мога да го забравя“, споделя Цветан Предов.

Смята, че огромен проблем е и ниската лична самооценка на самите политици, които се стремят единствено да угодят на партиите.

 

Как го правите в ИТН?

„Всеки прави това, което смята за необходимо. Аз съм в социалната сфера и не съм имал никакви ограничения в работата. След това всички заедно обсъждаме анализа“.

 

Децата и образованието

„Внесохме законопроект, който изцяло да забранява манипулирането на деца, под каквито и да е форми, засягащи тяхното полово съзряване и сексуална ориентация, определяне на пола. Разговаряйки с депутати от всички партии, срещахме тяхното одобрение. При гласуване обаче, това не е така.

Образователна, социална и здравна системи са най-завладени от неправителствени организации с финансиране отвън. Искахме да се приеме изцяло закон за изключването на НПО при вземането на политически решения, касаещи българската държава. Законопроектът не бе приет. Убеден съм, че болшинството от предложенията от страна на коалицията ПП-ДБ са писани от различни НПО. Категорично трябва да се води национално отговорна политика в интерес на държавата, а не на лобистки и частни интереси. И това нещо аз го повтарям още от 2005 година, когато всъщност започна навлизането на неправителствените организации, финансирани отвън. България разполага с достатъчно средства, за да позволява това да се случва. Можем да се справим, много бързо с това държавата да отнеме държавния интерес от частни организации. Голям проблем е, че образованието ни в момента не е българско. То е подвластно на външни идеологии. Образованието трябва да отговаря на потребностите на нашето общество. Сигурен съм, че ако се направи проучване, децата ни ще се окажат с най-ниско самочувствие в ЕС“, убеден е водачът на ИТН.

 

Паралелът Видин-Кърджали, входовете към отворените граници, но…

„Погранични градове, на входа и изхода при едни отворени граници, но региони в зависимости. Административни, финансови, дори етнически. Всеки в тях знае, че за да се свърши дадена работа, при кой правилен човек трябва да се отиде. Обвързаности-партийни и лични. Преди време лидер на една партия каза в Кърджали относно водачите на две формации - щом са тези хора, значи ще има спортна зала и обходен път. Трябва да се разбие това мислене на статуквото. Управлението на регионите се е превърнало в някаква семейна компания, чието ръководство се предава от бащата на сина или дъщерята.

А, всичко зависи от хората и съм сигурен, че те могат да живеят тук, да бъдат добре и да са щастливи. Не да ги хващат по избори, метафорично, за гушата и да им казват „Аз ще те оправя“.

 

Рецептата

„Необходима е национална концепция за развитие на регионите. Която да бъде изработена от експерти от всички партии. Едно обединение в името на страната. Точен анализ за проблемите на всеки регион и ясна обосновка на намирането на решение за тях“.

 

Изборите

„Щастлив ще бъде при по-голям процент гласували. Така хората ще заявят, че всичко зависи от тях. В същото време аз уважавам тези наши сънародници, които не отиват до урните. Защото това също е избор. И той показва категорично, че 60% от народа не харесва начина на управление на държавата.

Това е тяхното недоволство. Не с бунт, революции, но политиците не възприемат това тежко мнение. Категоричен съм, че ние сме най-толерантната нация в света. Но не бива да се бърка добротата на народа ни с липсата на желание за промяна“.

 

Политикът

„Чист, безкористен, с морал, без значение от неговия етнос. За кого днес да кажем, че притежава тези качества? Затова сме длъжни чрез действията си да вдигнем националното самочувствие

 

Надеждата

„Обнадежден съм от факта, че децата ни се раждат свободни. Те са природно интелигентни и това е техният имунитет срещу опитите за влияние върху тях. Децата не са функционално неграмотни, те са отражение на неграмотността в образователната система.

Не трябва да позволяваме посегателства върху свободата на хората, те трябва да бъдат такива, каквито са. Необходима ни е обаче по-голяма толерантност в обществото. Защото загубихме емпатия, съчувствие, към тези, които имат нужда от помощ. Най-трудно е да гледаш как родители с деца с увреждания биват заобикаляни на улицата като прокажени. Държавата и обществото са техни длъжници“.

 

Парламентът

„Той не е моята цел непременно. Децата с увреждания от центъра, който ръководя, ме питат кога ще се върна при тях…“.

Във видеото: Александър Вълчев и Цветан Предов коментират най-важните теми за региона и България:

 Купуването и продаването на гласове е престъпление

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.